RCD 3f zamiast jednofazowego (nie 3f zamiast trzech 1f)

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
c64club
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pt kwie 22, 2016 8:31

RCD 3f zamiast jednofazowego (nie 3f zamiast trzech 1f)

Post autor: c64club »

Znajomemu został z projektu cały karton nowiutkich RCD trójfazowych o charakterystyce A, 63/0.03A. Hagery czyli nie bylejakie. Chcemy je wykorzystać w swoich instalacjach domowych, zastępując nimi jednofazowe. Ale nie tak jak deweloperzy-wytaniacze czyli "kup najtanszy 3f AC i za nim rozdzielaj obwody na fazy, wymóg zaliczony". Otóż chcemy podpiąć takie aparaty dokładnie w miejsce jednofazowych, wykorzystując tylko tor N i jeden z torów fazowych. U siebie cztery sztuki (tyle mam w jednofazowej rozdzielnicy, miejsce jest), u znajomego pięć w trójfazowej (jedna na obwody 3f, cztery na obwody 1f). Choć aparat się "marnuje" w takiej roli, to cena zakupu poniżej hurtowej ceny najtańszego badziewnego RCD AC, skłania do realizacji. Technicznie rozwiązanie poprawne, działa, w czasie pomiarów zachowuje RCD się dokładnie jak normalny jednofazowy i w zasadzie biorąc pod uwagę działanie, sam bym na takie coś wystawi pozytywny protokół.

Ale, no właśnie. Ale co na to koledzy-pomiarowcy. I nie tylko, również monterzy, teoretycy (bez sarkazmu - cenię sobie również zdanie "czystych akademików") . Czy dostając do przeglądu instalację (sprawną) w której jednofazowe RCD wymieniono na podpięte w ten sposób trójfazowe, wystawiliby pozytyw, w uwagach wpisali swoje przemyślenia na ten temat czy też uznali taki patent za druciarstwo?

Tu do przemyślenia czy to druciarstwo, są dwa przypadki:
-u znajomego wszystkie tory fazowe zasilone ale zabezpieczenia obwodów jednofazowych zasilone tylko z L1 w pierwszym aparacie, z L2 w drugim, z L3 w trzecim i czwartym (z tych czterech użytych w charakterze jednofazowych)
-u mnie z jedynej fazy zasilone tory L1 czterech trójfazowych RCD i z tychże torów zasilone zabezpieczenia grup obwodów jednofazowych (obecnie mam cztery RCD AC, więc w zasadzie skansen)

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Jeżeli chcesz być Elektrykiem powinieneś wiedzieć, że Twoim najważniejszym zadaniem będzie nauka. Poszerzanie swojej wiedzy oraz umiejętności to niezbędne elementy sukcesu w naszej branży. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zobacz nasze szkolenia...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
KonradOW
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 50
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: RCD 3f zamiast jednofazowego (nie 3f zamiast trzech 1f)

Post autor: KonradOW »

Uważam, że jest to poprawne, aby tylko załączyć tak, aby działał wyzwalacz test.
Nie ma powiedziane, że:
RCD ma być jednofazowe do obwodów jednofazowych, trójfazowe do obw. 3f.
charakterystyka ma być A lub B.
Dlatego dajemy jedno 3f na całą chałupę.
Osobiście bym zastosował podłączenie 3f, z 2f wolne, z 1f odbiorem.

Łoooo, paaanie, kto tak Panu zje...., to trza rwać, my zrobimy lepiej i taniej, bendziepanzadowolony.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 310
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: RCD 3f zamiast jednofazowego (nie 3f zamiast trzech 1f)

Post autor: PGR Mąkowarsko »


[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
c64club
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 5
Rejestracja: pt kwie 22, 2016 8:31

Re: RCD 3f zamiast jednofazowego (nie 3f zamiast trzech 1f)

Post autor: c64club »

Temat ogarnięty w sposób zupełnie zgodny ze sztuką. Te trójfazowe RCD zostaną zamontowane w innej instalacji, do obwodów trójfazowych.
ODPOWIEDZ