Reaktancja linii napowietrznej nn AL przy zwarciu L-PEN

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewn
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Reaktancja linii napowietrznej nn AL przy zwarciu L-PEN

Post autor: ewn » pn sie 05, 2019 9:04

Chciałem policzyć prąd zwarcia jednofazowego L-PEN na końcu odcinka (około 150 m) linii napowietrznej nn wykonanej z linki AL 70 mm^2 w układzie prostokątnym z odstępem przewodów 0,4 m.

W tym celu potrzebuję oczywiście impedancję zastępczą. Rezystancja prosta sprawa, biorę z katalogu przewodów, dla zwarcia jednofazowego pomnożę ją przez 2.

Reaktancję dla obliczenia zwarcia trójfazowego przyjmuję 0,3 ohm/km. A dla jednofazowego L-PEN (nie do uziemienia, tylko bezpośrednio L do PEN)? Wystarczy pomnożyć tą reaktancję razy dwa jak rezystancję czy raczej korzystać z parametrów dla składowej zerowej?

Tutaj są podane wzory (4.20 i 4.21): http://t-net.com.pl/~lmservice/SSDdrive ... z.%204.pdf
Tylko, że prof. Kanicki zakłada, że prąd zwarcia jednofazowego wróci ziemią i pojawia się we wzorze parametr Dz jako odległość między przewodem fazowym a "umyślnym" przewodem powrotnym w ziemi. A dla zwarcia bezpośrednio L do PEN?

Swoją drogą dysponuje ktoś może dostępem do katalogów PTIPIREE z liniami napowietrznymi nn z przewodów gołych AL? I dlaczego katalogii linii SN i katalogii linii nn na przewodach izolowanych AsXSn są ogólnie dostępne w internecie a katalogii linii nn na przewodach gołych to jest jakaś tajemna wiedza?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

ODPOWIEDZ