Podłączenie i uziemienie starej lampy

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
globalman
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pn paź 25, 2021 12:05

Podłączenie i uziemienie starej lampy

Post autor: globalman »

Szanowni,

potrzebuję wymienić okablowanie starej wiszącej lampy sufitowej. Chciałem zastosować przewód dekoracyjny w oplocie. Lampa jest aluminiowa, ze stalowym trójkątnym mocowaniem który utrzymuje lampę na przewodzie z oprawą żarówki (całość opiera się na stoperze przewodu). Cała lampa stanowi więc niejako abażur do oprawki z kablem, nie ma więc bezpośredniego kontaktu oprawy żarówki z konstrukcją lampy. Moje pytania dotyczą kwestii rodzaju przewodu / oprawki żarówki oraz uziemienia (lampa ma 30-40 lat, nie znam klasy bezpieczeństwa – wcześniejsze modele tej lampy miewały dodatkową śrubkę na tym krzyżaku do podpięcia przewodu PE, moja już nie ma). Okablowanie wychodzące z sufitu to 4x1,5mm (2xL (jedna niepotrzebna do zaizolowania), N, PE). Lampa będzie zasilana jedną żarówką e27 o mocy max 21W LED (odpowiednik 100-150W).

1. Jaki przekrój przewodu zastosować? 2x0,75mm czy 2x1,5mm?
2. Czy nowy przewód i szczelna oprawka (plastikowa czy ceramiczna?) załatwia w tym wypadku kwestię bezpieczeństwa w kontekście ewentualnego przebicia na lampę?
3. Jeśli nie, czy zastosować raczej przewód 3x0,75mm lub 3x1,5mm, tylko gdzie podłączyć przewód PE (czy istnieją oprawki żarówki do której podłączam przewód PE, czy też musiałby by być on podpięty do samej metalowej obudowy lampy (musiałbym wtedy poprowadzić go obok przewodu w oplocie co nie będzie dobrze wyglądać)?

Jak zrobić to najrozsądniej i w pełni bezpiecznie?
Z góry dziękuję za rady.
Załączniki
verona2-1500x1500.jpg
verona2-1500x1500.jpg (144.53 KiB) Przejrzano 358 razy
P1040265.jpg

Post Reklama Sklep dla Elektryków » teraz

Niezależnie, czy prowadzisz własną działalność czy pracujesz na etacie, ciągła edukacja branżowa to podstawa. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zacznij od czytania książek...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ODPOWIEDZ