Prowadzenie kabli po konstrukcji hali

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
melon
Rozmówca
Rozmówca

Re: Prowadzenie kabli po konstrukcji hali

Post autor: melon » pt paź 15, 2010 13:27

Inwestor upiera się aby ograniczyć drabiny kablowe i koryta do minimum, bo to pieniądze.
Szynoprzewody też zapewne nie wchodzą w rachubę bo to pieniądze ?
Kabel byłby ułożony pomiędzy słupami a ścianą w takim właśnie naturalnym korycie.
Naturalne koryto - to dodatkowe obciążenie konstrukcji musi być kategorycznie uwzględnione przy opracowaniu nośności. W hali katowickiej podobne praktyki mogły się przyczynić do powstania tragedii.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

marunio45
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: marunio45 » pt paź 15, 2010 13:40

Dla jasności przesyłam zdjęcie Z-towników mocowania płyty ściany do słupa. Tak jak rozumiem podpowiedzi jest to możliwe pod warunkiem uwzględnienia obciążenia i dokonania zmian w projekcie budowlanym.
Załączniki
IMG_9527-1.jpg
IMG_9527-1.jpg (26.32 KiB) Przejrzano 2130 razy

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pt paź 15, 2010 13:52

Jeżeli nie jesteś projektantem to zostaw ten problem innym i czekaj spokojnie projekt.

Nie wiem czy byłeś kiedyś przy odbiorze sporej hali handlowo produkcyjnej? Ja byłem (obok kier budowy reprezentowałem inwestora) przejmowałem nowy obiekt 10 000 m kw i widziałem jak odpowiednie służby się miotały, a wykonawca zbierał baty.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

marunio45
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: marunio45 » pt paź 15, 2010 17:58

Aby projektant mógł projektować, trzeba mu dostarczyć założenia, gdzie będą zainstalowane, jakie maszyny, o jakiej mocy, jaką drogą chcemy prowadzić przewody elektryczne, wodne, sprężone powietrze, wodę demineralizowaną, z uwzględnieniem obszarów składowania materiałów do produkcji i wyrobów gotowych, dróg transportowych itp. Sam tego nie wymyśli, albo wymyśli po swojemu tzn. łatwo i drogo i nie koniecznie funkcjonalnie. Tak więc pozostaje pierwsze pytanie, na które mimo wielu postów nie padła odpowiedź "Można, czy nie umieścić przewody elektryczne na wskazanych zetownikach?" Recepta siedź spokojnie i czekaj jest "słaba", w tej sytuacji, bo nie przybliża nas do rozwiązania problemu ani o krok.

melon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: melon » pt paź 15, 2010 18:11

Można, czy nie umieścić przewody elektryczne na wskazanych zetownikach?"
To już należy uzgodnić z projektantem i to w zakresie konstrukcyjno - budowlanym a nie elektrycznym.
Z punktu widzenia elektryka to można. Lecz tutaj ostateczne zdanie nie zależy od montera.

IT_75
Czytelnik
Czytelnik

Prowadzenie kabli po konstrukcji hali

Post autor: IT_75 » pt sty 17, 2020 4:14

Mogę tylko powiedzieć,że spotkałem się z niemal analogicznym wypadkiem.Nawet zdjęcia hali wyglądają dość podobnie.Z tego co mi wiadomo nie istnieje spójna PN dotycząca prowadzenia tras kablowych w tego typu obiektach jeśli chodzi o rodzaj mocowania.Choć jeśli się mylę to proszę bardziej doświadczonych kolegów o poprawienie mnie w tej kwestii.Co oczywiście nie znaczy że kable należy mocować na trytkach. :) Problem był ten sam i motywacje dokładnie takie same.Moim skromnym zdaniem w dobie dość ogólnego run'u na budowy wszelkiego rodzaju rolę dominującą zaczęły pełnić finanse oraz szybkość realizacji.A na tym ołtarzu padł wszelki profesjonalizm.Przynajmniej jeśli chodzi o mniejsze i średnie obiekty,również do zastosowań komercyjnych,realizowane przez prywatnych inwestorów.Bo po prostu jest taniej.I tyle.A to,że 3 tony kabla wiszą na trytkach i pracują wzdłużnie w funkcji temperatury otoczenia (że o prądzie nie wspomnę),to już nie ma znaczenia.Tak naprawdę wszystko (z punktu widzenia inwestora) sprowadza się do tego czy odbiór tego typu pomysł klepnie.I tyle.O tempora,o mores !!!

ODPOWIEDZ