Zabezpieczenia zupełnie NIEselektywne

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewn
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: ewn » sob lip 27, 2019 22:07

Czołem!

Sytuacja wygląda tak: stary poniemiecki dom, właścicielu widział wielu, każdy coś od siebie dołożył, instalacja niby nowa (podobno ma 3 lata) ale wykonana tak niechlujnie, że wszystko idzie do wyrzucenia. Przez wieś poprowadzona standardowo linia napowietrzna. Na słupie jest szafka z licznikiem i zabezpieczeniami. Od przewodów linii do szafki po słupie schodzi kabel 4x16, dalej w ziemi do budynku około 25-30 metrów YKY 5x10.

W szafce bajzel, plastiki połamane, ledwo się trzyma. Przed licznikiem rozłącznik bezpiecznikowy, wkładki gG 25A. Za licznikiem wyłącznik... D40. PEN rozdzielony na PE i N, ale to PE nigdzie nie uziemione. W budynku także nie, pomimo tego że jest wylana nowa zbrojona "opaska" wokół starych fundamentów i jest nawet łatwy dostęp do tego zbrojenia.

Tak się zastanawiam po co to D40? Dla ozdoby? Żeby nigdy nie wyłączył, a zawsze wybiło zaplombowane wkładki przed licznikiem? Gdzieś się spotkałem z informacją, że jakiś operator kiedyś zalecał (sic!) takie połączenie - przedlicznikowe wkładka, zalicznikowe D jako substytut ogranicznika mocy umownej. Tylko, że to D40 do wkładki gG 25A to raczej nic nie ograniczy...

Zastanawiam się czy nie wymienić go na wyłącznik selektywny. I przy okazji jakie dać zabezpieczenie główne w rozdzielnicy w budynku, żeby miało chociaż częściową selektywność. Bo na poszczególne obwody będzie bez udziwnień, na gniazda B10 (nie będzie żadnych indukcji, ogromnych piekarników, grzałek do wody itp.), na oświetlenie B6 lub B4 bo wszystko już LEDowe.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

abmeiz
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: abmeiz » ndz lip 28, 2019 7:36

Kiedyś czytałem taki artykuł , musisz poszukać , były też charakterystyki bezpieczników ,ale tam chyba chodziło o ZABEZPIECZENIE T. Energetyka ma swoje , Ty masz swoje - ale nie zaszkodzi podjechać do Nich i coś uzgodnić.

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » czw wrz 05, 2019 4:27

Po co w rozdz. głównej zabezpieczenie - jeszcze zmniejszysz poszczególne odpływy na obwodach.
Jaki to rejon Polski?

ODPOWIEDZ