Kompensacja mocy biernej zużycie dławików?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
NH2
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: wt lip 05, 2016 6:31

Kompensacja mocy biernej zużycie dławików?

0
Post autor: NH2 »

Witam,
w zakładzie mam stacje sn w której znajduje się licznik oraz podłączoną pod niego stację trafo która znajduje się kilka km od licznika co z uwagi na długość kabla powoduje generowanie energii biernej pojemnościowej. Stacja trafo jest minimalnie obciążona więc przekroczenia mocy biernej są stałe na podstawie wyliczeń długości kabla i pomiarów wyszło 30kvar. Takiej też mocy kilka lat temu zostały dobrane dławiki i faktycznie problem był rozwiązany moc bierna pojemnościowa spadła do zera minimalnie przekraczamy indukcję.
Wykonując bilans mocy zmierzyłem jaki prąd pobiera cała bateria kompensacyjna, wyszło że 30kvar pobiera około 40A -pracują 24h.
Patrząc na tabliczki znamionowe dławików 14A sztuka / są 3.
Moje pytanie - czy to normalne czy mogą być w jakiś sposób niewłaściwie podłączone?
Czysto teoretycznie po przeliczeniu ( pomijam kwestie sprawności sieci ) ekonomiczniej było by wyłączyć te dławiki mniej wyniosła by kara za przekroczenia mocy biernej niż rachunek za zużyte kWh mocy czynnej.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

kompensacja mocy biernej zużycie dławików?

0
Post autor: luka2nd »

30kVAR/0,4kV/1,73 daje wynik 43,4A, więc chyba jest ok :)
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

kompensacja mocy biernej zużycie dławików?

0
Post autor: elmontjs »

NH2 pisze: sob mar 13, 2021 9:21 Czysto teoretycznie po przeliczeniu ( pomijam kwestie sprawności sieci ) ekonomiczniej było by wyłączyć te dławiki mniej wyniosła by kara za przekroczenia mocy biernej niż rachunek za zużyte kWh mocy czynnej.
Kolego odczytujesz prąd bierny dławików, za niego nie płacisz. Podobny przypadek pokazywałem tutaj:
https://ise.pl/forum/urzadzenia-maszyny ... tach-20635
Chcesz się przekonać, to wyłącz dławiki które biorą te 40A i zobaczysz, że mniej więcej o tyle (bo dławiki też mają swoją rezystancję i też pobierają jakąś moc czynną) podniesie się pobór prądu na odpływie do stacji transformatorowej. To samo pokazałem w w/w wątku na baterii kondensatorowej. To czysta zależność wynikająca z trójkąta mocy. Inaczej mówiąc prąd czynny całego układu pozostaje wciąż taki sam a dławiki tylko kompensują moc bierną pojemnościową. Rachunek za moc czynną pozostaje prawie taki sam natomiast niweluje się pobór biernej, ponieważ kondensatory "produkują" moc bierną a dławiki ją zużywają i dzieje się to poza układem pomiarowym (te prądy "nie przechodzą" przez licznik)
Człowiek uczy się całe życie i ...
NH2
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: wt lip 05, 2016 6:31

Kompensacja mocy biernej zużycie dławików?

0
Post autor: NH2 »

Racja !
Dziękuję bardzo za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Kompensacja mocy biernej zużycie dławików?

0
Post autor: macbrz »

Ponieważ przysługa zamiany mocy biernej pojemnościowej w indukcyjną zamienia się w ciepło trzeba pilnować wentylacji i co jakiś czas dokręcać zaciski.
Brak troski kończy się wymianą dławika lub nawet wizytą PSP. Bezpieczniki termiczne w dławikach też mają swoje ograniczenia.
Kondensatory i dławiki podlegają w BK/D rutynowym przeglądom, ale zdarzają się takie właśnie elementy stałej kompensacji o której nie elektryczny personel nie ma wiedzy.
Ostatni przypadek to kondensator 3x2,5 kVARA przykręcony do szyn nN bezpośrednio za Tr 800kva.
Bez zabezpieczeń.
Typowy SN/nN z Włoszczowej i tak jest na oryginalnym schemacie. Od 17 lat.
W późniejszych wykonaniach jest dołożony rbk.
ODPOWIEDZ