Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Czarekk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pt gru 13, 2019 17:20

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Czarekk »

Jakim przepisom i normom w pomieszczeniach wyposażonych w wannę lub prysznic podlegają niskonapięciowe instalacje elektryczne sterujące Systemów Inteligentnego Domu takie jak instalacja czujnika ruchu, temperatury, wilgotności, zalania, obwody łączników wyłącznik / włącznik sterujących oświetleniem poprzez moduł sterujący? Czy norma PN-HD 60364-7-701, 2010 dotyczy tych instalacji? Czy zgodnie z tą normą dla zapewnienia ochrony przed porażeniem elektrycznym trzeba zastosować separację, bardzo niskie napięcie SELV, PELV lub urządzenie ochronne różnicowoprądowe? Czy urządzenia w tych instalacjach muszą posiadać odpowiedni dla poszczególnych stref stopień ochrony IP?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Simcode »

Czarekk pisze: pn gru 13, 2021 20:16 elektryczne sterujące Systemów Inteligentnego Domu takie jak instalacja czujnika ruchu, temperatury, wilgotności, zalania, obwody łączników wyłącznik / włącznik sterujących oświetleniem poprzez moduł sterujący?
A ja zapytam humorystycznie " co ma piernik do wiatraka". Czy w normie coś pisze że nie dotyczy inteligentnych instalacji ? Porażenie to porażenie czy ze zwykłej lampki czy z zdalnego wyłącznika.
Czarekk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pt gru 13, 2019 17:20

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Czarekk »

Liczyłem na bardziej merytoryczną odpowiedź. Norma PN-HD 60364-7-701 zgodnie z tytułem dotyczy instalacji elektrycznych niskiego napięcia. Czy 12-woltowe obwody DC czujnika temperatury według przyjętych w normie definicji również zaliczane są do instalacji elektrycznych niskiego napięcia czy np. do instalacji teletechnicznych, teleinformatycznych lub sterowniczych i podlegają innym normom i jeżeli tak to jakim? Będę bardzo wdzięczny za przedstawienie przepisów lub norm właściwie interpretujących ten problem. Drugim zagadnieniem jest czy wszystkie zapisy normy stosujemy tylko do instalacji elektrycznych niskiego napięcia znajdujących się w wyznaczonych strefach 0, 1, i 2 czy do całego pomieszczenia wyposażonego w wannę lub prysznic? Szczególnie problematyczny jest punkt 701.415.1 mówiący, że w pomieszczeniach wyposażonych w wannę lub prysznic (a nie w strefach) instalacje należy chronić urządzeniem ochronnym różnicowoprądowym z wyjątkiem obwodów w których zastosowano środek ochrony "separację elektryczną" lub " bardzo niskie napięcie zapewnione przez SELV lub PELV".
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: elmontjs »

Czarekk pisze: wt gru 14, 2021 17:51 Szczególnie problematyczny jest punkt 701.415.1 mówiący, że w pomieszczeniach wyposażonych w wannę lub prysznic (a nie w strefach) instalacje należy chronić urządzeniem ochronnym różnicowoprądowym z wyjątkiem obwodów w których zastosowano środek ochrony "separację elektryczną" lub " bardzo niskie napięcie zapewnione przez SELV lub PELV".
Co tu problematycznego kolego dostrzegasz ? Tytułowe obwody, które Cię nurtują zasilane są ze źródła bardzo niskiego napięcia, ale napięcia, więc kwalifikują się pod normę, którą wymieniłeś. Jeżeli są to obwody sterownicze muszą również spełniać inne normy zgodnie z ich przeznaczeniem.
Czarekk pisze: pn gru 13, 2021 20:16 Czy zgodnie z tą normą dla zapewnienia ochrony przed porażeniem elektrycznym trzeba zastosować separację, bardzo niskie napięcie SELV, PELV lub urządzenie ochronne różnicowoprądowe?
Dokładnie tak.
Czarekk pisze: pn gru 13, 2021 20:16 Czy urządzenia w tych instalacjach muszą posiadać odpowiedni dla poszczególnych stref stopień ochrony IP?
Tak, bo niby jak wyobrażasz sobie działanie np lampki 12V w kabinie prysznicowej która nie posiada wymaganego IP - np. jej żywotność ?
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Simcode »

Czarekk pisze: wt gru 14, 2021 17:51 Czy 12-woltowe obwody DC czujnika temperatury według przyjętych w normie definicji również zaliczane są do instalacji elektrycznych niskiego napięcia czy np. do instalacji teletechnicznych, teleinformatycznych lub sterowniczych i podlegają innym normom i jeżeli tak to jakim?
I pisze to elektryk, każde napięcie nie przekraczające 1000 V jest niskim napięciem.
Kolega już pisał o obudowach takich urządzeń jest to ważne w kwestii bezpieczeństwa, pamiętaj że nawet 12 V w pewnych sytuacjach potrafi zabić.
Czarekk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pt gru 13, 2019 17:20

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Czarekk »

Otrzymane odpowiedzi są odpowiedziami na cytaty wyrwane z kontekstu, a nie na zadane przeze mnie pytania dlatego postaram się je uściślić.
Mam potrzebę wprowadzenia do pomieszczenia z wanną lub prysznicem ale poza wydzielone strefy 0, 1, 2 czujnika temperatury i styku łącznika. Elementy te kontrolowane są przez sterownik jednego z systemów inteligentnego domu. Są to obwody zazwyczaj 12 lub 24 V DC bez zapewnienia ochrony przed porażeniem poprzez zastosowanie bardzo niskiego napięcia SELV, PELV lub separacji.
Norma PN-HD 60364-7-701 w punkcie 701.30.1 stwierdza, że przy stosowaniu niniejszej normy należy uwzględniać wymagania w stosunku do stref 0, 1, 2. Jednak w punkcie 701.415.1 mówiącym o wymogu stosowania różnicówki oprócz obwodów z separacją lub SELV, PELV jest stwierdzenie: „w pomieszczeniach zawierających wannę lub prysznic” z którego by wynikało, że norma stawia te wymagania dla całego pomieszczenia z wanną lub prysznicem a nie tylko do wyznaczonych stref 0, 1, 2.
Moje pytanie brzmi: jak powinno się prawidłowo interpretować te zapisy normy? Czy w „łazience „ poza strefami 0, 1, 2 instalacja elektryczna (W TYM NP. CZUJNIK TEMPERATURY) ma spełniać zaostrzone wymagania normy PN-HD 60364-7-701 czy nie? Czy mam obowiązek stosowania różnicówki do czujnika temperatury lub zastosowania SELV lub separacji?
Drugi problem to odpowiedź na pytania:
Do jakich instalacji należy zaliczyć przedstawione wyżej obwody: do instalacji elektroenergetycznych, teletechnicznych, teleinformacyjnych, sterowniczych lub jeszcze innych? Czy do tych instalacji stosuje się inne wymagania, przepisy i normy? Jeśli tak to jakie?
Pytam się bo ta dziedzina jest mi mało znana. Nie zastanawiałem się dotychczas nad ochroną przed porażeniem elektrycznym w takich „delikatnych” instalacjach jak sieci internetowe, telefoniczne, antenowe, alarmowe i sterownicze ze sterownikami 12-voltowymi. Uprzedzam pytanie - a po co takie instalacje w „łazience”? W niektórych „łazienkach” o powierzchni 40 m2 takie instalacje mogą się przytrafić i mają całkiem logiczne wytłumaczenie.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: elmontjs »

Czarekk pisze: śr gru 15, 2021 15:02 Jednak w punkcie 701.415.1 mówiącym o wymogu stosowania różnicówki oprócz obwodów z separacją lub SELV, PELV jest stwierdzenie: „w pomieszczeniach zawierających wannę lub prysznic” z którego by wynikało, że norma stawia te wymagania dla całego pomieszczenia z wanną lub prysznicem a nie tylko do wyznaczonych stref 0, 1, 2.
Obwód SELV, PELV jest sam z siebie doskonałym środkiem ochrony przeciwporażenioej i nie stosuje się do nich RCD. W obwodach 230V w całym pomieszczeniu oczywiście różnicówka -zgodnie z normą.
Mam pytanie: dlaczego obwodów o których piszesz nie możesz zakwalifikować jako SELV? bo wg. mnie to najlepsze rozwiązanie i chyba nie ma problemu, żeby tak go wykonać.
Czarekk pisze: śr gru 15, 2021 15:02 jak powinno się prawidłowo interpretować te zapisy normy? Czy w „łazience „ poza strefami 0, 1, 2 instalacja elektryczna (W TYM NP. CZUJNIK TEMPERATURY) ma spełniać zaostrzone wymagania normy PN-HD 60364-7-701 czy nie?
... tak, ma spełniać.
Czarekk pisze: śr gru 15, 2021 15:02 Czy mam obowiązek stosowania różnicówki do czujnika temperatury lub zastosowania SELV lub separacji?
... jak chciałbyś to zrobić ? Jak już wyżej napisałem, SELV nie wymaga RCD.
Czarekk pisze: śr gru 15, 2021 15:02 Do jakich instalacji należy zaliczyć przedstawione wyżej obwody: do instalacji elektroenergetycznych, teletechnicznych, teleinformacyjnych, sterowniczych lub jeszcze innych?
Uważam że obwody czujników, to obwody sterownicze na podstawie chociażby poniższej klasyfikacji:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Co do normy, wydaje mi si, że powinieneś poszukać w którymś z arkuszy PN-EN 61439, ale w którym...nie pomogę, nie koniecznie ją znam
Człowiek uczy się całe życie i ...
Czarekk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pt gru 13, 2019 17:20

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Czarekk »

Zamieszanie stworzyła zła interpretacja słowa "oprócz". Prawidłowy sens zdania jest, że należy stosować różnicówkę w obwodach KTÓRE NIE SĄ chronione za pomocą separacji lub SELV, PELV. Jeśli chodzi o zakwalifikowanie przeze mnie tych obwodów jako SELV nie jestem w stanie tego zrobić . Otrzymuję gotowy produkt o nieznanych wewnętrznych połączeniach zasilony wewnętrznym nieznanym mi zasilaczem. Czasami do zasilania styków kontrolnych jest stosowany zewnętrzny zasilacz podłączony do sterownika. Wtedy mogę dobrać właściwy zasilacz ale nie jestem w stanie ocenić czy w sterowniku jest spełniona separacja obwodów SELV od pozostałych zasilanych z innego zasilacza lub obwodów wykonawczych 230 V sterownika.
Jeśli chodzi o stwierdzenie, że wymogi punktu 701.415.1 trzeba rozciągnąć na całą łazienkę a nie tylko strefy bardzo bym prosił przynajmniej o kilka słów wyjaśniających to przekonanie. Czy analiza angielskiej wersji normy również tak to traktuje? Czy spotkał się Pan z publikacją lub komentarzem do normy interpretującą ten problem? Norma bardzo wyraźnie wskazuje że jej obostrzenia dotyczą tylko wyznaczonych stref.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: elmontjs »

Czarekk pisze: śr gru 15, 2021 18:24 Jeśli chodzi o stwierdzenie, że wymogi punktu 701.415.1 trzeba rozciągnąć na całą łazienkę a nie tylko strefy bardzo bym prosił przynajmniej o kilka słów wyjaśniających to przekonanie
Generalnie to cała norma dotyczy pomieszczeń z wanną, czy prysznicem a nie tylko stref w nich zawartych - wystarczy spojrzeć na tytuł. Nie bardzo rozumiem, czego chcesz uniknąć? czy zastosowania różnicówki ? Od razu uprzedzę kolegę, że RCD musi zabezpieczać obwody w budynku i wynika to nie tylko z normy "łazienkowej" - ta tylko to potwierdza i podkreśla zasadność w samej łazience.
Czarekk pisze: śr gru 15, 2021 18:24 Norma bardzo wyraźnie wskazuje że jej obostrzenia dotyczą tylko wyznaczonych stref.
...owszem, w niektórych fragmentach, gdy wskazuje wymagania dla konkretnej strefy.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Czarekk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pt gru 13, 2019 17:20

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Czarekk »

Przytoczę jeszcze raz jeden z pierwszych punktów normy 701.30.1 będący postanowieniami ogólnymi dla normy: "Przy stosowaniu niniejszej normy należy uwzględniać wymagania w stosunku do stref wymienionych w 701.30.2 do 701.30.4.". Strefy wymienione w tych punktach to 0, 1, 2. W normie nie ma zapisów o wymogach poza strefami. Jedynie punkt 701.415.1 jest napisany w formie ogólnikowej z której może wynikać, ale nie musi, bo stoi w sprzeczności z wcześniejszym punktem 701.30.1 że dotyczy całego pomieszczenia "łazienki". A ja chcę wiedzieć czy w "łazience" poza strefami mogę instalować obwody FELV z samoczynnym wyłączeniem zasilania lub z innym środkiem ochrony przed porażeniem i tyle.
ODPOWIEDZ