TNC i TNC-S w jednym domu.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Rakota
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: sob lip 17, 2021 13:45

TNC i TNC-S w jednym domu.

0
Post autor: Rakota »

Dzień dobry. Mam ogromną prośbę o opinię. Odziedziczyłem dom typu bliźniak i od pół roku robię w nim remonty (zewnątrz) w tym przeglądam oczywiście instalację elektryczną która jest tak jak i WLZ w standardzie TNC. Niestety w samym mieszkaniu jest w większości (oprócz kuchni) instalacja aluminiowa ale przewody w tynkach są dosyć ładnie zachowane (izolacje również), posprawdzane styki w puszkach, gniazdach, włącznikach- gdzie były wątpliwości łączenia powymieniane na nowe. Remont wewnątrz oprócz kuchni był robiony całkiem niedawno bo 2 lata temu więc wymiana ze względów ekonomicznych i czasowych na chwilę obecną nie wchodzi w rachubę. Ale mam niestety inny problem. Z rozdzielni głównej jest wydzielony obwód 3faz na garaż przylegający do domu (YDY 4x6mm2 i zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym 3P C20A). Ów obwód rozdzielony jest kondygnację niżej w podroździelni na piwnicę (zasilanie pieca gazowego i wychodzi z piwnicy do kuchni gdzie podłączone są urządzenia AGD - maksymalne mac urządzeń 3kW)-przewodem YDY 4x2,5 mm2. Piec gazowy, kuchenka elektryczna i lodówka podłączone do różnych faz, zabezpieczone tzw. zerowaniem. Druga część po rozdziale idzie również jako 3 faz na garaż w którym zasilane są urządzenia takie jak kosiarka, urządzenia budowlane, pompa odwadniająca. Niestety część przewodu od podroździelni do garażu (ok 4m) jest w opłakanym stanie i wymaga natychmiastowej wymiany.
Chciałbym to wszystko doprowadzić do porządku nie tykając na razie obwodu na piwnicę i kuchnię(to zrobię za 1-2 lata przy okazji remontu kuchni ponieważ wiąże się to wymianą przewodów w ścianach). Czy mogę w podroździelni wykonać rozdział PEN na PE i N (chcę wykonać uziom szpilkowy i uziemić ten punkt) pozostawiając rozdzielony obwód na piwnicę i kuchnię w TNC (zabezpieczając go jedynie w podroździelni wyłącznikiem nadprądowym 3P B16A) a część na garaż już jako TNC-S dodatkowo zabezpieczając wyłącznikiem różnicowoprądowym ? Zdaję sobie sprawę że nie jest idealnie, WLZ to tylko 6mm2, całość będzie sprawdzona pomiarami (uziemienie też)przez znajomego elektryka który ma też uprawnienia dozorowe. Niestety na chwilę obecną nie ma czasu wykonać mi tej usługi zamiast mnie. Sam też nie jestem zupełnym laikiem a elektrykiem po szkole, choć w zawodzie dawno już nie pracuję i ważnych uprawnień SEP też na chwilę obecną nie posiadam. Mieszkam w małej miejscowości .Inni elektrycy w okolicy albo baaardzo zajęci i nie chcą się bawić w tzw. małe fuchy albo niegodni zaufania, czytaj nie polecani :) . Przygotowałem prosty schemat niestety narysowany ręcznie, przepraszam że nie jest fachowo oznaczony ale czy jest on prawidłowy, zgodny z obąwiązującymy standardami i dobrą praktyką? Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi.Pozdrawiam.
Załączniki
schemat.jpg
schemat.jpg (66.8 KiB) Przejrzano 1282 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ODPOWIEDZ