Z warsztatu elektryka ;)

Zdjęcia oraz filmy artystyczne, ku przestrodze oraz zwykłe poglądowe, ale zawsze z branży. Aby oglądać zdjęcia w pełnym rozmiarze należy być zalogowanym
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Z warsztatu elektryka ;)

0
Post autor: elmontjs »

w pewnej firmie , w królestwie elektryka, bo "pod latarnią najciemniej":
Załączniki
IMG_20200129_143147.jpg
wypos.jpg
wypos.jpg (144.15 KiB) Przejrzano 3333 razy
IMG_20200129_142109.jpg
IMG_20200129_142959.jpg
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Z warsztatu elektryka ;)

0
Post autor: luka2nd »

Przecież elektryka prąd nie tyka. Wszystko w jak najlepszym porządku.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Z warsztatu elektryka ;)

0
Post autor: elmontjs »

A co powiecie o takiej tablicy?:
Załączniki
IMG_20200129_142922.jpg
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Z warsztatu elektryka ;)

0
Post autor: Simcode »

Zapewne jakaś tablica warsztatów szkolnych . Ale ładna , mnie zawsze urzeka że ktoś coś chciał zrobić . Dziś tylko tandeta .
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Z warsztatu elektryka ;)

0
Post autor: electrics »

Kiedyś dawno temu, kiedy zaczynałem karierę w branży, to takie tablice były obowiązkowym wyposażeniem każdego warsztatu elektrycznego w dziale utrzymania ruchu Zakładów Przemysłowych.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Z warsztatu elektryka ;)

0
Post autor: elmontjs »

Na dzień dzisiejszy martwią mnie te odsłonięte styczniki , reszte można by zakwalifikować jako "stan zastany". Moje wspomnienia takich tablic...owszem mam , ale styczniki były za tablicą.
Człowiek uczy się całe życie i ...
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Z warsztatu elektryka ;)

0
Post autor: electrics »

Kolego elmontjs pamiętaj, że kiedyś świadomość elektryków była inna... Tam nie mieli dostępu przypadkowi ludzie. Był oczywiście wyłącznik główny i lampki kontroli zasilania. Gdy nikt z tablicy nie korzystał, była odłączana. U nas było to bardzo przestrzegane. Styczniki też były na wierzchu. Z tego, co pamiętam, mieliśmy prawie identyczną tablicę. To były czasy... przewody za tablicą wyginane pod kątem prostym, odpowiedniej długości, izolacja zdjęta w niezbędnej do podłączenia długości, przewody wyprostowane, ułożone
i spięte nicią...
Na chwilę obecną należy to rozpatrywać w kwestii pomiarów, jako stan zastany pod PBUE.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Z warsztatu elektryka ;)

0
Post autor: luka2nd »

electrics pisze: pt lut 21, 2020 10:19To były czasy... przewody za tablicą wyginane pod kątem prostym, odpowiedniej długości, izolacja zdjęta w niezbędnej do podłączenia długości, przewody wyprostowane, ułożone
i spięte nicią...
To prawda. Ja co prawda tych czasów nie pamiętam, ale wymieniałem rozdzielnice w nastawniach kolejowych, zdarzało mi się tez robić przeglądy instalacji. To, co się rzuca w oczy to przede wszystkim estetyka wykonania tych tablic. Wiązki przewodów obwiązane nicią jakimiś specjalnymi węzłami - nie miałem czasu, żeby te węzły studiować, ale wyglądało to elegancko.

Niestety, wielu starszych elektryków, którzy powinni te czasy pamiętać jakoś niespecjalnie stosuje dziś te sprawdzone metody. Pracowałem kiedyś z jednym takim, co się chwalił, że przez 20 lat składał rozdzielnice w elektromontażu - nie chcielibyście zobaczyć, do jakiego druciarstwa jest zdolny na budowie. Jego tablice można poznać przede wszystkim po dużej ilości złączek WAGO poukrywanych za osłonami :)
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Z warsztatu elektryka ;)

0
Post autor: elmontjs »

electrics pisze: pt lut 21, 2020 10:19 Kolego elmontjs pamiętaj, że kiedyś świadomość elektryków była inna... Tam nie mieli dostępu przypadkowi ludzie.
Pamiętam , pracowałem już w tych czasach , pracowałem przy podobnych tablicach , choć u nas w zakładzie była to raczej forma pulpitu, gdzie wszelkie odsłonięte zaciski , tory prądowe (części czynne pod napięciem) były z tyłu tablicy.
Dziś , przy okresowym przeglądzie , choć tablica wykonana misternie, niestety nie mogę dopuścić jej do eksploatacji - nie spełnia aktualnych przepisów - sądzę, że w czasach PBUE też nie było tolerowane eksponowanie niezabezpieczonych zacisków prądowych mimo, że obsługiwał to tylko elektryk.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Z warsztatu elektryka ;)

0
Post autor: elmontjs »

Proszę , to inny przykład z jakiejś szkoły . Może mniej efektowna, ale bezpieczniejsza :
Załączniki
tablica.jpg
tablica.jpg (755.6 KiB) Przejrzano 3198 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ