Zabezpieczenia SN starego typu

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Janusz_krk
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Janusz_krk » wt maja 07, 2019 15:48

Witam
Panowie poszukuje materiałów na temat przekaźników starego typu RIo-30 oraz RIT-30.
Jakąś dtr-kę bądź instrukcję użytkowania.
Muszę dokonać korekt nastaw tych zabezpieczeń jednak na obiekcie nie znalazłem żadnej instrukcji do tych zabezpieczeń w polach transformatorowych.
RIT-30 z tego co znalazłem to stare zab. od przeciążeń. Współpracuje ono z przekładnikami 50/5A. Obecna nastawa to 33A. Zabezpiecza ono trafo. 400kVA /20kV - In=11,5A
Przekaźnik RIo-30 - posiada możliwość nastawy czasowej w zakresie 0,3-2A oraz zakres prądowy 1-4A. Obecne nastawy to: L1 1,4A, L2=1,6A, L3=1,6A, t=0,5s. Czy jest to w takim układzie zab. ziemnozwarciowe?
Załączniki
IMG_5757.JPEG
IMG_5757.JPEG (701.39 KiB) Przejrzano 928 razy
IMG_5756.JPEG
IMG_5756.JPEG (742.66 KiB) Przejrzano 928 razy

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr maja 08, 2019 9:32

Człony RI80 to nic innego jak wyzwalacze elektromagnetyczne nadprądowe. Do czego sa wykorzystywane ? - trudno powiedzieć bez schematu pola. Jedynie obstawiam, że nastawa 33 A, bez członu czasowego, to zabezpieczenie zwarciowe.
Janusz_krk pisze:
wt maja 07, 2019 15:48
Obecne nastawy to: L1 1,4A, L2=1,6A, L3=1,6A, t=0,5s. Czy jest to w takim układzie zab. ziemnozwarciowe?
Raczej nie , ziemnozwarciówka potrzebuje składowej napieciowej z "otwartego trójkąta" (w polu pomiarowym) i składowej prądowej z przekładnika ferantiego na kablu odpływowym a tu masz 3 człony prądowe z nastawą czasową. Były prymitywne układy bez składowej napięciowej (nie było pola pomiarowego) ale wtedy stosowano jeden człon nadprądowy z przekładnika ferantiego i człon czasowy do ustawienia zwłoki. Bez schematu pola dokładnie się nie dowiesz , ja stawiałbym, że to zabezpieczenie przeciążeniowe a asymetria nastaw to efekt "najeżdżania " członów przez pomiarowców , w rezultacie one działają dla jednej wartości (niedokładność skali).
Reasumując, nie mam DTRek to tych zabezpieczeń ale obsługiwałem je długi czas, jak coś potrzebujesz to pisz.
Człowiek uczy się całe życie i ...

a-w
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: a-w » śr maja 08, 2019 11:52

RIo-30 to trójfazowy przekaźnik nadprądowy bezzwłoczny, służy do realizacji funkcji zabezpieczenia zwarciowego, działa z czasem własnym.
RIt-30 służy do realizacji zabezpieczenia nadprądowego zwłocznego.
Pamiętajcie, że w zależności od sposobu podłączenia obwodów prądowych, pobudzenie RI-80 następuje albo przy nastawie x1, albo x2.
Postaram się wyszperać jakieś materiały na temat RIt/RIo. Jak znajdę, dam znać

P.S. To nieprawda, że do realizacji funkcji zabezpieczenia ziemnozwarciowego. Zabezpieczenie Io> może być zrealizowane wyłącznie o funkcję nadprądową. Inna rzecz, że raczej jest to już rzadkość, ale skoro Kolega ma na rozdzielni RIT, to może mieć i jakieś zabezpieczenia ziemnozwarciowe dziś uznawane za mało skuteczne

abmeiz
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: abmeiz » śr maja 08, 2019 15:57

Kiedyś sprawdzałem i ustawiałem zabezpieczenia tego typu , musisz mieć zespół prądowy z dławikiem ,przekaźnik ,stoper , amperomierz wzorcowy . Tym zestawem wymuszasz prąd na przekładniku prądowym i odczyt amperomierza korygujesz z nastawą RIT 80 , styki masz na zdjęciu lub na pokrywie zabezpieczenia , uważaj jak nie robiłeś tego to zapytaj - prace nie są trudne ale niebezpieczne

Awatar użytkownika
dresio
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: dresio » czw maja 23, 2019 21:10

Nastawy RIT 1.4A i 1.6A (14A po stronie SN) świadczą o tym iż jest to zabezpieczenie przeciażeniowe nastawione na 1.2xIn transformatora. Różnice nastaw wynikają z ustawienia wartości podczas pomiarów, jak napisał kolega wyżej.
Do or do not. There is no try.

ODPOWIEDZ