Ogrodzenie maszyny, podłączenie

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Jankisz
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pt kwie 23, 2021 20:45

Ogrodzenie maszyny, podłączenie

0
Post autor: Jankisz »

Witam,

szukam przepisów prawa względnie tzw. dobrej praktyki w następującej sprawie. Spotyka się maszyny które ze względów BHP są odgrodzone *stałymi* ogrodzeniami, zwykle przykręconymi do posadzki. Gdzie takie ogrodzenie należy podłączyć:

1) do szyny PE w maszynie, wówczas przy pomiarach należy zmierzyć pętlę zwarcia do ogrodzenia i odnieść do zabezpieczenia maszyny; może być kłopotliwe zapewnienie ciągłości obwodu ogrodzenia ( siatka metalowa, profile aluminiowe anodowane )

2) do najbliższego uziemienia fundamentowego, wówczas należy sprawdzić rezystancję tego połączenia i jako połączenie wyrównawcze powinna być mniejsza od 1 oma

3) pozostawić nie podłączone - widuję tak często metalowe kratowe podesty robocze, nie podłączone do niczego.

Proszę o sugestie poparte paragrafami.

Piotr J.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
DesignMaintenance
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 97
Rejestracja: czw lis 29, 2018 11:32

Re: Ogrodzenie maszyny, podłączenie

0
Post autor: DesignMaintenance »

Dzień dobry.
Balustrada wokół urządzenia nie jest częścią tego urządzenia (częścią przewodzącą dostępną wg. PN-IEC 60050-826 pkt. 12.10) a tylko te części są objęte obowiązkiem łączenia ich z przewodem ochronnym PE przy zastosowaniu najpopularniejszego środka ochrony przeciwporażeniowej jakim jest samoczynne wyłączenie zasilania.
Balustrada może być uznana za część przewodzącą obcą (PN-IEC 60050-826 pkt. 12.11) - jeżeli może znaleźć się pod potencjałem, np. potencjałem ziemi. Jako taka może być objęta obowiązkiem objęcia jej połączeniami wyrównawczymi miejscowymi. To kiedy jest to wymagane określone jest w PN HD 60364-4-41 415 oraz w niektórych arkuszach części 7 HD 60364. Jeśli będzie to wymagane, balustrada będzie musiała być połączona nie z przewodem PE lub jakimś lokalnym uziomem a z korpusem (częściami przewodzącymi dostępnymi) maszyny którą otacza. Tu wszystko zależy przede wszystkim od tego jak balustrada jest mocowana do podłoża - proszę poczytać dyskusje np. o konieczności lub braku konieczności obejmowania połączeniami wyrównawczymi metalowych ościeżnic drzwi, to trochę podobny temat. Przyjmuje się że część taka zabudowana w obiekcie budowlanym na potencjale ziemi jeśli np. styka się bezpośrednio ze zbrojeniem budynku. Jeśli jest tylko przymocowana do nie zbrojonej posadzki to już niekoniecznie. Oczywiście zawsze obowiązuje zasada że jeśli nie mamy pewności czy jest na potencjale, to lepiej założyć że jest.
Przy czym to dalej nie oznacza że musimy ją obejmować połączeniami wyrównawczymi. O tym decydować będzie czy ochrona przeciwporażeniowa maszyny tego wymaga - jak już wyżej wspomniałem.
ODPOWIEDZ