Wydrukuj tę stronę
środa, 23 marzec 2011 10:28

Przeprowadzanie obliczeń programem Lista Kablowa Wyróżniony

Napisał 
Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Program Lista Kablowa pozwala na wykonanie obliczeń w układach elektrycznych do 1kV. Podstawowym przeznaczeniem jest szybkie opracowanie tzw. "listy kablowej" czyli dobranie i sprawdzenie parametrów kabli i przewodów. Proponuję prześledzić sposób działania programu na konkretnym przykładzie obliczeniowym.

Poniżej pokazano schemat według, którego dokonywane są obliczenia.

Schemat obliczeniowy

W programie przyjęto pewne założenia pozwalające na uproszczenie i przyspieszenie obliczeń. Na przykład schemat obliczeniowy może składać się maksymalnie z trzech poziomów. Możliwe jest więc zbudowanie układu gdzie poziom pierwszy stanowi rozdzielnica główna zasilana z transformatora SN/nn, poziom drugi to rozdzielnice pośredniczące w układzie zasilania rozdzielnic trzeciego poziomu, rozdzielnic docelowych oraz odbiorników, natomiast poziom trzeci to rozdzielnice docelowe oraz odbiorniki indywidualne. Oczywiście możliwe są obliczenia przy wykorzystaniu tylko jednego lub dwóch poziomów.

Program nie ograniczenia liczby odpływów na każdym poziomie, więc analizowane układy mogą być naprawdę rozbudowane. W praktyce pokrywa większość obiektów.

Widok pierwszego poziomu

Ekran programu na poziomie pierwszym, czyli obliczenia zasilania rozdzielnicy głównej z transformatora.

 

Aby rozpocząć obliczenia należy uruchomić program, wybrać z menu Plik komendę Nowy projekt lub kliknąć odpowiednią ikonkę na pasku zadań.

Pierwszym parametrem, który należy określić jest moc transformatora zasilającego, oraz układ sieci. W omawianym przykładzie wybrano transformator 400kVA a sieć zasilająca pracuje w układzie TNS.

Następnie nadajemy nazwę rozdzielni głównej (RGnN), określamy moc (320kW), napięcie zasilania (0,4kV) oraz współczynnik mocy (0.95)

Po określeniu parametrów rozdzielnicy możemy przystąpić do określenia parametrów kabla zasilającego. W tym celu zgodnie z rysunkiem poniżej wybieramy materiał, z którego wykonano żyły kabla, rodzaj izolacji, ilość i rodzaj kabli, sposób ułożenia, przekrój oraz długość.

Opcjonalnie możliwe jest również określenie parametrów piątej żyły oraz współczynnika korekcyjnego uwzględniającego równoległe ułożenie.

Aby obliczenia były kompletne należy jeszcze dobrać lub obliczyć zabezpieczenie oraz określić wymagany czas wyłączenia.

Po określeniu powyższych parametrów program wykona komplet obliczeń pozostawiając nam możliwość korekty wprowadzonych danych i obserwacji na bieżąco wpływu ewentualnych zmian na wyniki końcowe. Poniżej przedstawiono obliczone parametry, gdzie między innymi znajduje rzeczywista obciążalność kabla wyrażona w Amperach oraz obciążalność procentowa, ułatwiająca szybko ocenić prawidłowy jego dobór.

Jeżeli uznaliśmy, że dany kabel został dobrany prawidłowo zapisujemy go poprzez naciśnięcie ikonki "+" na pasku określającym aktualny poziom.

Dalsze obliczenia przeprowadza się analogicznie. W przykładzie obliczeniowym pokazujemy przykładowe ekrany z poziomu drugiego oraz trzeciego.

Ekran programu na poziomie drugim.

Ekran programu na poziomie trzecim.

Wyniki obliczeń można wydrukować w formie zawierającej wszystkie poziomy. Poniżej przedstawiono przykładowe obliczenia.

 

Myślę, że program sprawdzi się zarówno w biurze projektowym podczas projektowania nowych zasilań jak i u wykonawcy podczas weryfikacji czy nawet korekty mocy instalowanych odbiorników.

Czytany 25116 razy Ostatnio zmieniany piątek, 25 marzec 2011 14:03
Jacek Gońka

Jacek Gońka.

ISE.pl to pierwszy, polski, niezależny, profesjonalny serwis branży elektrycznej. Pomagamy naszym Użytkownikom od 1999 roku.

Strona: ise.pl Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie