Instalacja elektryczna w prowadzona podłogą.

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Instalacja elektryczna w prowadzona podłogą.

0
Post autor: kkas12 »

I powiedzcie, że elektryk w Polsce nie znajduje się na niższym stopniu rozwoju niestety niż jego kolega z innej (wychodzi na to, ze wyższej) cywilizacji. I wcale nie chodzi o to, że ktoś go tak ustawia czy postrzega.
To on sam niestety z uporem maniaka ustawia ise na tej pozycji.

W temacie Ogrodnicy w akcji http://ise.pl/index.php?option=com_jfus ... 580#p94580 w poście So lip 19, 2008 17:24 przedstawiłem wynik oględzin po zakończeniu rozbudowy domu mieszkalnego. Kontrola owa odbyła się na życzenie inwestora, przeprowadzona zaś została przez inspektora RECI.

"Problem" którego nie ma ten sam.
Niestety typowo polski.
pozdrawiam
Krzysiek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1482
Rejestracja: wt mar 09, 2004 23:12
Lokalizacja: Gdynia

Re: Instalacja elektryczna w prowadzona podłogą.

0
Post autor: Yeti55 »

Ja wtrącę swoje 3 grosze.
W Polsce najczęściej buduje się tanio lub głupio, to cecha narodowa. Następną cechą jest zawłaszczanie uprawnień, rozmydlanie odpowiedzialności (nie zawsze winny jest winny, ale ktoś musi być). Dlaczego nie ma jasnych jednoznacznych przepisów, rozwiązania dopuszczone jako wyjątek staje się regułą. To jest zwykłe polskie piekiełko, na zasadzie "kto głośniej krzyczy jest ważniejszy".
Bywają nieliczne wyjątki. :-(
pozdrawiam Paweł
Pawlogen
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 12
Rejestracja: pn sty 16, 2012 6:01

Re: Instalacja elektryczna w prowadzona podłogą.

0
Post autor: Pawlogen »

Witam

Ja wykonałem instalację w rurach DVR pod posadzką , w rurę o przekroju 50 wchodzi w delikatny sposób bez użycia siły ( w tym uszkodzenia izolacji ) około 5 szt. przewodów YDY 3x2,5
Koszt rury 175 zł 50 mb , oszczędność w przewodach i brak ryzyka uszkodzenia przez innych budowlańców
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Instalacja elektryczna w prowadzona podłogą.

0
Post autor: STANCA »

Temat przerabiany przed laty. Na 5 stonie moje wspomnienia ze słonecznej Italii.
Komuś nie chciało się szukać i rozpoczął bliźniaczy temat.


STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Instalacja elektryczna w prowadzona podłogą.

0
Post autor: Luna.Vulpo »

STANCA pisze: wt lip 13, 2021 20:44 Temat przerabiany przed laty. Na 5 stonie moje wspomnienia ze słonecznej Italii.
Komuś nie chciało się szukać i rozpoczął bliźniaczy temat.
Chyba Pana odpowiedź jest na jakiś skasowany post, bo poprzedni jest z 2012 roku.

Ale skoro już temat został "dotknięty" to przydałoby się jakieś podsumowanie.
Sumiennie przeczytałem ten wątek i zacytowane w nim 4 inne i by oszczędzić innym czasu oto co zapamiętałem:

prawo:
1. nie ma żadnych przepisów/norm, które by zakazywały układania przewodów pod posadzką
2. nie ma też strefowania jak na ścianach,
3. za stosowaniem rur często jest cytowany przepis o "możliwości wymiany bez naruszania konstrukcji"
4. kontrargument jest taki, że podłoga (razem z styropianem i posadzką) nie jest częścią konstrukcji.
5. nie wiadomo czy strefy w łazienkach pod podłogą obowiązują ;)

praktyka:
1. lepiej w rurach, bo zabezpiecza uszkodzeniami podczas budowy
2. lepiej wzdłuż ścian
3. nie ma jednego zwyczaju na rodzaj rur. Stosowane są peszle, DVR itp.
4. nawet jak w rurze przewody i tak YDY
5. bez rur to przewody takie jak np. NYM.

Coś pominąłem?
Czy międzyczasie pojawiły się już jakieś normy określające układanie przewodów pod podłogą?
Awatar użytkownika
Artur_Dor
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 22, 2013 6:43

Instalacja elektryczna w prowadzona podłogą.

0
Post autor: Artur_Dor »

Panowie a ja jeszcze dorzucę pytanie do tego wszystkiego
Czy ktoś z Was wymieniał przewód ułożony w rurze osłonowej pod podłogą, w ścianie czy jakikolwiek inny sposób, chodzi o to czy to możliwe?
Wiele osób argumentuje - rura osłonowa -> wymiana
Ja z doświadczenia wiem, że nawet kable ułożone na korytach kablowych w razie jak by co (uszkodzenie, zbyt mały przekrój bo doszył obciążenia ) to zostają wycięte (nie likwidowane) końcówki i układa się nowe.
Jeżeli w korytach nie likwiduje się strych to tym bardziej nikt nie przepycha przez rurki.
Nowa bruzda i heja z kablami.

A teraz w temacie kable->posadzka->beton - [[oczywiście piszę o kablu przeznaczonym do układania w betonie ewentualnie ziemny]]
Kable wszelakie okrągłe
W Niemczech sporą część kabli układa się nad stropem (sufit parteru 5cm płyta betonowa i na to kable pomiędzy zbrojenie - trytkowane do zbrojenia), tu też kładą wentylację, kanalizę i inne media- i wypuszczane nad odpowiedni punkt , później kiedyś tam przed tynkami bruzdy, układanie itp.
Jak coś się przeoczy to można dorzucić po posadzce danego poziomu [[na posadzkę jeszcze idą media -woda zimna, ciepła, i co tam jeszcze potrzeba -generalnie elektryka mnie interesuje nie hydraulika]]
Nikt nie bierze pod uwagę możliwości wymiany kabli w razie jak by co.
Żeby nie było to układa się kable w peszlach ale to kable nisko prądowe.

Strefy - ok. 30cm od ściany, w liniach prostych i katy proste, czy to na strop w zbrojenie czy na posadzkę.
Na posadzce mocuje się toto taśma przybijana kołkami do betonu (pistoletem można strzelać)
Jak bym coś przeoczył to sorki
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Instalacja elektryczna w prowadzona podłogą.

0
Post autor: elmontjs »

Artur_Dor pisze: czw lip 15, 2021 17:12 Czy ktoś z Was wymieniał przewód ułożony w rurze osłonowej pod podłogą, w ścianie czy jakikolwiek inny sposób, chodzi o to czy to możliwe?
Ja tego nie robiłem, ale widziałem (u kolegi) wymienioną instalację z Al na Cu i to w starych rurkach tzw Berkmanowskich (nawet nie wiem, czy prawidłowo piszę tą nazwę ;) ). Zrobił to sam w starym, kupionym domku ; fakt, że bawił się z tym b. długo, ale cieszył się, że uniknął bruzdowania.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Instalacja elektryczna w prowadzona podłogą.

0
Post autor: Inicjator »

Zdarzało mi się w Polsce w latach 90 w starych komunalnych kamienicach wymieniać przewody w rurkach Bergmana jednak wiązało się to z dodatkowymi pracami bo puszki aparatowe te poniemieckie często były z drewna takie klocki z dziurą wyłożoną papierem smołowanym więc trzeba było wymienić też puszki a różnie to bywało z głębokością na jakiej rurka wchodziła w puszkę, natomiast sama technologia wymiany polegała na skręceniu wszystkich przewodów z danego odcinka z jednej strony i zamocowaniem przewodu LY 2,5mm jako wciągarki a do niego dopiero podpinana była wiązka przewodów z Dy1,5mm dla obwodu oświetlenia i z Dy2,5mm dla gniazd, szło to fajnie bo były to rury 18 a w nich były przed wymianą przewody 1mm miedziane w izolacji gumowej w oplocie z bawełny problemy występowały jeśli rura była przebita jakimś gwoździem mocującym obraz czy szafkę lub zapłaszczona jak ją młotkiem poklepano w czasie tynkowania natomiast przewodów na na suficie do lampy nie szło wymienić bo płaszcz miał ok 10mm i tam nic nie drgnęło zważywszy 2 przewody 1mm w papierze nasączanym jakimś olejem. Reasumując możliwe z zastosowaniem przewodów z izolacją rdzeniową dobrze przed wprowadzaniem przewodów je czymś posmarować bo w rurkach Bergmana jest papier nasmołowany jednak problemem może być tu zgodność z przepisami które zmuszają do dostosowania remontowanej instalacji do wymogów obecnych
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Instalacja elektryczna w prowadzona podłogą.

0
Post autor: disaster »

Życzę powodzenia w przypadku rur karbowanych. (Peszla)
Nawet jak się stary przewód wyjmie to w najlepszym razie przeciągnąć da się LgY.
ODPOWIEDZ