Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Vmkriss34 »

Jeśli uważasz że jest zbędna to tylko Twoja ocena i ni jak ma się do zakazu, ale pomińmy to.

"Dlaczego niby ochrona uzupełniająca ma być tylko dla gniazd???
Przedstawiłem Ci fakty"

Faktem jest że rozporządzenie nie jest sporządzane przez zespół doktorów z dziedziny energetyki/ elektryki dlatego są bardzo ogólnikowe wytyczne sporządzone na podstawie norm.

Dlaczego gniazda? Bo tam jest największe zagrożenie. Oczywiście od jakiegoś czasu jest to również obwód oświetlenia, a za jakiś czas pewnie będzie też każdy obwód, a przynajmniej w budynku mieszkalnym jak to już jest na zachodzie. Wszystko jest w normach i nie należy ich pomijać. Dopiero połączenie rozporządzenia i norm daje pogląd na poprawne wykonanie instalacji.

Pozdrawiam.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: czw sty 27, 2022 18:06 Faktem jest że rozporządzenie nie jest sporządzane przez zespół doktorów z dziedziny energetyki/ elektryki dlatego są bardzo ogólnikowe wytyczne sporządzone na podstawie norm.
Zgadza się, ale podkreślam, to jest prawo stojące nad normami.
Vmkriss34 pisze: czw sty 27, 2022 18:06 Dlaczego gniazda? Bo tam jest największe zagrożenie.
Na każdym urządzeniu elektrycznym występuje zagrożenie porażeniem, proponowałbym nie stopniować gdzie "bardziej" a gdzie "mniej"
Vmkriss34 pisze: czw sty 27, 2022 18:06 Dopiero połączenie rozporządzenia i norm daje pogląd na poprawne wykonanie instalacji.
Nie, rozporządzenie jest nad normą i wiem, ze wycięło dużo dobrego z normy, ale widzę, ze jesteś z tych, którzy chcą przestrzegać tego co wygodne a to co niekoniecznie ... trzeba ominąć. Myślisz, ze w przypadku porażenia prokurator też tak będzie postępował ?
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Vmkriss34 »

"ale widzę, ze jesteś z tych, którzy chcą przestrzegać tego co wygodne a to co niekoniecznie ... trzeba ominąć. Myślisz, ze w przypadku porażenia prokurator też tak będzie postępował ?"

Jak już wcześniej pisałem, czytamy to samo wyciągamy różne wnioski. Ja nie dostrzegam sprzeczności norm z zapisem rozporządzenia mimo że jest bardzo ogólnikowo napisane. Jestem przekonany że żaden sąd nie znalazł by sprzeczności z rozporządzeniem.


Myślę że nikt tutaj nikogo nie przekona. Pozostaje podziękować za konwersację, za wysłuchanie moich racji i przedstawienie swoich....

Do następnego 😉
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: czw sty 27, 2022 18:50 Myślę że nikt tutaj nikogo nie przekona. Pozostaje podziękować za konwersację, za wysłuchanie moich racji i przedstawienie swoich....
Pouczająca i konstruktywna polemika nigdy nie jest zła i również za nią dziękuję. Szkoda, ze tylko we dwóch ją "dzierżyliśmy" :D
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Vmkriss34 »

Jeśli znajdzie się ktoś kto będzie chciał dorzucić trzy grosze będę trzymał rękę na pulsie. Tymczasem nie widzę sensu dalszej przekonarzanki 😉. Ps Mam jeszcze kilka tematów w zanadrzu 😁

Pozdrawiam serdecznie...
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 290
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Dla mnie też była pouczająca ale brałem tylko bierny udział :) I dziękuję za ten temat. Wg mnie powinno być takich więcej na forum.

Dorzucę dwa pytania:
1. Czy całość rozmowy tyczy się tak samo TN-S jak i TN-CS?
2. Czy mógłby mi ktoś objaśnić jaka jest istotna różnica między wyłącznikiem różnicowo-nadprądowym (ROBO) a różnicówką połączoną przewodami z eską? No, bo to, że są w jednej obudowie raczej wiele nie zmienia? czy jednak zmienia?

Jeżeli dobrze rozumiem istotę sporu, to w kwestii zabezpieczenia p.poraż. zastosowanie RCBO z takim zabezpieczeniem nadprądowym, które nie spełnia (to nadprądowe) wymagań p.poraż. jest poprawne dla jednych a niepoprawne wg innych. Dobrze rozumiem?
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Vmkriss34 »

Luna.Vulpo pisze: czw sty 27, 2022 23:45 Dla mnie też była pouczająca ale brałem tylko bierny udział :) I dziękuję za ten temat. Wg mnie powinno być takich więcej na forum.

Dorzucę dwa pytania:
1. Czy całość rozmowy tyczy się tak samo TN-S jak i TN-CS?
2. Czy mógłby mi ktoś objaśnić jaka jest istotna różnica między wyłącznikiem różnicowo-nadprądowym (ROBO) a różnicówką połączoną przewodami z eską? No, bo to, że są w jednej obudowie raczej wiele nie zmienia? czy jednak zmienia?

Jeżeli dobrze rozumiem istotę sporu, to w kwestii zabezpieczenia p.poraż. zastosowanie RCBO z takim zabezpieczeniem nadprądowym, które nie spełnia (to nadprądowe) wymagań p.poraż. jest poprawne dla jednych a niepoprawne wg innych. Dobrze rozumiem?
1. Tak normy dopuszczają takie rozwiązanie w każdym układzie sieci (oprócz TN-C).
2. Nie ma różnicy pod względem działania. Zawierzenie SWZ członowi różnicowoprądowemu nie jest rozsądne.
Zezwolenie na to może prowadzić do poważnego zagrożenia. Nie są bowiem wymagane pomiary* i będą pomijane wszelkie usterki
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: pt sty 28, 2022 8:15 Zawierzenie SWZ członowi różnicowoprądowemu nie jest rozsądne.
...jednak w układzie TT często konieczne.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: Vmkriss34 »

elmontjs pisze: pt sty 28, 2022 8:50
Vmkriss34 pisze: pt sty 28, 2022 8:15 Zawierzenie SWZ członowi różnicowoprądowemu nie jest rozsądne.
...jednak w układzie TT często konieczne.
Owszem ale w takim przypadku wykonuje się kaskadę zgodnie z wcześniej przedstawionym sposobem. Brak RCD przed RCD 30mA do ochrony uzupełniającej jest błędem w TT.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Odważne i kontrowersyjne - ochrona przeciwporażeniowa RCD czy I>

0
Post autor: elmontjs »

Vmkriss34 pisze: pt sty 28, 2022 9:09 Owszem ale w takim przypadku wykonuje się kaskadę zgodnie z wcześniej przedstawionym sposobem.
Na jakiej podstawie?
Vmkriss34 pisze: pt sty 28, 2022 9:09 Brak RCD przed RCD 30mA do ochrony uzupełniającej jest błędem w TT.
Przedstaw proszę jakieś umocowanie na te stwierdzenia.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ