Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 36
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 14:08
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: Michał.Dziedzic »

Jeśli chodzi o szafę RACK to również ja ją składałem jak i wykonywałem całą sieć LAN w domu. Na przewód w kominie wentylacyjnym otwarcie się nie zgadzałem.

Jak chodzi o sieć LAN to też robi się pomiary, ale tylko do sieci certyfikowanych - tutaj taka sieć nie będzie tworzona.

Pytanie co mam ująć w oględzinach instalacji ELEKTRYCZNEJ - ująć tam ten przewód czy też nie?

Jak chodzi o narzędzia do sieci teletechnicznych to jest wiele ciekawych rozwiązań ;)

Może jeszcze małe sprostowanie co do moich uprawnień. Jestem elektrykiem i mam ważne uprawnienia E i D z pomiarami oraz jestem certyfikowanym instalatorem sieci teletechnicznych. Z czymś takim o co pytam jeszcze się nie spotkałem i nie wiem jak to ugryźć. Wiem, że masa ludzi przymyka na to oko i albo z tym nic nie robi, albo uznaje, że przecież się nic nie stanie, więc jest ok. Ja jednak chciałbym jakoś ująć w oględzinach. Ale jak ująć istniejące kable(przewody) w ów kominie tak, aby odbiór elektryczny budynku był spełniony?

Z tego co wiem jest rozporządzenie, które mówi o braku możliwości wykorzystywania kominów czy kominów wentylacyjnych do prowadzenia jakichkolwiek kabli czy przewodów. Ze względu na ryzyko pożarowe oraz element po którym płomień może się rozprzestrzeniać.

Kominiarz przymknął na to oko, ale co ja mam z tym zrobić? Chyba, że na oględzinach uznać, że tam nic takiego nie ma?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: luka2nd »

PGR Mąkowarsko pisze: ndz wrz 20, 2020 19:10Chciałbyś mieć takie narzędzia jakie mają instalatorzy instalacji niskopradowych. A nie tylko ściągacz izolacji, śrubokręt i obcinaczki.
Cieszę się, że wiesz jakie mam narzędzia :D

Zanim przeszedłem na własną działalność, pracowałem w firmie specjalizującej się w instalacjach niskoprądowych, niewiele mnie w tym zakresie zaskoczy :)
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 430
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

luka2nd pisze: wt wrz 22, 2020 19:26 Cieszę się, że wiesz jakie mam narzędzia :D
Domyślam się że wszystkie są warte ile np. [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] których ja używam tej klasy dziesiątki różnych.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: elmontjs »

PGR Mąkowarsko pisze: wt wrz 22, 2020 20:29 których ja używam tej klasy dziesiątki różnych.
...drogie narzędzia i mierniki nie uczynią z nikogo fachowca, mogą jedynie pomóc szybciej, sprawniej i lepiej zrobić robotę.

Do kol. Michał.Dziedzic, tu masz odpowiedź na Twój dylemat:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. , patrz par. 4.1,pkt 2.
Jest to użytkowanie instalacji niezgodne z przeznaczeniem.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 36
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 14:08
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: Michał.Dziedzic »

elmontjs pisze: wt wrz 22, 2020 22:32
PGR Mąkowarsko pisze: wt wrz 22, 2020 20:29 których ja używam tej klasy dziesiątki różnych.
...drogie narzędzia i mierniki nie uczynią z nikogo fachowca, mogą jedynie pomóc szybciej, sprawniej i lepiej zrobić robotę.

Do kol. Michał.Dziedzic, tu masz odpowiedź na Twój dylemat:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. , patrz par. 4.1,pkt 2.
Jest to użytkowanie instalacji niezgodne z przeznaczeniem.
Właśnie to rozporządzenie już czytałem i znam treść tego paragrafu i rozumiem jak najbardziej, że ów instalacja nie jest wykonana właściwie.
Pytanie jest następujące czy bawić się teraz w pomiary (instalacji elektrycznej) i odbiór budynku czy też nie? W sumie to pomiary (instalacji elektrycznej) mogę zrobić, bo mam dostęp do MPI540, ale raczej odbierać budynku bym nie chciał z czymś takim w kominie.

Wiecie "majstry" mówią "a ch*j tam, co ma się stać", ale podpis pod protokołami i oględzinami będzie mój...

elmontjs co byś zrobił na moim miejscu?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: elmontjs »

Michał.Dziedzic pisze: śr wrz 23, 2020 11:53 ale podpis pod protokołami i oględzinami będzie mój...
...i wszystko w tym temacie.
Wiedz, że jak majstry tak podchodzą do swojego fachu, to podobnych bubli w tym obiekcie może być bez liku a w razie jakiejś wpadki, odpukać pożaru (nie koniecznie związanej z tym przewodem w kominie) na jaw wyciągną wszystko ...chcesz ryzykować za parę groszy? Oczywiście decyzja należy do ciebie. ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 36
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 14:08
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: Michał.Dziedzic »

elmontjs pisze: śr wrz 23, 2020 14:23
Michał.Dziedzic pisze: śr wrz 23, 2020 11:53 ale podpis pod protokołami i oględzinami będzie mój...
...i wszystko w tym temacie.
i wszystko jasne :)
Ogólnie bubli jest dość sporo, instalacje starałem się robić poprawnie, ale z tym czymś w kominie to popłynęli. Jak gdzieś wyczytałem na forum "jak nie potrafisz zejść z przewodem w innym miejscu niż komin wentylacyjny to słaby z Ciebie instalator" także goście od internetu się nie popisali...

Dzięki za rady i temat uważam raczej za zamknięty.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: luka2nd »

Michał.Dziedzic pisze: śr wrz 23, 2020 11:53Ogólnie bubli jest dość sporo, instalacje starałem się robić poprawnie, ale z tym czymś w kominie to popłynęli. Jak gdzieś wyczytałem na forum "jak nie potrafisz zejść z przewodem w innym miejscu niż komin wentylacyjny to słaby z Ciebie instalator" także goście od internetu się nie popisali...
Dlatego przygotowując okablowanie zawsze warto ułożyć na poddasze chociaż jednego zewnętrznego UTP-a z takim zapasem, by dało się nim wyjść na dach. Tak samo robię z koncentrykami - 5 sztuk pomiędzy multiswitchem a miejscem montażu anten. A po drodze ogranicznik przepięć :)

PGR Mąkowarsko pisze: wt wrz 22, 2020 20:29Domyślam się że wszystkie są warte ile np. [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] których ja używam tej klasy dziesiątki różnych.
Widzę, że bardzo Cię zabolała moja uwaga na temat instalatorów od niskich prądów. To nic osobistego, pisałem na podstawie własnych obserwacji z różnych budów :)

To fajnie, że używasz drogich narzędzi - na pewno pracuje się nimi szybko i wygodnie. Moje narzędzia są warte mniej, ale robią to, co do nich należy. Działalność prowadzę od niedawna, więc narzędzia kompletuję stopniowo. Na pewno nie obieram przewodów zębami, a do zaprasowywania tulejek nie używam młotka ;)
Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 36
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 14:08
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: Michał.Dziedzic »

No tutaj na dach nie mialo nic isc, a telewizja IPTV wiec koncentrykow tez nie kladlismy.
Co zlego to nie ja ;p

Ja z narzedzi elektrycznych mam Neo i sobie chwale. Mialem Haupe, ale po kilku tygodniach plasko krzyzowy sie rozlecial, ostrza w obierakach sie wyszczerbily..
Neo jest dosc tanie, a jakosciowo moim zdaniem bardzo fajne narzedzia. Wiadomo to nie jest Beta czy Wera albo Wiha, ale takie to juz kosztuja.

Z narzedzi do okablowania strukturalnego tez nie mam nie wiadomo jakich kokosow, ale co tam trzeba, dobry noz kronowski i cos do obierania i wiekszosc prac sie tym zrobi :D z reszta zalezy kto co robi i ile :D
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: luka2nd »

Michał.Dziedzic pisze: śr wrz 23, 2020 21:57Ja z narzedzi elektrycznych mam Neo i sobie chwale. Mialem Haupe, ale po kilku tygodniach plasko krzyzowy sie rozlecial, ostrza w obierakach sie wyszczerbily..
Neo jest dosc tanie, a jakosciowo moim zdaniem bardzo fajne narzedzia. Wiadomo to nie jest Beta czy Wera albo Wiha, ale takie to juz kosztuja.
Potwierdzam, Haupa to badziewie. Jeden wkrętak połamałem na mosiężnej listwie zaciskowej - a dokręcałem lekko. Od Wery mam komplet izolowanych wkrętaków, z Wihy wkrętak dynamometryczny z kompletem bitów - obydwa zestawy bardzo sobie chwalę.
ODPOWIEDZ