Zasilanie kamery podwodnej na basenie. Bezpieczeństwo i zgodność z wymogami.

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Bishopf
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Bishopf » śr lis 25, 2020 22:13

Projektuję kamerę podwodną, która chcę zainstalować na stałe na publicznym basenie. W sumie w niecce basenu zanurzonych ma być kilka kamer. Po rozpoznaniu tematu aktualny plan wygląda następująco:
  • Zastosowanie kładu zasilania SELV o napięciu zasilania 24VDC
  • Odległość pomiędzy zasilaniem a kamerą do 30m. Jeden kabel zasilająco sygnałowy Ethernet + pasywne PoE. Kamery akceptujące zakres napięcia zasilania 12-24V w celu tolerancji spadków napięcia na długości przewodów.
  • Sumaryczna wymagana moc źródła 200W
Mam następujące wątpliwości:
  1. Czy jeden transformator separujący może zasilać więcej niż jeden odbiornik DC znajdujący się w wodzie? Monitor ciągłej rezystancji izolacji, który planuję zastosować jest najdroższym komponentem układu zasilania. Pytanie czy może monitorować sieć SELV 24VDC zasilającą wiele odbiorników? Norma ogólna 60364-4-41 w punkcie 413.1.2 dopuszcza to pod warunkiem "rozdział C.3". Norma 60364-7-702 w punkcie 702.410.3.6 dla basenów i fontann niby to wyklucza. Pytanie czy normy tej należy obowiązkowo przestrzegać, czy nie. Jeśli nie, to dlaczego? Ostatecznie instalacja ma być zrealizowana zgodnie ze sztuką i wymogami prawnymi.
  2. Czy szczelna obudowa kamery musi być wykonana z konkretnego typu materiału: przewodnika lub z izolatora? Jeśli z przewodnika to czy powinna być podłączona połączeniem wyrównawczym?
  3. Czy korytka kablowe naścienne (bardziej pasują słowa pokrywy/osłony) montowane w niecce basenu pod wodą mogą być wykonane ze stali nierdzewnej - z przewodnika? Jeśli tak, czy korytka takie należy połączyć w połączeniem wyrównawczym?
    Norma 60364-7-702 punkt 415.2 dopuszcza zastosowanie przewodnika, a punkt 522.8.101 wspomina o izolatorze.
    Stosując rozwiązanie plastikowe nie da się zapewnić estetyki wykonania oraz wytrzymałości mechanicznej takiej, jaką zapewniło by wykonanie korytek ze stali nierdzewnej.
Myślę o instalacji na istniejącym obiekcie, w którym kamera musi przebywać w wodzie w szczelnej obudowie. Konieczne jest także poprowadzenie przewodu w bezpośrednio w wodzie. Montowanie kamery w ścianie za szybą, w suchej przestrzeni dostępnej od drugiej strony nie jest możliwe.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie.

Pozdrawiam,
Michał

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » śr lis 25, 2020 23:15

Bishopf pisze:
śr lis 25, 2020 22:13
Zastosowanie kładu zasilania SELV o napięciu zasilania 24VDC
Nie zgodne z przepisami.
Bishopf pisze:
Czy jeden transformator separujący może zasilać więcej niż jeden odbiornik DC znajdujący się w wodzie?
Tak jeśli spełni warunki wyszczególnione w przepisach.
Bishopf pisze:
Pytanie czy może monitorować sieć SELV 24VDC zasilającą wiele odbiorników? Norma ogólna 60364-4-41 w punkcie 413.1.2 dopuszcza to pod warunkiem "rozdział C.3". Norma 60364-7-702 w punkcie 702.410.3.6 dla basenów i fontann niby to wyklucza.
Co ma norma 4-41 do podwodnej części instalacji.
Bishopf pisze:
Monitor ciągłej rezystancji izolacji, który planuję zastosować jest najdroższym komponentem układu zasilania. Pytanie czy może monitorować sieć SELV 24VDC zasilającą wiele odbiorników?
Tak może , jeśli będzie odłączać wszystkie te sieci.

Bishopf
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Bishopf » czw lis 26, 2020 0:14

Dzięki za szybką reakcję Simcode!
Simcode pisze:
śr lis 25, 2020 23:15
Bishopf pisze:
Zastosowanie kładu zasilania SELV o napięciu zasilania 24VDC
Nie zgodne z przepisami.
Czy mógłbyś rozwinąć tą myśl i wyjasnić z którymi konkretnie? Norma 60364-7-702 dla basenów dopuszcza max napięcie 30V dla układu SELV. Co pominąłem?

Simcode pisze:
Bishopf pisze:
Czy jeden transformator separujący może zasilać więcej niż jeden odbiornik DC znajdujący się w wodzie?
Tak jeśli spełni warunki wyszczególnione w przepisach
Prośba jak powyżej. Możesz wskazać konkretne warunki? Moja analiza kończy się na tym, że norma szczegółowa dla lokalizacji "baseny i fontanny" wyklucza możliwość zasilania wielu odbiorników z jednego źródła z separacją. Nie chcę dać za wygraną ponieważ:
1. Nie wiem czy norma jest obowiązująca
2. Nie rozumiem czemu. Jakie rozumowanie kierowane bezpieczeństwem za tym stoi? Sieć, niezależnie od ilości odbiorników, nadal jest siecią SELV i pierwsze uszkodzenie izolacji nie może spowodować porażenia (a może być wykryte przez monitor).
3. Jeśli ograniczenie obowiązuje w lokalizacji basen w strefie 0, komplikuje to układ, zwiększa ilość komponentów i wyklucza możliwość monitorowania rezystancji jednym monitorem dla sieci o wielu gałęziach-odbiornikach.

Simcode pisze:
Co ma norma 4-41 do podwodnej części instalacji.
Jest ogólniejszą normą mającą zastosowanie m.i. do układów SELV w ogóle.
Stąd analizuje obie normy 4-41 i 7-702. Czy się mylę?

Simcode pisze:
Bishopf pisze:
Monitor ciągłej rezystancji izolacji, który planuję zastosować jest najdroższym komponentem układu zasilania. Pytanie czy może monitorować sieć SELV 24VDC zasilającą wiele odbiorników?
Tak może , jeśli będzie odłączać wszystkie te sieci.
Monitor w rozsądnej cenie może monitorować i rozłączać tylko jedną sieć SELV. Pytanie nie dotyczy możliwości samego monitora, a w istocie ponownie tego czy układ wielu odbiorników może być zrealizowany jako układ wspólny, zasilany z jednego źródła. Wracamy do tematu drugiego z powyższych.

elsa
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: elsa » pt gru 04, 2020 20:53

Kamerki montujesz w obudowie metalowej , zasilanie z układu SELF traktowany jest jak układ separacyjny wiec zgodnie z normą możesz zastosować połączenia wyrównawcze ale nie uziemione. Należy zastosować układ do kontroli stanu izolacji sieci 24V (takie czu/bzu).
I masz zrobione zgodnie z przepisami.

ODPOWIEDZ