Pomiar rezystancji izolacji przewodu

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
rauli44
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 12
Rejestracja: ndz gru 04, 2016 14:05

Pomiar rezystancji izolacji przewodu

0
Post autor: rauli44 »

Witam, jestem tu pierwszy raz więc proszę o wyrozumiałość jeśli coś nie tak z mojej strony.
Moje pytanie:

Proszę o poradę jak wykonać pomiar rezystancji izolacji instalacji domowej.
Nie teoria ale praktyczne wskazówki, co i gdzie podpiąć korzystając z miernika do tego typu pomiaru,i ma wyjścia L,G,ACV,E.Najpierw chciałbym przetestować zakupiony miernik w domowych warunkach.
Proszę tylko o rade praktyczna czy dobrze podpinam końcówki miernika i czy mój testowy układ jest odpowiedni do tego typu pomiarów, czy muszą być np inne warunki i przewód musi być w ścianie.
Mam 3 żyłowy przewód ok 5 m zakończony gniazdkiem. Podpinam pod L jedna żyłę i drugą pod E, 500V a także drugi pomiar 2500V, przycisk test 1min i nic, na wskaźniku 1. Ten sam pomiar ale uszkadzam izolacje i w jednym i drugim przewodzie, to samo. Podpinam L pod pod jedną żyłę i E pod drugą ale już połaczoną z kaloryferem jako PE, dalej to samo. Miernik coś przez chwilę/ 1s/ coś wskazuje i przechodzi do wskazania ,1,. Instrukcję przeczytałem, żadna filozofia, ale coś robię nie tak od strony praktycznej. Miernik HDT20B z regulacją 500/1000V/2500V i przycisk test. Dziękuję za poświęcony czas za wskazanie drogi co robię nie tak.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Pomiar rezystancji izolacji przewodu

0
Post autor: STANCA »

Witam
Mój syn prawi;
Jak zawiodą wszelkie sposoby uruchomienia urządzenia, należy przeczytać instrukcję użytkowania.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
rauli44
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 12
Rejestracja: ndz gru 04, 2016 14:05

Re: Pomiar rezystancji izolacji przewodu

0
Post autor: rauli44 »

urządzenie działa, pomiar napięcia zaciski G -ACV wskazuje poprawnie, instrukcja dotyczy sposobu użytkowania, robię wszystko poprawnie, a jednak coś jest nie tak bo wskazania są , albo ich nie ma, bo tylko ,1,
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiar rezystancji izolacji przewodu

0
Post autor: domsat »

Ale ludzie to mają wymaganie. Autor tematu kupił ten chiński miernik za ok. 45$ (tak jest w Internecie) na pewno bez instrukcji PL i teraz chce by ktoś za friko mu wytłumaczył co i jak. Na elektrodzie dostał już odpowiednią odp.
Torkam
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 162
Rejestracja: pt gru 11, 2015 22:43
Lokalizacja: Malbork

Re: Pomiar rezystancji izolacji przewodu

0
Post autor: Torkam »

rauli44 pisze:urządzenie działa, pomiar napięcia zaciski G -ACV wskazuje poprawnie, instrukcja dotyczy sposobu użytkowania, robię wszystko poprawnie, a jednak coś jest nie tak bo wskazania są , albo ich nie ma, bo tylko ,1,
Jesteś w błędzie kolego!
Wykazałeś tylko, że urządzenie wskazuje coś ...
Nie można mieć pewności, że sprzęt jest w 100% sprawny nie robiąc porównania, a najlepiej wzorcowania.

Na 1 zakresie może wszystko działać, a na zakresie nr.2 już nie.
Pomiar napięcia ACV to zupełnie coś innego niż pomiar Riso .. w grę wchodzi nawet inna elektronika w mierniku.
Ale to poza konkursem ....

Przeczytaj co u Ciebie oznacza ,1,, ?
Może być to oznaczenie nieskończoności, czyli miernik nie wykazuje nic ... choć na zakresie 2,5kV musi wykazać jakąkolwiek rezystancję.

Nie powinienem się wypowiadać ... ale raczej nie kupiłeś tego "mierniczka" na potrzeby zmierzenia instalacji w domu dla siebie samego ... bo na takie potrzeby to szuka się kogoś w necie lub bierze kolegę.
Więc jeśli planujesz komuś mierzyć instalację ... to naprawdę na początku:
- naucz się podstaw elektryki,
- zdobądź doświadczenie,
- zrób uprawnienia adekwatne do wykonywanej czynności,
- kup miernik z certyfikatem/wzorcowaniem,
- wykup ubezpieczenie
.... z czasem nauczysz się więcej- czyli jakieś 10lat pomiarów minimum.

Naprawdę nie mówię tego złośliwie ... uwierz, że jak coś się stanie to rozmowa z ubezpieczalnią należy do najprzyjemniejszej części rozgrywki ... gorzej, jak prokurator zaprosi cię na kawę.
Kłótnia z debilem jest jak zapasy ze świnią w błocie!
Po jakimś czasie dostrzegasz, że świni się to podoba ....
rauli44
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 12
Rejestracja: ndz gru 04, 2016 14:05

Re: Pomiar rezystancji izolacji przewodu

0
Post autor: rauli44 »

hmm, zabawne, temat założony,prośba o wskazówkę, a tu tylko wypowiedzi ,doświadczonych: poczytaj instrukcję, naucz się podstaw elektryki, itd, itd, drodzy fachowcy nie jestem dla Was konkurencją, a tak do tego podchodzicie.
Moje pytanie, a raczej prośba o wskazówkę dotyczyła wspomnianego w opisie problemu, więc jeśli Ktoś chce pomóc to prosze o rady praktyczne jak zrobić pomiar.
Torkam
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 162
Rejestracja: pt gru 11, 2015 22:43
Lokalizacja: Malbork

Re: Pomiar rezystancji izolacji przewodu

0
Post autor: Torkam »

1. Odłączamy odbiorniki od przewodu/kabla.
2. Podłączamy końcówkę pomiarową do przewodu mierzonego
3. Wybieramy zakres pomiarowy
4. Naciskamy przycisk test
5. Czekamy za wynikiem i go spisujemy
6. Kończymy pomiar
7. Przepinamy przewody na następne żyły
8. Tworzymy protokół z pomiaru rezystancji izolacji...
(to tak z grubsza, bo powinno się tu dopisać jeszcze z 8pkt jak nie 16).

No przecież to wiesz ... miernik też masz nowy ... więc w czym problem ?
Wybacz, ale nie da rady znać wszystkich mierników. A podstawy mierzenia na 100% są opisane w instrukcji obsługi.

Tu nie chodzi o konkurencje ... tu bardziej chodzi o wskazanie Tobie, że bierzesz się za tematy o których nie przeczytałeś nawet dwóch stron pierwszego lepszego wypracowania o pomiarach.

Przykładowy pomiar przewodu, kabla:
1 pomiar:
L = 1
E = 2
2 pomiar
L = 2
E = 3
3 pomiar:
L = 3
E = 1

Lub też:
1 pomiar
L = 1
E = 2
2 pomiar
L=1
E=3
3 pomiar
L=2
E=3
Są też inne metody w zależności czy masz za wykazać Riso dla ochrony przeciwpożarowej czy przeciwporażeniowej. Można również wykazać inne metody pomiary rezystancji izolacji w zależności od potrzeb i zastosowanych materiałów.
Kłótnia z debilem jest jak zapasy ze świnią w błocie!
Po jakimś czasie dostrzegasz, że świni się to podoba ....
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pomiar rezystancji izolacji przewodu

0
Post autor: luka2nd »

Najlepszy do sprawdzenia będzie rezystor o dużej rezystancji, np. taki w okolicach 1MΩ. Będziesz wiedział, jakiego wyniku się spodziewać. Za co odpowiadają poszczególne zaciski na mierniku, nie wiem - nie znam chińskiego :)

W każdym razie, ja w ten sposób sprawdzałem swoje mierniki induktorowe - pokazały to, czego się spodziewałem.
rauli44
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 12
Rejestracja: ndz gru 04, 2016 14:05

Re: Pomiar rezystancji izolacji przewodu

0
Post autor: rauli44 »

Torkam, dzięki za instrukcję, przeczytałem wiele stron wypracowań o pomiarach i nic nie wniosły do tego czego szukam, stąd utworzenie tematu na forum,
forumowicze , włącznie z Tobą bazują na swoim doświadczeniu, szacunek, ale nie poświęcają zbyt dużo czasu na ,wypracowanie, w opisanym moim pytaniu.
Robię to dobrze, czy źle?
Tu nie chodzi o zasadę działania urządzenia, czy to chińskie czy polskie, elektroniczne czy induktor pokręcany korbą, efekt zadziałania jest taki sam. Odpowiednie nazewnictwo zacisków na różnych urządzeniach jest takie samo, L,G,E, więc opisując sytuację robię dobrze pomiar ?
Awatar użytkownika
Elektro-Serwis
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 267
Rejestracja: pn lip 28, 2003 10:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomiar rezystancji izolacji przewodu

0
Post autor: Elektro-Serwis »

rauli44 pisze:domsat daruj sobie uwag, nie jesteś na forum Twoim ulubionym gdzie można ,jeździć, po forumowiczach, albo wnieś coś dla potomnych albo zamilcz,
Widać że na forum muratora nie pomogli to tu też nie pomogą bo jak napisał
STANCA pisze:Witam
Mój syn prawi;
Jak zawiodą wszelkie sposoby uruchomienia urządzenia, należy przeczytać instrukcję użytkowania.

STANCA
nikt nie będzie za Ciebie czytał instrukcji , żeby wykonywać pomiary trzeba jednak mieć pewne wiadomości .
Pozdrawiam DareckY
ODPOWIEDZ