Pompa ciepła + pralnia + łazienka

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: Konowal »

moim zdaniem ta łazienka determinuje do stosowania różnicówki

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: Inicjator »

kkas12 pisze: pn cze 13, 2022 15:36
kozaczy pisze: pn cze 13, 2022 14:35 ...obowiązuje cię projekt nawet najbardziej głupi...
Ot, cała kwintesensja ubezwłasnowolnionego "elektryka".

Projekt tworzony metodą "kopiuj-wklej" nie jest żadnym projektem.
Jest tylko świstkiem papieru niezbędnym do otrzymania pozwolenia na budowę.

Prawdziwy projekt instalacji powstaje na budowie przy współpracy elektryka obeznanego z obecnymi standardami, oraz inwestora wskazującego miejsca usytuowania osprzętu i opraw.
Oczywiście mam tu na myśli domki jednorodzinne w których sztampowe"projekty" często urągają zasadom wiedzy technicznej.
Podział PEN z dala od budynku, rozłącznik 4P jako wyłącznik główny i czterotorowy RCD chroniący obwody jednofazowe z różnych faz zasilane.
Może dla ciebie takie knoty są obowiązujące, bo dla elektryka z krwi i kości na pewno nie.
Tu masz sporo racji że projektanci (architekci) robią sporo błędów i faktycznie dopiero w realu na budowie to wychodzi, z własnej praktyki (chociaż poza Polską) mogę powiedzieć że wielokrotnie byłem zmuszony wstrzymywać pracę własną i innych w celu zgłoszenia błędów w projekcie i jego aktualizacji - faktem jest że projekt jest podstawowym dokumentem technicznym i wykonawca(elektryk) zmuszony jest go realizować co nie oznacza że jak widzi błędy to powinien je eliminować poprzez ich zgłoszenie( ja to robiłem pisemnie do projektanta i do inwestora na konsultacjach) bo wykonanie projektu jest warunkiem odbioru ale jako wykonawca z uprawnieniami nie mogłem się zgadzać na błędy w mojej dziedzinie. Na miejscu autora postu najpierw bym sprawdził czy monter pompy ma uprawnienia elektryczne a potem formalnie bym sprawdził projekt i skontaktował się z inwestorem i projektantem. Pracując dawniej w Polsce jako elektryk w sytuacji jeżeli jakieś polecenie "służbowe" było niezgodne z normami i wiedzą elektryka wnioskowałem o wydanie go na piśmie - zawsze skutkowało tak !
elektrykchorzow.com
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: śr gru 28, 2016 21:01
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: elektrykchorzow.com »

Pierwszy temat: dlaczego nie ma być różnicówki? Raczej pompie to nie zaszkodzi, a życie może uratować.
PS: niektórzy na oświetlenie nie zakładają różnicówek, a ja wiem dla czego:
bo robią nad sufitem byle jak połączenia bez puszek lub innej dodatkowej izolacji i potem różnicówka wybija, a oni tłumaczą klientowi że to przez lampy LED lub świetlówki....
Byłem na kilku awariach, że klietna powyżej takiego mieszkania (u sąsiada) kopały krany albo prysznic. Ale przynajmniej światło się nie wyłączało.

Może ci od pompy mają problemy, że często w elemencie na zewnątrz zamontowanym im coś zalewa, a nie chcą mieć reklamacji...
Jeżeli monter będzie miał rzeczowe uzasadnienie, to można się zastanowić, jak nie to go przepędzić gdzie pieprz rośnie...
Awatar użytkownika
BartoszK
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 10
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:50

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: BartoszK »

kozaczy pisze: czw cze 09, 2022 17:53 Witam wszystkich, dzisiaj doszło do nieporozumienia pomiędzy mną a instalatorem pompy ciepła. Chodzi o to, że firma instaluje w nowobudowanym domu powietrzną pompę ciepła i zażądała ominięcia wyłącznika różnicowoprądowego popierając się normą, w której mowa, że wyłączniki różnicowo prądowe zabezpieczają obwody wtyczkowe a pompa takim nie jest gdyż jest podłączona do instalacji na stałe. Ja się nie zgodziłem na to rozwiązanie z kilku powodów:
- pomieszczenie w którym zainstalowano pompę stanowi jednocześnie pralnię z suszarnią, łazienkę z natryskiem oraz toaletą WC
- projekt instalacji elektrycznej nie przewiduje takiego rozwiązania a taka zmiana sposobu zabezpieczenia obwodu 3F jest dla mnie istotna i nie poczuwam się z uprawnieniami E+D do podejmowania takich modyfikacji
- uważam, że instalacja pompy składa się z elementów wewnętrznych oraz tych umieszczonych za zewnątrz domu (narażona na warunki atmosferyczne).

Proszę o podpowiedź, czy ominęlibyście różnicówkę w takim przypadku
Odpowiedź jest krótka: Nie.
Uzasadnienie: "...projekt instalacji elektrycznej nie przewiduje takiego rozwiązania..."
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Pompa ciepła + pralnia + łazienka

0
Post autor: kkas12 »

BartoszK pisze: śr cze 22, 2022 12:14 "...projekt instalacji elektrycznej nie przewiduje takiego rozwiązania..."
Oj bardzo łatwo przychodzi wam przechodzenie do porządku dziennego nad absurdem jakim jest lokalizacja pompy ciepła w łazience. Pralkę i suszarkę pomijam.
Jednak bardzo, ale to bardzo chciałby ujrzeć "projekt" (wraz z danymi jego autora) gdzie w pomieszczeniu wyposażonym w wannę albo prysznic (potocznie zwanym łazienką) usytuowano pompę ciepła.
pozdrawiam
Krzysiek
ODPOWIEDZ