Obliczanie zwisu przewodu

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adam.k
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: adam.k » pn lip 13, 2020 14:22

Witam

Potrzebuje zwisu dla przewodu AL 50, przy przęśle 50m, ale nie dysponuje tablicami zwisów dla takich przewodów, więc próbuje je policzyć sam.

Za wzór wziąłem sobie przewodu BLL-T 50, do których mam tablice zwisów więc mogę porównywać, czy obliczone przeze mnie wyniki przypominają chociaż wyniki z tablic.

Parametry dla przewody BLL-T 50:

m -> waga jednostkowa [kg/km] 221;
S -> długość przęsła [m] 50;
sig -> naprężenie podstawowe [MPa] 60;
a -> przekrój przewodu [mm2] 50;

Korzystam ze wzoru:

f = (S^2 * m * 9,81 * 0,001)/(8 * sig * a)

Drobne wyjaśnienie:
- waga jednostkowa mnożona przez przyspieszenie, daje ciężar jednostkowy i zmiana jednostek z kg/km, na kg/m

- Tak samo naciąg, wyliczany z naprężenia mnożonego przez przekrój przewodu

I teraz dla powyższych wartości, podstawionych do wzoru, otrzymuje wynik
f = 0,226

gdzie w tablicy zwisów, dla takich wartości powinienem mieć
f = 0,86

I mam zagwozdkę, co robię źle?

Co ciekawe, przypadkiem zmieniłem w mianowniku wzoru "8" na "2" i wyniki które otrzymałem zaczęły w końcu przypominać z grubsza wartości z tablicy, dla wyjściowych parametrów wzór z "2" w mianowniku, daje wynik:

f = 0,903

albo przy długości przęsła 120m
wzór: f = 5,203
tablica: f = 5,19

dla długości przęsła 20m
wzór: f = 0,145
tablica: f = 0,21

Dodatkowo pogrzebałem i znalazłem publikacje "Sag-Tension calculation methods for overhead lines"
Gdzie są wyjaśnienia, wzory itp, a do tego przykłady dla naprawdę sporych linii, typu 450mm2 i 300m przęsła.

I co ciekawe, poprawny wzór, ten z "8" w mianowniku, daje dla takich masywnych linii już prawidłowe, realne wyniki, typu zwis około 9m, a ten wzór z "2" w mianowniku, daje przesadzone wyniki typu 27m.

I przyznam szczerze już kompletnie nie wiem co się dzieje. Gdzieś zapewne popełniam błąd, ale siedzę już nad tym drugi dzień i nie wiem jak to ugryźć. Może ktoś z większym doświadczeniem może mi pomóc, byłbym wdzięczny.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Rosol44 » wt sie 25, 2020 14:55

Hej, przede wszystkim zorientuj się z jakiej normy korzystasz ty a do jakiej porównujesz wyniki. Zalecenia normy 341 a 5100 różnią się od siebie i wychodzą różne wyniki. Przewód BLLT to nie AL i ma inne właściwości fizyczne nie mogą być wprost porównywane. Wzór z "8"jest jak najbardziej poprawny. Najczęściej popełniane błędy są przy konwersji jednostek.

ODPOWIEDZ