Modernizacja instalacji w warsztacie - pytanie

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
onikage7
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: ndz maja 31, 2020 15:41

Modernizacja instalacji w warsztacie - pytanie

0
Post autor: onikage7 »

Witam,

chciałbym poprosić o radę jak należy wykonać modernizację instalacji warsztatowej.

Stan obecny to:
- do garażu zasilanie doprowadzone jest kablem yky 4x6mm2 (ok 50m) od złącza kablowego w domu - instalacja 4 przewodowa, układ sieci TN-C
- w garażu brak rozdzielnicy/skrzynki bezpieczników, wszystkie odbiorniki na jednym obwodzie (2 gniazda siłowe, kilka gniazd 230v, oświetlenie)

Modernizacja ma polegać na podziale obwodów na obwód siłowy, obwód gniazd i oświetlenia.

Moje pytanie jak powinno się to wykonać. Czy należy w warsztacie dokonać rozdziału PEN i wykonać instalację już 5 przewodową? Nie pozwala na to przekrój 4x6mm2 (za mały, chociaż znalazłem informację, że przekrój 10mm2 jest wymagany przy nowej instalacji, jeśli nie ma możliwości wymiany - 10mm2 nie jest wymagane - proszę o weryfikację). Dodatkowo punkt rozdziału (przynajmniej na razie) nie będzie uziemiony, co też z tego co udało mi się ustalić jest dopuszczalne choć dobrą praktyką jest w tej sytuacji wykonanie uziemiania.

Czy w takiej sytuacji podział obwodów można wykonać bez przechodzenia na tn-c-s? Tzn. zamontować rozdzielnicę w garażu (rozłącznik izolacyjny plus wyłączniki nadprądowe) i wykonać zerowanie w gniazdach? Obwód oświetlenia wykonać na instalacji 2 żyłowej?

Proszę o informację który wariant w tym wypadku należy wybrać. Dziękuję.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ODPOWIEDZ