Uziom fundamentowy w hali magazynowej

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Rosol44 » ndz mar 17, 2019 19:38

Oczywiście, że załatwi. Połączenia elektrodowe tworzone są przez bezpośrednie łączenie par metali. Proszę zwrócić uwagę, że identyczna sytuacja powstaje poprzez łączenie miedzi z aluminium. Dzięki zastosowania przekładki AL-Cu problem korozji styków jest rozwiązany. Ja na budowie stosuje tego rodzaju rozwiązania i nic się nie dzieje.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » pn mar 18, 2019 14:23

Rosol44 pisze:
ndz mar 17, 2019 19:38
Oczywiście, że załatwi. Połączenia elektrodowe tworzone są przez bezpośrednie łączenie par metali.
Do końca tego nie widzę, bo uziom ze stali jest w betonie i w gruncie, który nadal otacza beton. Jak dla mnie to inna sytuacja niż przekładki Cu/Al która nie ma wspólnego otoczenia (prócz powietrza). Być może się mylę. Inna sprawa to taka że pod posadzkę już nie "zajrzymy" i to praktycznie dyskwalifikuje stal ocynkowaną, bo nie mamy możliwości jej kontroli.

Darom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Darom » wt mar 19, 2019 15:28

bezpiecznik123 pisze:
pn mar 18, 2019 14:23
Rosol44 pisze:
Oczywiście, że załatwi. Połączenia elektrodowe tworzone są przez bezpośrednie łączenie par metali.
Do końca tego nie widzę, bo uziom ze stali jest w betonie i w gruncie, który nadal otacza beton. Jak dla mnie to inna sytuacja niż przekładki Cu/Al która nie ma wspólnego otoczenia (prócz powietrza). Być może się mylę. Inna sprawa to taka że pod posadzkę już nie "zajrzymy" i to praktycznie dyskwalifikuje stal ocynkowaną, bo nie mamy możliwości jej kontroli.
Sytuacja z przekładkami kupalowymi jest zupełnie inna, jak słusznie zauważył kolega bezpiecznik123. W innym miejscu tworzy się ogniwo, które powoduje korozję. Proponowane przez Rosol444 przekładki nic nie dadzą, no chyba, że będą izolacyjne ;-). W takich przypadkach stosuje się bariery potencjału (do łączenia dwóch uziemień niezgodnych potencjałowo).

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » wt mar 26, 2019 17:43

Rosol44 pisze:
Oczywiście, że załatwi.
Zatem wygląda na to że instalacje kolegi są źle wykonane.

Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Rosol44 » śr mar 27, 2019 23:54

Wygląda na to, że nie :) bo unikam tworzenia ogniw, a zastosowanie przekładek jest "chuchaniem na zimne". Uziom kratowy jest z miedzi i bednarki w budynkach również (wymóg Inwestora), na części obiektu krata wykonana jest z bednarki stalowej cynkowanej a uziemiane konstrukcje są ocynkowane oraz odizolowane od stali pogrążonej w betonie. Zdarzają się konstrukcje ocynkowane uziemione bednarką miedzianą i tam jest zastosowana przekładka z nierdzewki. Po co? Bo na bezpośrednich stykach po opadach deszczu i po jakimś czasie w miejscach tych pojawiały się wykwity korozji cynku.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » ndz maja 12, 2019 16:50

Będąc w ostatnim tygodniu na targach w Poznaniu zaszedłem na stoisko firmy DEHN, gdzie wziąłem kilka materiałów.
W ręce wpadła mi broszura "UZIOMY FUNDAMENTOWE". Jest tam sporo opisów, fotek rozwiązań i przykłady dokumentacji pomiaru ciągłości uziemienia z propozycją ciekawego formularza opartego na normie DIN 18014:2014-03 (strona 19 i 20).

https://www.dehn.pl/sites/default/files ... owe_pl.pdf

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » pn maja 13, 2019 13:35

Dzięki.

Awatar użytkownika
STANCA