Róznicówka - kiedy stosować

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Darom
Rozmówca
Rozmówca

Re: Róznicówka - kiedy stosować

Post autor: Darom » wt mar 31, 2009 21:31

Witam

Tydzień temu przekonałem jednego projektanta, żeby usunął mi z projektu kilka zbędnych RCD (zasilanie serwerowni i urządzeń pożarowych). Oczywiście wstawił je tam sztampowo, bez zastanowienia. Kilkoma pytaniami zmusiłem jego komórki nerwowe do pracy.

W instalacjach elektrycznych domków zachęcam z kolei do zwiększenia liczby RCD. Zbyt często widzi się w rozdzielnicy dużo wyłączników nadprądowych i oczywiście jedno RCD na wszystko (najlepiej 3- fazowe) :-] . I tu też czasami trzeba zmusić kogoś do myślenia.

pzdr
-DAREK-

PS A w ogóle doradzał bym niektórym kolegom trochę mniej pisać na forum a wiecej czytać i jeszcze raz czytać - chociażby lekturę podaną przez kolegów mar_cik, kkas12 i bombaj.
谦虚 使 人 进步

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

tom-kucu
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: tom-kucu » śr paź 23, 2019 19:32

Dzień dobry.
Odgrzeję temat stosowania RCD.
Mam zestawy gniazd wtykowych wewnątrz hali, 4 gniazda 3f 5P każde zabezpieczone C16A.
Brak RCD.
Gniazda są przeznaczone do zasilania urządzeń przewoźnych z falownikiem. Ale nie mam pewności co jest tam w podłączane.
Proszę o pomoc w interpretacji przepisów i norm:
Czy RCD dla takiego gniazda jest wymagana zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?
Czy posłużyć się Norma PN-HD 60364-4-41:2009 [4] „411.3.3 Ochrona uzupełniająca
W układach a.c. powinna być przewidziana ochrona uzupełniająca za pomocą RCD zgodnie z 415.1 dla
• urządzenia ruchomego o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 32 A używanego
na zewnątrz.” i wg niej nie stosować RCD dla urządzeń przewoźnych z falownikiem wewnątrz hali?
Dziękuję.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr paź 23, 2019 20:01

tom-kucu pisze:
śr paź 23, 2019 19:32
i wg niej nie stosować RCD dla urządzeń przewoźnych z falownikiem wewnątrz hali?
Skąd taka interpretacja ? Wszystko zawarte jest w dwóch aktach prawnych , które wymieniłeś i wg mnie RCD ma być w obwodach , które wymieniasz tyle że nie pierwszy,lepszy RCD
Człowiek uczy się całe życie i ...

tom-kucu
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: tom-kucu » śr paź 23, 2019 20:20

elmontjs pisze:
śr paź 23, 2019 20:01
Skąd taka interpretacja ?
Norma PN-HD 60364-4-41:2009 [4] w rozdz. 411.3.3 zawiera następujące postanowienia:
„411.3.3 Ochrona uzupełniająca
W układach a.c. powinna być przewidziana ochrona uzupełniająca za pomocą urządzeń
różnicowoprądowych (RCD) zgodnie z 415.1 dla
• gniazd wtyczkowych o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 20 A, które
są przewidziane do powszechnego użytku i do obsługiwania przez osoby niewykwalifikowane
oraz
UWAGA Wyjątek może być zrobiony dla:
–– gniazd wtyczkowych obsługiwanych pod nadzorem osób wykwalifikowanych lub poinstruowanych,
np. w niektórych obiektach handlowych lub przemysłowych lub
–– specjalnego gniazda wtyczkowego przewidzianego do przyłączenia szczególnego elementu
urządzenia.

Interpretacja na podstawie pogrubionego tekstu.
Osoby poinstruowane o możliwości podłączenia do owych gniazd tylko określonych urządzeń.
elmontjs pisze:
śr paź 23, 2019 20:01
nie pierwszy,lepszy RCD
tak, stosujemy RCD o typie U w niektórych miejscach, w innych RCD z członem nadprądowym na każde pojedyncze gniazdo, ale szukam poparcia w przepisach.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr paź 23, 2019 20:30

Rozporządzenie , które przytoczyłeś wyżej, nie pozostawia złudzeń. A obecność na rynku różnicówek typu B nie daje furtki dla uwagi z normy. Z ciekawości ...RCD typ U , co to takiego ?

tom-kucu
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: tom-kucu » śr paź 23, 2019 20:43

elmontjs pisze:
śr paź 23, 2019 20:30
Z ciekawości ...RCD typ U , co to takiego ?
Eaton ma takie rozwiązanie do stosowania z przemiennikami częstotliwości:
http://www.fachowyelektryk.pl/katalog-p ... wosci.html

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr paź 23, 2019 21:04

Znalazłem ten artykuł , wygląda mi to na jakiś specyficzny twór tej firmy, patrząc na symbol jest to zwykła kombinacja RCD typu A (popatrz na symbol) , prądu różnicówego 100mA i selektywności ... to raczej model EATONA niż typ rożnicówki a więc powinniśmy mówić o modelu nie o typie. Podstawowe typy to: AC, A i B z odmianą F. Poza tym przy tym RCD wychodzimy poza różnicówki wysokoczułe, myślę że lepiej w tym wypadku sprawdzi się typ B, 30 mA.

Przedstawiony przez kolegę RCD "typ" U nie stanowi w myśl przepisów ochrony przeciwporażeniowej przy uszkodzeniu ani uzupełniającej .

fliziarz
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: fliziarz » pt paź 25, 2019 12:42

Przedstawiony przez kolegę RCD "typ" U nie stanowi w myśl przepisów ochrony przeciwporażeniowej przy uszkodzeniu ani uzupełniającej
To chyba zbyt daleko idący wniosek, bo dostępny jest model
dRCM-40/4/003-U+ o prądzie róźnicowym 30mA,

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt paź 25, 2019 19:29

fliziarz pisze:
pt paź 25, 2019 12:42
bo dostępny jest model
dRCM-40/4/003-U+ o prądzie róźnicowym 30mA,