Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
mosfet
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: ndz gru 08, 2019 16:04

Próba pomiaru i odfiltrowania zakłóceń.

0
Post autor: mosfet »

Postanowiłem opisać problem dotyczący występujący w bloku mieszkalnym, w mieszkaniu. Dodam, że przegląd gniazdek w kuchni i łazieńce wypadł poprawnie. Dodatkowo licznik na klatce schodowej był sprawdzany przez pracowników z elektrownii i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości tzn. nikt nie podpiał się pod licznik, licznik nie jest uszkodzony. Problem jednak przekazałem do administratora ponownie bo nadal sytuacja ma miejsce. Może ktoś spotkał się z opisaną sytuacją.

Zmagam się z tym ok 1 roku. W mieszkaniu u rodziców występują odkształcenia harmoniczne w sieci energetycznej.
To co zaobserwowałem to wzmożona wielogodzinna i różna praca lodówki w kuchni. Zakupiłem najprostszy watomierz, który pokazuje mi wzmożoną pracę urządzenia przez kilkanaście godzin na dobę. W lodówce słychać trzaski też. Czasem trzęsie się bardziej, czasem mniej. Zauważyłem, że w jednym z mieszkań u sąsiada jest podobny efekt. Wygląda na problem przynajmniej występujący w klatce lub w bloku. Tamto drugie mieszkanie jest w innym pionie ale w tej samej klatce.

Czasami jest tak, że pojawia się zakłócenie w sieci energetycznej, czy to impuls, który powoduje bardzo głośną prace lodówki. Jest tak jakby pracowała na kilku dosłownie biegach jak samochód a czasami tak jakby była pracowała na najwyższym biegu.

Niestety nie posiadam analizatora jakości sieci aby wykonać jakiekolwiek pomiary. Zauważyłem, że obciążenie może być na laptopie podłączonym do sieci.

Z tego co wiem, zakład energetyczny może zmieniać m.in podawane napięcie. Z obserwacji zmian napięcia nie ma dużych 230 - 237 Volt. Watomierz podłączony tylko do lodówki pokazuje wachania od 0.02 A – 0.9 A. Ale to nie oddaje jakby skali problemu.
Lodówka widzę, że pobiera pod watomierzem od kilku od kilkunastu godzin od 40 do 90 Watt nieustannie.
Częstotliwość stała 50 Hz.
Tu wydawany odgłos lodówki z 2-3 metrów, dosyć głośno, jakby wpadła w rezonans lub w bardzo duze drgania, tu odgłos [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Odległosci wentylacyjne zachowane i w pobliżu nie ma zródeł ciepła.
Specyfika pracy tej lodówki to praca silnika inwerterowego. Z tego co czytałem silnik inverterowy pracuje dzięki polu magnetycznemu wytworzonemu przez magnesy. Być może po sieci idą odpowiednie zakłócenia, które stymulują bardziej jego pracę.

Chciałbym zastosować jakiś filtr, baterie kompensacyjną mocy biernej aby usunąć zakłócenia.
Czy ktoś może spotkał się z takim problemem? Co można jeszcze sprawdzić we własnym zakresie? W mieszkaniu jest tójfaza. Jak pozbyć się dość silnych zakłóceń i je odfiltrować bo ma to wpływ na urządzenia elektryczne.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ODPOWIEDZ