Wydrukuj tę stronę
wtorek, 12 styczeń 2010 09:43

Akcesoria do przyrządów pomiarowych

Napisane przez  sonel
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

 

Decydującym czynnikiem, mającym wpływ na sposób przeprowadzenia pomiarów, a co za tym idzie, czas im poświecony, jest użycie odpowiednich urządzeń, które zapewnią nam właściwą ergonomię oraz bezpieczeństwo w trakcie pracy.  Najważniejsze, rzecz jasna, są przyrządy pomiarowe, ich parametry, łatwość i wygoda obsługi. Oprócz miernika zawsze jednak używa się dodatkowych akcesoriów, choćby przewodów, którymi podłączamy urządzenie do punktu pomiarowego - więc od nich również zależy funkcjonalność przyrządu.

Firma Sonel S.A., czołowy polski producent urządzeń pomiarowych, od wielu lat udoskonala nie tylko konstrukcje swoich przyrządów, ale również pracuje nad akcesoriami, wprowadzając oryginalne rozwiązania, tak, aby poprawić ich niezawodność, jakość, oraz przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo użytkownika podczas pomiarów. Regułą jest, że razem z przyrządem przyszły użytkownik otrzymuje wszystkie akcesoria niezbędne do przeprowadzenia pomiarów; ale można uzupełnić je o dodatki, które jeszcze bardziej ułatwią pracę.

 

Widać to doskonale na przykładzie wielofunkcyjnego miernika instalacji elektrycznych MPI 520. Razem z przyrządem w standardzie dostarczany jest komplet wysokiej jakości giętkich przewodów pomiarowych, wykonanych w podwójnej, silikonowej izolacji, zakończonych wtykami bananowymi znormalizowanej średnicy. Przejście wtyk-przewód wykonane jest w formie elastycznej odgiętki, która zapobiegając „łamaniu się” przewodu znacznie wydłuża jego żywotność. Wykonanie wtyczek – osłona, oraz plastikowe zakończenie końcówki przewodzącej sprawiają, że przewód jest bezpieczny, i nawet w przypadku niewłaściwego podłączenia użytkownikowi nie grozi porażenie prądem elektrycznym, zaś zastoso wanie sprężynującego konektora zapewnia zawsze pewny styk przewód – gniazdo.

Podłączenie przewodu do badanej instalacji zapewniają sondy ostrzowe nakładane na przewody, spełniające odpowiednie kategorie pomiarowe, o kształcie zapobiegającym ześlizgnięciu się palców.

Podczas pomiarów wykonywanych w gniazdku sieciowym bardzo przydatny okazuje się, dołączany do przyrządów standardowo, adapter zakończony wtyczką Uni-Schuko. Dzięki temu pomiar zostaje maksymalnie uproszczony, polega jedynie na wetknięciu wtyczki do gniazda i wyzwoleniu pomiaru. W przypadku miernika MPI-520 i adaptera WS-01 użytkownik może wyzwolić pomiar, jak również zapisać wynik do pamięci przyrządu, naciskając przyciski znajdujące się na adapterze.

W przypadku pomiarów wykonywanych w gniazdach trójfazowych 16, 32, oraz 63 amperowych, można dodatkowo zaopatrzyć się w adaptery gniazd trójfazowych AGT-16P, AGT-32P, AGT-63P. Ich budowa, jak to widać na fotografii, umożliwia użycie z każdym miernikiem, mogą być więc wykorzystywane zarówno podczas pomiarów pętli zwarciowej czy parametrów wyłączników różnicowoprądowych, ale także do pomiarów rezystancji izolacji czy jako bardzo praktyczny dodatek do testera kolejności faz.

Absolutnym unikatem na rynku jest adapter AUTO-ISO, umożliwiający wykonywanie pomiarów rezystancji izolacji przewodów 3-, 4- i 5-żyłowych bez konieczności ręcznego, kolejnego wybierania par i kombinacji mierzonych przewodów. Wychodzące z adaptera, podłączonego do miernika wielofunkcyjnego, przewody zakończone krokodylkami (w zależności od sytuacji – 3, 4 lub wszystkie 5) zapinamy do żył mierzonego przewodu, po czym uruchamiamy pomiar, zaś przystawka połączona z miernikiem wykona całą wymaganą sekwencję pomiarów.

Istnieje również możliwość skontrolowania parametrów nie zainstalowanego wyłącznika różnicowoprądowego. Służy do tego dodatkowy adapter, TWR-1 (lub TWR-1J), do którego zacisków należy podłączyć badany wyłącznik RCD, zaś odpowiednią końcówkę do dowolnego miernika umożliwiającego pomiary wyłączników różnicowoprądowych. W ten sposób można szybko przebadać wyłącznik przed zamontowaniem go w instalacji.

Wykonywanie niektórych pomiarów wymaga niejednokrotnie użycia specjalistycznych zacisków lub krokodylków. I tak, do pomiarów wykonywanych miernikiem małych rezystancji można użyć, w zależności od obiektu, krokodyli Kelvina, zacisków Kelvina, 4 zwykłych krokodylków lub w przypadku bardzo małych obiektów sond dwuostrzowych. Podobnie, w przypadku pomiarów bardzo małych wartości impedancji pętli zwarciowej, przyrząd wyposażony jest w krokodyle Kelvina i specjalne przewody 3-metrowej długości, umożliwiających podłączenie w różnych warunkach, zaś w braku możliwości zapięcia krokodyli możliwe jest użycie specjalnej sondy silnoprądowej. Krokodyle o dużym rozwarciu i odpowiedniej izolacji stosowane są również do pomiarów rezystancji izolacji na takich obiektach, jak np. transformatory energetyczne.

W trakcie pomiarów rezystancji uziemień wielokrotnie zachodzi potrzeba zmniejszenia rezystancji sond pomocniczych. Standardowo mierniki do uziemień wyposażone są w sondy 30-centymetrowe; jeśli zachodzi taka konieczność można uzupełnić akcesoria o długie, 80-centymetrowe sondy, oraz dodatkowy pokrowiec odpowiedniej wielkości. Dodatkowo można uzupełnić wyposażenie standardowe miernika do pomiarów uziemień o cęgi, umożliwiające pomiary bez rozpinania złącz kontrolnych i pomiary prądu. Przewody, stosowane do pomiarów uziemień, ze względu na swą długość (50, 25metrów) nawinięte są na szpulki, wykonane z tworzywa odpornego na mróz i udary, pozwalające na szybkie zwinięcie przewodu. Podłączenie do badanego uziemienia można wykonać zwykłym krokodylkiem, ale może być to również specjalny zacisk imadełkowy, gwarantujący pewny kontakt.

Warto na koniec wspomnieć o całej rodzinie futerałów, dopasowanych do kształtów odpowiednich przyrządów, z przegródkami oraz wewnętrznymi uchwytami, umożliwiającymi transportowanie również akcesoriów pomiarowych, jak również uniwersalnej walizce na przyrządy i akcesoria. Każdy futerał posiada pasek, którego długość użytkownik może dopasować do własnych potrzeb.

Szczegółowy wykaz akcesoriów wraz z ich zdjęciami znajduje się w naszym sklepie internetowym.

 

Czytany 13645 razy Ostatnio zmieniany środa, 13 styczeń 2010 10:20

Zaloguj się aby zobaczyć komentarze.

Nie masz u nas konta? Zarejestruj się!

Logowanie