Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 09 lipiec 2012 09:02

Zagrożenia w niedbale wykonanych instalacjach odgromowych Wyróżniony

Napisane przez  STANCA
Oceń ten artykuł
(15 głosów)

Często spotykamy się z niedbale wykonanymi i bez projektu systemami ochrony odgromowej LPS (z ang. LPS — Lightning Protection System – instalacja odgromowa). Wielu inwestorów uważa, że takie instalacje może wykonać każdy,  co tam kilka drutów rozwiesić nad dachem. Prawda jest czasem bardzo brutalna jak wykazują statystyki pożarowe i porażenie licznych osób przy wyładowaniu piorunowym. Nawet najlepiej wykonany system instalacji odgromowej i przeciwprzepięciowej nie zapewnia pełnego zabezpieczenia, ale może znacznie obniżyć szkody.

Wykonanie prawidłowej instalacji odgromowej i przeciwprzepięciowej w budynku wymaga koordynacji wielu współpracujących specjalistów już na etapie projektu. Trudno już potem po wzniesieniu obiektu do stanu surowego wykonać prawidłowo wszelkie potrzebne prace. Wielu kierowników prowadzących budowy nie widzi potrzeby współpracy branżowej w tym temacie. Często na obiekcie wykonuje się instalację odgromową zapominając o ochronie przeciwprzepięciowej, połączeniach wyrównawczych. Tylko kompleksowa prawidłowo zaprojektowana i dokładnie wykonana ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa zgodnie z najnowszymi normami, może złagodzić skutki wyładowań atmosferycznych.

 

Instalacje odgromowe często bez projektu wykonują dekarze, bo się na tym "znają".  Inwestor się cieszy, że ma coś tam na dachu za niewielkie pieniądze. Czasem lepiej nie mieć źle wykonanej instalacji odgromowej bez ochrony przeciwprzepięciowej i stosownych połączeń wyrównawczych.
Wykonawcy instalacji odgromowych na małych obiektach wykonują często je bez projektu i bez znajomości stosownych aktualnie norm.

Przykładowe fotografie pokazują kompletny brak wyobraźni i znajomości powołanych norm przez wykonawców, jak też brak odpowiedniego nadzoru ze strony kierowników budów, którzy powinni się na tym znać.

To co się dzieje w ostatnich latach przy ociepleniach budynków styropianem zakrawa na parodię. Nawet tam gdzie instalacja była wykonana przed laty zgodnie ze sztuką, brygady budowlane w celu poprawy estetyki chowają te "brzydkie druty" pod styropianem nie wiedząc jakie stwarzają w tym momencie zagrożenie pożarowe dla obiektu.

Instalacja piorunochronowa ma za zadanie przejąć wyładowanie piorunowe, odprowadzić przewodami odprowadzającymi bezpiecznie do ziemi, oraz rozproszyć prawidłowo wykonanymi uziomami.

Prąd piorunowy o znacznym natężeniu napotykając po drodze różne elementy łączeniowe i wsporniki, oraz przewody odprowadzające i złącza kontrolne  oddziałuje na nie dynamicznie i termicznie. Jak powyginane są przewody odprowadzające widzimy na fotografiach.

Przy znacznych prądach piorunowych występują tam duże siły- naprężenia mechaniczne, oraz zjawiska termiczne. Przy słabych stykach powstający łuk może nadtopić elementy łączące. Liczne ostre zakręty i kąty na przewodach odprowadzających spowodują, że powstające siły mechaniczne rozerwą to miejsce. Tak wykonana instalacja nie zapewnia prawidłowej ochrony, po pierwszym przejściu prądu piorunowego instalacja przestanie istnieć w tym miejscu. Jak pokazuję na fotografiach miejsce połączenia przewodu odprowadzającego poprzez zacisk kontrolny z uziomem nie zawsze jest prawidłowe.
Brak wyobraźni projektantów, wykonawców, kierowników budów  i lekceważenie tematu ochrony odgromowej przy rozbudowanych systemach teleinformatycznych w obiektach może doprowadzić do kosztownych strat w przypadku trafienia pioruna w obiekt. Dlatego też w obecnych czasach trzeba zwracać szczególną uwagę na prawidłową budowę, eksploatację, przeglądy instalacji odgromowej.

Już po wybudowaniu systemów instalacji odgromowej, kolejne ekipy telefonistów, monterów instalacji alarmowych-monitoringu kamerami, czy prowadzący przewody antenowe wprowadzają zagrożenia przeskoku prądu piorunowego do wnętrza budynku tymi instalacjami. Jak ważna jest koordynacja prowadzenia wszelkich przewodów różnych instalacji nie trzeba tłumaczyć.

Wiele elementów instalacji odgromowej trzeba wykonać na wczesnym etapie budowy przed zalaniem betonu, jak uziom fundamentowy, często o tym się zapomina.

Jak prawidłowo wykonać systemy ochrony odgromowej LPS i przeciwprzepięciowej zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy dowiedzieć się z najnowszych norm powołanych ostatnio w rozporządzeniu: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Data wejścia w życie: 2011-03-21 .

Jednym z  problemów to cena norm, na które wielu wykonawców małych firm nie może sobie pozwolić.

Rozważmy przykłady pokazane na fotografiach.

{joomplucat:28}

Czytany 7894 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 wrzesień 2014 09:12

Zaloguj się aby zobaczyć komentarze.

Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie