Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
wnukkonstynopolitanczyka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 176
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: wnukkonstynopolitanczyka »

Tego zagrożenia co ja biorę pod uwagę niektórzy nie widzą, bo biorą pod uwagę wariant gdzie jest idealnie uziemiona GSW, a co będzie w razie przerwy PE i GSW będzie uziemiona w doniczce, bo z takimi rzeczami się spotykałem.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2717
Rejestracja: pt sie 26, 2005 20:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: elpapiotr »

Znowu się kolega zreflektował, szkoda że po czasie.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: kkas12 »

wnukkonstynopolitanczyka pisze:Tego zagrożenia co ja biorę pod uwagę niektórzy nie widzą, bo biorą pod uwagę wariant gdzie jest idealnie uziemiona GSW, a co będzie w razie przerwy PE i GSW będzie uziemiona w doniczce, bo z takimi rzeczami się spotykałem.
Biorąc pod uwagę treść tego jak i poprzedniego postu mam prośbę.
Nie rób z nas idiotów.
pozdrawiam
Krzysiek
wnukkonstynopolitanczyka
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 176
Rejestracja: śr lip 23, 2014 11:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: wnukkonstynopolitanczyka »

Ja brałem najgorszy wariant, a inni najlepszy i z tego niepotrzebna, ale rozgrzewająca dyskusja. Ja się kierowałem tym, że jeśli się zdarzyła taka niedoróbka z niedokręconymi przewodami, to nie wiadomo co w trawie piszczy i należy dmuchać na zimne, ale myślę, że niektórzy też taki wariant brali pod uwagę i mnie nie atakowali. Byłem pewny swojej racji, ale jak się okazało, nie całkiem jasno ją przedstawiałem, a kolega wreszcie ze mnie to wymusił, za co dziękuję.
Aras
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 40
Rejestracja: ndz maja 19, 2013 19:29
Lokalizacja: Tychy

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: Aras »

kkas12 pisze:
Aras pisze: W przedstawionej historyjce, przy wykonaniu WLZ jako czterożyłowego oprócz uszkodzenia sprzętów mielibyśmy także zagrożenie porażeniem, bo na bolcach uziemiających mogłoby pojawić się niebezpieczne napięcie.
Proszę wyjaśnić w jaki sposób w układzie TN-S przerwa w przewodzie N niesie zagrożenie porażeniem???
Skoro WLZ czterożyłowy, to chyba nie TN-S
Chodziło o przerwę na PEN
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: kkas12 »

Nie kolego.
Nie chodziło o przerwane PEN
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 642
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: bezpiecznik123 »

Z powyższego wynika że już wszyscy wiedzą po co jest GSW i jaką rolę pełni w przypadku przerwy PEN-a na linii zasilającej. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły do narysowania to proszę o informację.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: domsat »

Wpadłem na ten temat przypadkowo. 11 stron dyskusji i jaki jej wynik ? A inni nie czytają Forum i robią swoje:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]....
Ta dyskusja w ogóle nie powinna mieć miejsca. Dla elektryków-instalatorów powinny być wydawane wytyczne typu czarno na białym. Takich niestety nie ma i stąd to mądrowanie się na temat znajomości i interpretacji PN.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: domsat »

Temat mnie zaintrygował, więc przypomniałem sobie artykuł o tym w ElektroInfo 9/2005 i polemikę z INPE:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]..
P. Boczkowski pisał w 2006 r.:
"Rozdzielenie funkcji przewodu ochronno-neutralnego PEN na przewód ochronny PE i neutralny N, w przypadku układu sieci TN-C-S, powinno następować w złączu lub w rozdzielnicy głównej budynku, a punkt rozdziału powinien być uziemiony.
Zapewnia to utrzymanie potencjału ziemi na przewodzie ochronnym PE przyłączonym do części przewodzących dostępnych urządzeń elektrycznych
w normalnych warunkach pracy instalacji elektrycznej.
Możliwie licznie uziemiane powinny być również przewody ochronne PE i ochronno-neutralne PEN. "
Autor j/w opracowaniu "Ochrona p/porażeniowa.." z 2013 r. zamieszcza schemat układu sieci TN-C-S z uziemionym rozdziałem i adnotacją o wartości tego uziemienia - "w/g potrzeb ZE" oraz schemat rozdzielnicy RG domu z uziemieniem GSU do 30 omów.
W Internecie jest sporo tematów o rozdziale PEN np. taki projekt;
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] ... k/7901.pdf..
Na str. 4 mamy uziemienie rozdziału w złączu, dalej kabel 5x i drugi raz uziemienie rozdziału w RG.
Zresztą z tego projektu dowiadujemy się, że wyłączniki nadmiarowo prądowe to nazywają się zwarciowe, SWZ to oczywiście szybkie..., a impedancje pętli - to osobna kwestia na inny wątek.
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Re: Podział PEN w złączu i rozdzielni domowej

0
Post autor: disaster »

Tak, zdecydowanie lubię Szybkie WZ :D To chyba mój ulubiony antytermin elektryczny.
Tak samo lubię trójfazowe RCD jako wyłącznik główny.
Na koniec kocham ciągnięcie 5 żyłowego kabla na odcinku 90 metrów między budynkiem a ZK.
Oczywiście równolegle do kabla obowiązkowo bednarka, no bo bez niej byłoby smutno.

Wielka krzywda została wyrządzona elektrykom, przez nieudolne, a czasami wręcz opaczne tłumaczenie norm. Będzie się to za nami ciągnęło jeszcze przez wiele wiele lat.
Obnaża to też jakość kształcenia w naszym kraju.
Wielu elektryków nie rozumie sensu stosowania uziomów fundamentowych, nie rozumie sensu połączeń wyrównawczych, nie rozumie po co przechodzi się z TN-C na TN-C-S i tak dalej.
A jak się nie rozumie co się robi, to niestety potem się łyka wszystko jak młody pelikan.
ODPOWIEDZ