Uszkodzenie rozdziału PEN w ZK

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Pe.te
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Pe.te » ndz paź 10, 2021 11:35

Mam pewien dylemat, byłbym wdzięczny za wyjaśnienie.

Założenia:
- sieć zasilająca TN-C
- rozdział PEN w ZK
- WLZ pięciożyłowa
- budynek jednorodzinny z uziomem fundamentowym oraz instalacją odgromową
- przewód PE instalacji TN-C-S w budynku połączony z uziomem fundamentowym w dwóch miejscach:
1) w rozdzielnicy pomocniczej zaraz po wejściu WLZ do budynku (rozdzielnica pomocnicza zawiera ochronniki B z uwagi na instalację odgromową oraz wyłącznik główny) oraz ponownie 2) w rozdzielnicy głównej

Sytuacja:
Następuje uszkodzenie punktu podziału PEN w ZK polegające na odpięciu przewodu PE linii WLZ w ZK.
Czy w tym momencie instalacja w budynku przestaje być instalacją TN-C-S i staje się wyspą TT…?
Jak taka zmiana (o której nie wiem, bo nie mam podglądu do wnętrza ZK i nie widzę, że przewód PE linii WLZ „wisi”) wpływa na skuteczność ochrony przeciwporażeniowej instalacji budynku projektowanej jako TN-C-S…?

Dylemat:
Czy biorąc pod uwagę powyższe wielkim błędem byłoby powtórzenie rozdziału PEN w rozdzielnicy pomocniczej? (choć formalnie w rozdzielnicy pomocniczej nie byłby to ponowny podział PEN, gdyż ten zrealizowany jest w ZK) Czy takie połączenie czymś grozi w praktyce, zakładając że w ZK rozdział PEN jest jednak sprawny, a w rozdzielnicy pomocniczej mimo to został powtórzony…?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz paź 10, 2021 17:05

Pe.te pisze:
ndz paź 10, 2021 11:35
Założenia:
A będziesz miał zgodę na takie założenia od ZE.
Pe.te pisze:
Następuje uszkodzenie punktu podziału PEN w ZK
Kolego prawdopodobieństwo że ty zginiesz w wypadku samochodowym jest 100 razy większe niż to że tam się uszkodzi połączenie PEN.
Pe.te pisze:
Czy w tym momencie instalacja w budynku przestaje być instalacją TN-C-S i staje się wyspą TT…?
Jak taka zmiana (o której nie wiem, bo nie mam podglądu do wnętrza ZK i nie widzę, że przewód PE linii WLZ „wisi”) wpływa na skuteczność ochrony przeciwporażeniowej instalacji budynku projektowanej jako TN-C-S…?
W żaden sposób jeśli instalacja jest wyposażona w RCD obwodów i główne.
Pe.te pisze:
Czy biorąc pod uwagę powyższe wielkim błędem byłoby powtórzenie rozdziału PEN w rozdzielnicy pomocniczej?
A co ty chcesz rozdzielić jak już nie masz przewodu PEN.

Pe.te
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Pe.te » ndz paź 10, 2021 19:35

Zgoda z ZE jest - bo takie są warunki wg których ileś lat temu zostałe wykonane przyłącze.

Natomiast to jest niestety sytuacja wzięta z życia.
2 tygodnie temu ZE wymieniał licznik i panowie pokazali mi właśnie to, co opisałem. Przewód PE co prawda nie wisiał całkiem luźno, ale był niedokręcony, więc połączenie galwaniczne było bardzo niepewne.
Trudno teraz ocenić kto zawinił - czy wykonawca ZK, czy wykonawca WLZ, czy też sam ZE, który w międzyczasie wymieniał zabezpieczenia z uwagi na podniesienie mocy przyłącza…

Stąd powstało moje pytanie - czy powtórzenie rozdziału PEN w rozdzielnicy pomocniczej może spowodować jakieś problemy?

Jak słusznie zauważasz (i jak sam zastrzegłem w pierwszym wpisie) nie jest to formalnie powtórzony rozdział PEN, bo tenże wykonany został w ZK. Aczkolwiek takie połączenie - czyli zwarcie PE i N na obu końcach WLZ i uziemienie tych punktów zwarcia zarówno w ZK jak i w rozdzielnicy budynku - może być chyba (?) traktowane jako WLZ typu TN-C (z „dwużyłowym” przewodem PEN) i z uziemieniem PEN w ZK oraz z uziemionym punktem rozdziału PEN w rozdzielnicy budynku…
Chyba że się mylę, ale stąd i moje pytanie na forum - aby uzyskać informację od osób doświadczonych.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » ndz paź 10, 2021 19:53

Pe.te pisze:
ndz paź 10, 2021 19:35
Natomiast to jest niestety sytuacja wzięta z życia.
2 tygodnie temu ZE wymieniał licznik i panowie pokazali mi właśnie to, co opisałem. Przewód PE co prawda nie wisiał całkiem luźno, ale był niedokręcony, więc połączenie galwaniczne było bardzo niepewne.
Trudno teraz ocenić kto zawinił - czy wykonawca ZK, czy wykonawca WLZ, czy też sam ZE, który w międzyczasie wymieniał zabezpieczenia z uwagi na podniesienie mocy przyłącza…
A ta rozdzielnica to jak dawno zamontowana? Bo generalnie od tego są 5-letnie przeglądy, żeby oprócz pomiarów skontrolować stan połączeń przewodów i usunąć ewentualne usterki. O czym w mieszkaniówce mało kto pamięta.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz paź 10, 2021 20:13

PE te pisze:
ndz paź 10, 2021 19:53
nie jest to formalnie powtórzony rozdział PEN, bo tenże wykonany został w ZK. Aczkolwiek takie połączenie - czyli zwarcie PE i N na obu końcach WLZ i uziemienie tych punktów zwarcia zarówno w ZK jak i w rozdzielnicy budynku - może być chyba (?) traktowane jako WLZ typu TN-C (z „dwużyłowym” przewodem PEN) i z uziemieniem PEN w ZK oraz z uziemionym punktem rozdziału PEN w rozdzielnicy budynku…
Chyba że się mylę, ale stąd i moje pytanie na forum - aby uzyskać informację od osób doświadczonych.
Czyli nie masz TN-CS tylko dalej TN-C . Więc po co piszesz że je masz. Tu klasyczny przykład nadwrażliwości. A co się stanie jak w tym drugiej rozdzielnicy sie odłączy PEN też masz awarię.
Ostatnio zmieniony ndz paź 10, 2021 21:13 przez Simcode, łącznie zmieniany 1 raz.

Pe.te
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Pe.te » ndz paź 10, 2021 20:32

luka2nd pisze:
ndz paź 10, 2021 19:53
A ta rozdzielnica to jak dawno zamontowana? Bo generalnie od tego są 5-letnie przeglądy, żeby oprócz pomiarów skontrolować stan połączeń przewodów i usunąć ewentualne usterki. O czym w mieszkaniówce mało kto pamięta.
Rozdzielnica wtedy kiedy i przyłącze.
Co do przeglądów - masz rację, ale w budynkach jednorodzinnych faktycznie chyba mało kto je wykonuje… a powyższy przykład pokazuje, że jednak warto…

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » ndz paź 10, 2021 21:50

Żebym dobrze zrozumiał. Zakładasz, że sieć jest TN-CS. Czyli dysponujesz L1, L2, L3, N, PE. Ale pytasz się o to czy można ponownie rozdzielić PEN. Tak na wszelki wypadek? Mimo że go tam nie ma?
I jak rozumiem tą rozważaną awarią jest to, że rozdział PEN na PE i N tak naprawdę nie nastąpił i N jest dalej PEN a PE sobie "wisi"?

Czyli, że w normalnej sytuacji przewód N byłby rozdzielony na N i "niby-PE"? To czy ten "niby-PE" będzie połączony z PE?
Jak tak, to chcesz całą instalację ochronną zewrzeć z przewodem roboczym?
Jak nie, to tylko część?

A nie prościej drugi raz uziemić PE?

Pe.te
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Pe.te » pn paź 11, 2021 8:16

Dokładnie tak jak opisałeś.
Luna.Vulpo pisze:
ndz paź 10, 2021 21:50
A nie prościej drugi raz uziemić PE?
Tak mam właśnie zrobione, tzn. PE jest uziemiony w rozdzielnicy pomocniczej oraz później ponownie w rozdzielnicy głównej.
Tylko w opisanej sytuacji moja instalacja pracowała jako wyspa TT (o ile się nie mylę), a nie jako TN-C-S jak powinna.
A właściwie to pewnie czasami pracowała jako wyspa TT a czasami jako TN-C-S - w zależności od tego czy „wiszący” w ZK przewód PE akurat miał połączenie galwaniczne czy nie.

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » pn paź 11, 2021 20:54

Czyli ostatecznie w sprawnej instalacji chcesz zewrzeć jeszcze raz PE i N? Czy nie?
Tak jak na rysunku. To to pierwsze rcd może częściej wybijać niż zwykle.
Załączniki
sieci_.png
sieci_.png (19.36 KiB) Przejrzano 622 razy

Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: roberto » pn paź 11, 2021 21:13

A mnie tam uczono, że:
"w następstwie rozdzielenia funkcji przewodu PEN na dwa przewody PE i N powstaje układ TN-S w dalszej części
instalacji (rzadziej – w dalszej części sieci). Raz rozdzielonych przewodów PE i N nie wolno
ponownie łączyć, bo skutkowałoby to utratą korzyści z ich rozdzielenia"
roberto

ODPOWIEDZ