RCD w przyczepie kempingowej

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: RCD w przyczepie kempingowej

0
Post autor: elmontjs »

Tylko kol. kkas12, czy widziałeś gdzieś w kamperze połączenia wyrównawcze?, bo ja nie. W nowych pojazdach coraz częściej można spotkać układy SELF do oświetlenia i urządzeń pokładowych a reszta to zwykłe TN-S i to najczęściej na wyzwalaczach 1P (co jest błędem). Raz klient pochwalił się stosunkowo nowym kamperem sprowadzonym z Włoch, gdzie był transformator separacyjny.
Stąd moje pytanie o skuteczność uziomu. Większość jeżdżących kamperów i przyczep ma instalacje wykonaną nieprawidłowo i tyle, więc uziemienie nie gwarantujące swz lub obniżenie napięcia do wartości bezpiecznej w tych wypadkach jest bez sensu.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: RCD w przyczepie kempingowej

0
Post autor: kkas12 »

Kolego, najpierw usiłujesz "zastosować normę", która kamperów wypoczynkowych nie dotyczy.
Później ubolewasz, że ów uziom będzie uziomem o nieznanych parametrach. Tylko ten uziom jest uziomem wyrównawczym i jego rezystancja nie ma żadnego znaczenia bo nie ma on zapewnić spełnienie warunku SWZ ani obniżenie napiecia do wartości bezpiecznej a wyrównać potencjały aby nie wystąpiła niebezpieczna róznica napięć pomiedzy ziemią a konstrukcją kampera.
Teraz przebąkujesz o SELV puszczając mimo uszu pytanie o RCD z pierwszego postu a także pytasz o to czy widziałem połączenia wyrównacze przechodząc do porządku dziennego nad tym iż sam w niedpuszczalnej bo nieuziemionej wersji chciałeś je wcisnąć.
Nieodparte więc wrażenie odnoszę, że nie chodzi ci o to "by złapac króliczka, ale by gonić go".
elmontjs pisze: pn mar 28, 2022 11:14 ...więc uziemienie nie gwarantujące swz lub obniżenie napięcia do wartości bezpiecznej w tych wypadkach jest bez sensu.
Sorry, ale bez sensu jest to że zabierasz głos w kwestii połączeń wyrownawczych nie znając zasady ich działania czego przytoczony cytat niestety dowodem.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: RCD w przyczepie kempingowej

0
Post autor: elmontjs »

Kolego kkas12 Ty po prostu czytasz to co chcesz przeczytać a co nie wygodne pomijasz i stąd nie bardzo potrafisz poskładać czyjegoś tekstu w całość zarzucając przy tym bezsens wypowiedzi adwersarzowi.
Tłumaczę ci, że połączenia wyrównawcze w kamperach to rzadkość (ja jeszcze takich nie widziałem), Ty twierdzisz, że uziemienie jest konieczne, więc pytam jakie i czemu ma służyć, bo nie wyrównaniu potencjałów połączeń wyrównawczych skoro ich tam nie ma. Myślisz o wyrównaniu potencjału metalowej karoserii z ziemią?... rezystancją rzędu kilkaset kom , albo nawet Mom - przecież to może więcej krzywdy niż pożytku przynieść (jeżeli potrafisz sobie wyobrazić realia takich uziemień). Pozostaje więc ich zasadność do celów SWZ lub obniżenia napięcia, ale takie uziemienie musi mieć konkretne parametry - chyba się z tym zgadzasz.
kkas12 pisze: pn mar 28, 2022 18:34 Teraz przebąkujesz o SELV puszczając
...nie przebąkuje, tylko pisze jaki jest trend realizacji ochrony pporażeniowej w nowoczesnych kamperach.
kkas12 pisze: pn mar 28, 2022 18:34 puszczając mimo uszu pytanie o RCD
Przecież kwestia obecności RCD jest już wyjaśniona i jest jasna ...ma być <30mA i już.

Na zakończenie powtórzę... oprócz tego jednego kampera o którym pisałem wyżej tzn wyposażonego w transformator separujący, ja nie widziałem jeszcze innego z prawidłowo wykonaną instalacją elektryczną. Jakiekolwiek połączenia wyrównawcze ... może jakieś auta mają, oglądałem kilkanaście i nie widziałem. I choć opcja poprawnie wykonanej instalacji z uziemieniem jest poprawna, to mało realna, więc myślę że należy dążyć do takiego rozwiązania, żeby uziemienie nie było konieczne.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: RCD w przyczepie kempingowej

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: pn mar 28, 2022 19:58 takie uziemienie musi mieć konkretne parametry - chyba się z tym zgadzasz.
Zgodziłbym sie gdybym tak jak ty nie znał idei stosowania i zasady działania połaczeń wyrównawczych.
I mało tego potrafię wyobrazić sobie nawet zagrożenie przed którym one ochronią.
Np: Przyłączenie kampera długim przdłużaczem co niesie możliwość niespełnienia warunku SWZ.
Źle zarobiona i połączona wtyczka w której żyła PE wysunie się z zacisku i ciągłość utraci lub co gorsza zetknie się z przewodem fazowym.
Odbiornik w I klasie ochronności np: bojler lub terma ze śrubami na których wiszą wkręcanymi w konstrukcję budy.
Kuchenka mikrofalowa lub elektryczny gril na przewodzącej półce połączonej metalicznie z konstrukcją.
Metalowe zawiasy drzwi powodujące iż potencjał jest obecny na klamce.

A co ty widziałeś i czego nie widziałeś nie ma żadnego znaczenia, więc przestań ganiać króliczka kolego.
Lepiej odwiedź doktora [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] wtedy może wreszcie królika złapiesz.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: RCD w przyczepie kempingowej

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: pn mar 28, 2022 20:36 Zgodziłbym sie gdybym tak jak ty nie znał idei stosowania i zasady działania połaczeń wyrównawczych.
Nie martw się kolego o moją wiedzę na temat połączeń wyrównawczych. Ale jak chcesz to wbijaj i promuj wpijanie uziemienia w asfalt, czy w kostkę brukową, może w piach zamiast zastanowić się nad lepszymi rozwiązaniami znanymi chociażby z samochodów ratowniczych przedstawionych w normie PN-IEC 60364-7-717 (wiem -nie dotyczącej kamperów, tyle, że bardziej wyspecjalizowanych i wymagających pojazdów). Żeby było jasne, ja nie mówię, że połączenia wyrównawcze z uziomem są złe tylko widząc te pojazdy i wczytując się (na potrzeby tego tematu) w porady firm sprzedających i budujących kampery ...widzę, ze to wielka fikcja.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: RCD w przyczepie kempingowej

0
Post autor: kkas12 »

Wyasfaltowane pole namiotowe to kolejny twój wymysł. I życzę ci byś do końca życia wszystkie wyjazdy na takim polu spędzał jak na rasowego miłośnika betonozy przystało.
I zostaw w spokoju arkusz 7-717 bo w żadnym calu nie ma on tu zastosowania.

O twą "wiedzę" się nie martwię. To jest twój problem. Chociażby troska o parametry uziomu tego dowodem.
Szkoda tylko tych, którzy to co tu głosiłeś (np: o nieuziemionych połaczeniach wyrównawczych) potraktują poważnie gdyż nie będąc elektrykami nie potrafią odróżnić ziarna od plew.
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: RCD w przyczepie kempingowej

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: pn mar 28, 2022 21:24 O twą "wiedzę" się nie martwię. To jest twój problem. Chociażby troska o parametry uziomu tego dowodem.
Jak widzisz twoje stwierdzenie o obowiązkowości stosowania uziomu kampera też legło w gruzach, ale oczywiście Ty nie możesz się do tego przyznać ;). Z całym szacunkiem dla Ciebie nic złego w świetle zastosowania przepisów nie napisałeś tylko klapki na oczach, może upór nie pozwalają dostrzec ci nic innego.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: RCD w przyczepie kempingowej

0
Post autor: kkas12 »

Już oceniałeś: oprawę, przedłużacz, podział PEN z dala od budynku a teraz oceniasz "w swietle przepisów".
Zejdź chłopie na ziemię i przestań już tego królika ganiać :)
pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: RCD w przyczepie kempingowej

0
Post autor: elmontjs »

kkas12 pisze: pn mar 28, 2022 21:53 Już oceniałeś: oprawę, przedłużacz, podział PEN z dala od budynku
Trudno dyskutować z kimś, kto ma wciąż tak konserwatywne poglądy i wciąż uznaje wyższość zasilania nad bezpieczeństwem w instalacjach niskiego napięcia tzn. uznaje wyższość układu TN-C nad TN-S, czy twierdzi że przedłużacz z zamontowanym gniazdem 2P+Z powinien być opatrzony znakiem II klasy ochronności.
Człowiek uczy się całe życie i ...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: RCD w przyczepie kempingowej

0
Post autor: kkas12 »

elmontjs pisze: pn mar 28, 2022 23:12 Trudno dyskutować z kimś, kto ma wciąż tak konserwatywne poglądy i wciąż uznaje wyższość zasilania nad bezpieczeństwem w instalacjach niskiego napięcia tzn. uznaje wyższość układu TN-C nad TN-S, czy twierdzi że przedłużacz z zamontowanym gniazdem 2P+Z powinien być opatrzony znakiem II klasy ochronności.
A świstak siedzi i wciąż zawija w te sreberka :)
Jak to kilka prostych i kłamliwych słów potrafi podnieść własną samoocenę.
pozdrawiam
Krzysiek
Zablokowany