Przekrój przewodu w rozdzielnicy

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
smugrus
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: smugrus » czw paź 17, 2019 10:34

Mam obwód o prądzie znamionowym 50A, zabezpieczony wkładkami gG 63A.
Przewód wychodzący z rozdzielnicy został dobrany YKYżo 4x16mm2.
Zawsze stosowałem zasadę, że połączenia wewnątrz rozdzielnicy zasilająco-sterującej są wykonywane o 1 stopień wyższym przekrojem przewodu, czyli w tym przypadku normalnie dałbym H07V-K 25mm2. Ale jeden z aparatów ma zaciski na przewód maks 16mm2, i to bez końcówki tulejkowej.
Obciążalność dla przewodów H07V-K 16mm2 przy ułożeniu w rurze na ścianie wynosi 68A, nie spełnia mi to warunku wyłączenia dla gG 63A, czyli tak licząc konieczne jest użycie 25mm2.
Ale jeśli przyjąć ułożenie w powietrzu, mamy wystarczającą obciążalność już dla przekroju 10mm2. W takim przypadku 16mm2 jest w zupełności wystarczające a nawet ma spory zapas (obciążalność aż 98A).
Czy przyjęcie dla przewodów w rozdzielnicy obciążalności dla ułożenia w powietrzu jest dopuszczalne?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » czw paź 17, 2019 19:24

Piszesz nie precyzyjnie albo ja coś nie rozumiem.
smugrus pisze:
czw paź 17, 2019 10:34
Zawsze stosowałem zasadę, że połączenia wewnątrz rozdzielnicy zasilająco-sterującej są wykonywane o 1 stopień wyższym przekrojem przewodu
Znajdź przepis który to sankcjonuje.
smugrus pisze:
czw paź 17, 2019 10:34
Obciążalność dla przewodów H07V-K 16mm2 przy ułożeniu w rurze na ścianie wynosi 68A, nie spełnia mi to warunku wyłączenia dla gG 63A, czyli tak licząc konieczne jest użycie 25mm2.
Ale temat jest o ;
w rozdzielnicy
Co ma ułożenie w rurze na ścianie do ułożenia w rozdzielnicy.

smugrus
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: smugrus » pt paź 18, 2019 8:55

Ad 1. taka była zasada na poprzednim zakładzie, nigdy nie wnikałem czy ma to jakieś oparcie w normach czy to jakaś skrótowa metoda doboru. Inna sprawa że nie robiliśmy tam rozdzielnic z obwodami o takich prądach.

Ad 2. nie mam w tabeli podanych obciążalności przy instalacji wewnątrz rozdzielnicy, więc staram się coś dopasować

fliziarz
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: fliziarz » pt paź 18, 2019 10:56

Zawsze stosowałem zasadę, że połączenia wewnątrz rozdzielnicy zasilająco-sterującej są wykonywane o 1 stopień wyższym przekrojem przewodu, czyli w tym przypadku normalnie dałbym H07V-K 25mm2. Ale jeden z aparatów ma zaciski na przewód maks 16mm2, i to bez końcówki tulejkowej.
Po pierwsze przewód zasilający dla aparatu w rozdzielnicy dobieramy na podstawie jego prądu znamionowego. Czyli jak mamy rozłącznik bezpiecznikowy o In =63A to nawet jak mamy wkładkę 16 A i przewód YDY 5x2,5 to zasilamy go przewodem dla I=63A.

Przewód 16mm2 będzie na pewno dobry, powiem więcej większość prefabrykatorów daje dla In=63A przewód 10mm2

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » sob paź 19, 2019 19:00

smugrus pisze:
pt paź 18, 2019 8:55
Ad 1. taka była zasada na poprzednim zakładzie, nigdy nie wnikałem czy ma to jakieś oparcie w normach czy to jakaś skrótowa metoda doboru. Inna sprawa że nie robiliśmy tam rozdzielnic z obwodami o takich prądach.
Zasada zasadą ale myślenia nie można odłączać.
smugrus pisze:
Ad 2. nie mam w tabeli podanych obciążalności przy instalacji wewnątrz rozdzielnicy, więc staram się coś dopasować
W jakiej tabeli?

smugrus
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: smugrus » śr paź 23, 2019 9:54

Simcode pisze:
sob paź 19, 2019 19:00
smugrus pisze:
W jakiej tabeli?
1. Tabela 9. Obciążalności prądowe długotrwałe, w amperach, dla sposobów wykonania instalacji E, F i G (wg PN-IEC 60364-5-523:2001) - brak danych dla przekrojów <25mm2
2. Tabela obciążalności dla przewodów H07V-U (DY); H07V-R (LY); H07V-K (LgY) od producenta (ELPAR) - brak danych dla ułożenia F (Przewody jednożyłowe w powietrzu, stykające się)
Przewód 16mm2 będzie na pewno dobry, powiem więcej większość prefabrykatorów daje dla In=63A przewód 10mm2
No tak, przyjmując ułożenie G "Przewody jednożyłowe w powietrzu, oddalone od siebie" to obciążalność jest wystarczająca. Ale nie wydaje mi się żeby ułożenie przewodów w korycie grzebieniowym można było "podciągnąć" pod tą kategorię.
Plus warto chyba dodać, że to nie jest zwykła rozdzielnica elektryczna tylko szafa sterowniczo-zasilająca instalacji technologicznej. Wymagane jest przewymiarowanie ze względu na niezawodność i dzięki temu mój spokojny sen :)
Aparatem o którym mowa jest trochę nietypowy stycznik. Okazało się że wprawdzie 25mm2 się absolutnie nie mieści, ale jest dzielony zacisk i wchodzi bez kombinowania 2x10mm2. I to powinno być w zupełności wystarczające.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » sob paź 26, 2019 20:35

smugrus pisze:
śr paź 23, 2019 9:54
Tabela 9. Obciążalności prądowe długotrwałe, w amperach, dla sposobów wykonania instalacji E, F i G (wg PN-IEC 60364-5-523:2001)
Ale w tabeli 6 mamy typ ułożenia F lub G czyli jednożyłowe nie stykające się lub stykające się. I obciążalność dla niech .

ODPOWIEDZ