Pomiar Riso - kontener budowlany

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
LordFalcon
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 9
Rejestracja: ndz lis 03, 2013 16:12
Lokalizacja: KCH

Pomiar Riso - kontener budowlany

0
Post autor: LordFalcon »

Witam.

Chciałbym zapytać o taką rzecz, czy w przypadku tak prostej instalacji jak kontener budowlany (taka buda o wymiarach 2,5x6 metrów ;) można wykonać pomiar rezystancji izolacji dla wszystkich obwodów (gniazdko wtyczkowe grzejnika 230V, 2 gniazdka wtyczkowe 230V i oświetlenie) razem L/N do PE?
Czy też konieczne jest mierzenie każdego obwodu osobno?

Według mojej logiki (może błędnej) jeśli gdziekolwiek stan izolacji będzie zły (nie spełniający wymagań >1Mom) to powinno wyjść bez względu na sposób pomiaru?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar Riso - kontener budowlany

0
Post autor: elmontjs »

LordFalcon pisze:Czy też konieczne jest mierzenie każdego obwodu osobno?
Nie, nie jest konieczne. Ale szczegółowe pomiary obwodów zaliczyłbym do dobrej praktyki "elektryka-pomiarowca". To samo pytanie możesz zadać odnośnie wielkiej fabryki (czy jeszcze innego obiektu) i będzie taka sama odpowiedź. Tylko czy Ty będziesz pewny że wszystko zmierzyłeś ? Jest jeszcze kilka innych argumentów przemawiających za pomiarem Riso poszczególnych obwodów.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
LordFalcon
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 9
Rejestracja: ndz lis 03, 2013 16:12
Lokalizacja: KCH

Re: Pomiar Riso - kontener budowlany

0
Post autor: LordFalcon »

W wielkich obiektach łatwo coś pominąć, w kontenerach jest to bardzo prosto zbudowana instalacja, zazwyczaj składająca się z góra 4-5 obwodów zabezpieczonych przez 3 ESy i RCD 3f.
A chodzi o to żeby możliwie szybko zdecydować czy instalacja kontenera się nadaje do użytku czy należy zakwalifikować go do remontu na bazie kontenerowej, swoje własne pomiary i tak powinien klient zrobić po ustawieniu kontenera w miejscu użytkowania. Odpowiadając na możliwe pytanie, tak, wiem że oprócz rezystancji izolacji istnieją jeszcze inne pomiary decydujące o dopuszczeniu do użytkowania.
janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 237
Rejestracja: śr lip 19, 2006 16:43
Lokalizacja: Płock

Re: Pomiar Riso - kontener budowlany

0
Post autor: janbrz »

Zrobić swz dla gniazd i opraw.
Sprawdzić RCD
Jak wiemy że mamy ciągłość na sprawdzonych obwodach zmierzyć RISO.
ODPOWIEDZ