Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: luka2nd »

marcin225 pisze: śr cze 02, 2021 10:52 Zależy co PINB sobie zażyczy. U mnie np wymagali podpisów pod wszystkimi instalacjami ludzi z UB. Oczywiście można się wykłócać i powoływać na przepisy.
W Szczecinie i okolicach życzą sobie wpisów w dzienniku od uprawnionych osób.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: Simcode »

luka2nd pisze: pn maja 31, 2021 18:18 Skoro Kolega Simcode odesłał innego Kolegę do tego tematu w związku z pytaniem o odbiór instalacji elektrycznej, to chciałbym dodać swoje pięć groszy. Dyskusja toczy się wokół art. 57 ustawy prawo budowlane, zgodnie z którym:
Art.57.1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:

(...)

4)protokoły badań i sprawdzeń:a)przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności lub osoby, o których mowa wart.62ust.6,

(...)

1b.W przypadku zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, 4 i 6, nie stosuje się, z wyjątkiem obowiązku dołączenia protokołu badania szczelności instalacji gazowej.
Także z treści art. 1b wynika, że cztery strony rozważań na nic - bo w przypadku domków nic się nie zmieniło :)
Jeśli chodzi o 57 to tak, nic się nie zmieniło . Ale zmiany mamy w 62 .
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: luka2nd »

Simcode pisze: ndz cze 06, 2021 11:44Jeśli chodzi o 57 to tak, nic się nie zmieniło . Ale zmiany mamy w 62 .
Ale przecież art. 62 nie dotyczy odbiorów, tylko okresowej kontroli technicznej.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: Simcode »

luka2nd pisze: ndz cze 06, 2021 13:51 Ale przecież art. 62 nie dotyczy odbiorów, tylko okresowej kontroli technicznej.
Dlatego pisałem.
Simcode pisze: sob sty 16, 2021 11:49 My tu 4 strony napisali jak można spartaczyć przepisy w naszym kraju przez ministerialnego knota
Czyli odebrać dom możesz a już po 5 latach przeglądu nie możesz . Chyba większe wymagania stawia się przy odbiorze niż przy przeglądzie.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: luka2nd »

Simcode pisze: ndz cze 06, 2021 20:54Czyli odebrać dom możesz a już po 5 latach przeglądu nie możesz . Chyba większe wymagania stawia się przy odbiorze niż przy przeglądzie.
Gdzie niby jest napisane, że nie mogę dokonać przeglądu instalacji? Bo według mnie zapis:
5. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o których mowa w ust.1 pkt1 lit.c i pkt2, mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
raczej nic takiego nie sugeruje.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: Simcode »

luka2nd pisze: ndz cze 06, 2021 21:04 Gdzie niby jest napisane, że nie mogę dokonać przeglądu instalacji? Bo według mnie zapis:
Przegląd mogą zrobić by być dokładnym, ale protokołu po kontrolnego nie podpiszą.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: luka2nd »

Simcode pisze: ndz cze 06, 2021 22:27Przegląd mogą zrobić by być dokładnym, ale protokołu po kontrolnego nie podpiszą.
I niby gdzie jest tak napisane? Bo ja nic takiego w prawie budowlanym nie znalazłem.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: Simcode »

luka2nd pisze: pn cze 07, 2021 19:19 I niby gdzie jest tak napisane? Bo ja nic takiego w prawie budowlanym nie znalazłem.
A co masz w 62a.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 290
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Rozumiem, że chodzi o to zaznaczone?
Art. 62a.
1. Z kontroli, o których mowa w art. 62 ust. 1, osoba przeprowadzająca kontrolę sporządza protokół.
2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera co najmniej:
1) datę przeprowadzenia kontroli;
2) imię i nazwisko, a także numer uprawnień budowlanych wraz ze specjalnością, w której zostały wydane, osoby przeprowadzającej kontrolę oraz jej podpis;
3) imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy użytkowanego obiektu budowlanego;
4)określenie kontrolowanego obiektu budowlanego umożliwiające jego identyfikację;
5)zakres kontroli;
6)ustalenia dokonane w zakresie kontroli, w tym wskazanie nieprawidłowości, jeżeli zostały stwierdzone;
7)zalecenia, jeżeli zostały stwierdzone nieprawidłowości;
8)metody i środki użytkowania elementów obiektów budowlanych narażonych na szkodliwe działanie wpływów atmosferycznych i niszczące działanie innych czynników, w przypadku kontroli tych elementów;
9)zakres niewykonanych zaleceń określonych w protokołach z poprzednich kontroli.
3. W zaleceniach wskazuje się:
1) czynności mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości;
2) termin wykonania czynności, o których mowa w pkt 1.
4. Do protokołu, o którym mowa w ust. 1, dołącza się kopie zaświadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 7, oraz kopie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności lub innych uprawnień lub kwalifikacji, o których mowa w art. 62 ust. 5.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 290
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Odbiór elektryczny domku jednorodzinnego i przewody w kominie wentylacyjnym

0
Post autor: Luna.Vulpo »

dodam, że wg mnie jest to dość dziwne, że nie ma nigdzie wprost napisane, że wymaga. Tylko na podstawie tego co powinno być w protokole wnioskować trzeba, że te uprawnienia są wymagane.
ODPOWIEDZ