Baterie kondensatorów - pomiary i sprawdzenie...

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
MaxiMaxi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 143
Rejestracja: ndz lis 15, 2009 7:20
Lokalizacja: Zbaszynek

Baterie kondensatorów - pomiary i sprawdzenie...

0
Post autor: MaxiMaxi »

Witam serdecznie,

Drodzy koledzy, czy ktoś z was jest biegły w tematyce sprawdzania okresowego, pomiarów, sprawdzanie pojemności, itp. ? Chodzi o baterie kondensatorów w dużej hali produkcyjnej. temat wygląda tak, znajomy elektryk konserwator, który pracuje w tym zakladzie chciałby sprawdzić stan kontensatorów, niestety ani On, ani ja nie mamy doświadczenia w tym temacie, stąd moje pytania. Jakimi metodami, jakim sprzętem możliwe są takie pomiary, na co zwrócić uwagę ? Mile widziane linki, oraz wszelkie materiały z tym związane.

Pozdrawiam,
maximaxi

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
12robert12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 24
Rejestracja: sob lip 22, 2006 18:18
Lokalizacja: Małopolska

Re: Baterie kondensatorów - pomiary i sprawdzenie...

0
Post autor: 12robert12 »

pisze w dokumentacji baterii jakie badania wykonywać.

najprawdopodobniej piszę tam o:
8.1Oględziny okresowe
Oględziny okresowe baterii przeprowadza się nie rzadziej niż:
- raz na trzy miesiące, jeśli bateria nie jest wyposażona w zabezpieczenie od skutków zwarć wewnątrz kondensatorów lub jeśli baterię obsługuje stały personel;
- raz na sześć miesięcy w innych przypadkach niż wymienione wyżej.
Niezależnie od okresowych oględzin baterię podaje się okresowym przeglądom jeśli stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej temperatury otoczenia.
Podczas przeprowadzania oględzin baterii należy zwrócić uwagę na:
- należytą czystość baterii;
- odpowiedni stan połączeń śrubowych złącz i styków;
- stan urządzeń do rozładowywania;
- stan ochrony przeciwpożarowej;
- temperaturę otoczenia;

8.2. Przeglądy okresowe
Okresowe przeglądy baterii wykonuje się raz do roku. Zaleca się dokonanie dodatkowo przeglądu po postoju dłuższym niż 3 miesiące i po każdym samoczynnym awaryjnym wyłączeniu baterii. Przegląd obejmuje:
- oględziny jak w punkcie 8.1.;
- pomiary napięcia, prądu baterii i równomiernego obciążenia prądowego faz;
- sprawdzenie stanu izolacji;
- gdy jest to konieczne: pomiar pojemności kondensatorów;
- sprawdzenie stanu aparatów łączeniowo-zabezpieczających;
- sprawdzenie obwodów rozładowujących;
- sprawdzenie działania zabezpieczeń przekaźnikowych;
- oczyszczenie wszystkich elementów z kurzu;
- w przypadku stwierdzenia korozji, miejsce skorodowane oczyścić oraz pomalować lakierem.
po prostu sprawdzasz czy:
a) nie wybuchł któryś z kondensatorów (rozsuwają się na łączeniu),
b) rezystory rozładowywujące są sprawne,
c) styczniki czy są sprawne,
d) zabezpieczenia działają,
e) prądy na poszczególnych fazach są równe.
f) ustawienia sterownika są ok - sprawdź na fakturze ile płaci zakład za energie bierną,
g) czy przekładniki nie są uszkodzone (pęknięte, czy nieleje się z nich)

i w sumie to wszystko.
MaxiMaxi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 143
Rejestracja: ndz lis 15, 2009 7:20
Lokalizacja: Zbaszynek

Re: Baterie kondensatorów - pomiary i sprawdzenie...

0
Post autor: MaxiMaxi »

Witam,

Kolego "12robert12" właśnie od rachunków się zaczęło, z tego co mi powiedziano to płaca dożo (więcej niż zwykle) za energie bierna. Zorbie co będę mógł, ale jeśli faktycznie któreś z kondensatorów są wadliwe, niezbędne są specjalistyczne pomiary, wykonane przez wyspecjalizowana firmę.
W każdym razie dzięki za info...

Pozdrawiam,
maximaxi
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert
Posty: 2150
Rejestracja: ndz lip 27, 2003 12:34

Re: Baterie kondensatorów - pomiary i sprawdzenie...

0
Post autor: gruhaa »

MaxiMaxi pisze: ale jeśli faktycznie któreś z kondensatorów są wadliwe, niezbędne są specjalistyczne pomiary, wykonane przez wyspecjalizowana firmę.
Czy jest to opłacalne? Kondensator 10kVar kosztuje ok. 300-400zł. Ile kosztują takie badania?

Do sprawdzenia jeszcze masz rezystancję izolacji kondensatora.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:
MaxiMaxi
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 143
Rejestracja: ndz lis 15, 2009 7:20
Lokalizacja: Zbaszynek

Re: Baterie kondensatorów - pomiary i sprawdzenie...

0
Post autor: MaxiMaxi »

Witam,

Nie mam pojęcia jaki jest koszt takich pomiarów, ale zapewne nie mały. Dzwoniłem do firmy która się trudni takimi pomiarami, to sami nie potrafili się określić co do kosztów, tłumacząc ze to zależy od wielu czynników, czyli chcą skasować na maxa :lol:
Ja osobiście się tym problemem nie bardzo interesowałem, gdyż są ludzie którzy biorą za to kasę, ale jak tylko się coś wyjaśni, to dam znać.

Pozdrawiam,
maximaxi
Awatar użytkownika
12robert12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 24
Rejestracja: sob lip 22, 2006 18:18
Lokalizacja: Małopolska

Re: Baterie kondensatorów - pomiary i sprawdzenie...

0
Post autor: 12robert12 »

zanim zlecisz to firmie zewnętrznej to:

1) obejrzyj baterię - bezpieczniki, uszkodzenia wizualne.
2) czy bateria jest prawidłowo podłączona?
3) czy jest prawidłowo zaprogramowana (wskazuje prawidłowo cos fi i czy reaguje na zmiany obciążenia? )

Czy w czasie pracy są załączone jakieś sekcje?
Jaki model sterownika?
Czy na fakturze są kary za moc indukcyjną czy pojemnościową?

Pozdrawiam.
krzysztofMazur
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: czw sty 22, 2015 9:05

Re: Baterie kondensatorów - pomiary i sprawdzenie...

0
Post autor: krzysztofMazur »

Moje przeboje z bateriami kondensatorów na szczeście się zakończyły. Jestem elektrykiem w firmie produkcyjnej. Po 2 latach od zainstalowania baterie zaczęły się palić (żywym ogniem!) Styczniki padały, na rbkach po 160 stopni... Były 3 firmy: koppe pl , lumenpolska pl i iwaniak serwis pl. Pierwsza firma rzetelnie podeszła do sprawy, wymienili styczniki, upalone przewody i pojechała. Niestety nie przyniosło to skutku bo za parę miesięcy te same awarie. Nie zdiagnozowali chyba tego co trzeba. 2 firma zaproponowała wymienić baterie na dławikowe nie bawiąc się w ich naprawy. Szok. Tyle kasy poszło w błoto? 3 firma przeanalizowała zasilanie w całym zakładzie, siedzieli u mnie cały dzień, kwota za pomiary prawie tyle co nic i okazało się, że baterie można w prosty sposób przerobić. Od prawie roku (odpukać) nic się nie dzieje. Oceniam te firmy w kolejności na 5, 2 i 10pkt.
Ostatnio zmieniony pt sty 23, 2015 10:27 przez krzysztofMazur, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Baterie kondensatorów - pomiary i sprawdzenie...

0
Post autor: elmontjs »

MaxiMaxi pisze:właśnie od rachunków się zaczęło, z tego co mi powiedziano to płaca dożo (więcej niż zwykle) za energie bierna
Jeżeli pojawiła się moc bierna , to należy sprawdzić przede wszystkim moce poszczególnych członów, poprawność nastawy i działania regulatora no i sprawdzić czy na hali nie przybyło urządzeń pobierających moc b. i bateria okazała się za mała. Oczywiście przegląd opisany przez kol. 12robert12 wykonać również należy bo on daje rzeczywisty obraz kondycji BK.
Co do kosztów przeglądu to naprawdę trudno oceniać, ale nie powinien przekraczać 1000zł netto dla typowej, 3-fazowej baterii 400V do czterech członów (wliczając w to jakąś 2-3 dniową analizę parametrów zasilania) - chyba że BK jest dużo większa!
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: Baterie kondensatorów - pomiary i sprawdzenie...

0
Post autor: e-sparks »

Elma każe sobie płacić za przedłużenie gwarancji i wykonanie przeglądu baterii 920 złotych netto. Bez względu na pojemność.
Podobną sumę ja biorę również za przegląd i ewentualne naprawy baterii z kompensacją w każdej fazie oddzielnie (67,5kVar-a) i za troszkę większą (495kVar-ów) dławikową.

Zakres przeglądu określa norma PN-EN 60831-1:2000/A1:2004 - wersja polska
Norma wycofana i zastąpiona przez PN-EN 60831-1:2014-10 - wersja angielska

A podstawowym pomiarem w baterii jest sprawdzenie prądu pobieranego przez poszczególne kondensatory...
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław
ODPOWIEDZ