Zabezpieczenia w agregacie prądotwórczym.

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Bezimienny
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 27
Rejestracja: śr paź 28, 2015 20:22

Zabezpieczenia w agregacie prądotwórczym.

0
Post autor: Bezimienny »

Witam panów.
Napotkałem ostatnio na pewien problem. Mianowicie mój znajomy zakupił sobie agregat prądotwórczy napędzany ciągnikiem. posiada gospodarstwo więc taki rodzaj był najkorzystniejszy.
agregat przyszedł...wszystko pięknie ale... . Posiada on wbudowane zabezpieczenia. Nadmiarowo prądowe osobno dla każdego gniazda i wspólna różnicówka. I tu cały szkopuł. Agregat jest przystosowany dla sieci TN-S a gospodarstwo znajomego w 75% jest w "starej" instalacji TN-C.
Każda próba przełączenia instalacji z sieci na agregat kończy się zadziałaniem RCD. Za odpowiedzi typu "przerób instalacje" serdecznie dziękuję. A tym którzy zasugerują ominięcia RCD w agregacie...nawet nie wysilajcie się i nie piszcie. Może ktoś ma jakiś pomysł.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Brencik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 107
Rejestracja: śr lip 06, 2005 18:29
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce, powiat Łękołody
Kontakt:

Re: Zabezpieczenia w agregacie prądotwórczym.

0
Post autor: Brencik »

Są dwa wyjścia:
albo przerobić instalację odbiorczą albo ominąć RCD
Ewentualnie sprzedać agregat :lol:
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Zabezpieczenia w agregacie prądotwórczym.

0
Post autor: Simcode »

Bezimienny pisze:Może ktoś ma jakiś pomysł.
Mam, zbudować nową dodatkową instalację (niezależną ) która by zasilana była z agregatu.
Parę żarówek, parę gniazdek, przy braku zasilania z ZE przełączyć sobie najważniejsze odbiorniki na nową zrobioną w TN-S i zasilną z agregatu.
Jeśli ci życie miłe sąsiada daj sobie spokój z TN-C przy agregacie . Poszukaj na naszym forum jest wiele tematów o tym.
Marcus
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 160
Rejestracja: pn paź 17, 2005 13:45
Lokalizacja: Wrocław - okolice

Re: Zabezpieczenia w agregacie prądotwórczym.

0
Post autor: Marcus »

Tak to jest, kiedy najpierw się kupuje, a później myśli co z tym zrobić.
Tak jak podpowiedzieli już koledzy - albo przerobić instalację na TN-S albo wykonać odrębną dla najważniejszych odbiorników, również w systemie TN-S. Nic innego rozsądnego nie wymyślisz.
ODPOWIEDZ