Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
roll99
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: ndz lip 19, 2015 7:46

Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

0
Post autor: roll99 »

Dzień dobry,

wykonywałem pomiar testowy dość leciwym miernikiem MIC-2500.
Pomiar kabla YKY 5x10mm2, około 11mb, zwinięty w pętle około 1m średnicy.
Pomiar napięciem 2,5kV.
Wskazania około 30-40G po dwóch minutach, współczynnik absorbcji 1,4.
Żyła PE nie uziemiona.
W momencie gdy podniosłem miernik ze stołu rezystancja zaczęła rosnąć aż do przekroczenia zakresu, gdy położę miernik na stole wszystko wraca do stanu poprzedniego. Podobnie dzieje się na zakresie 250V. Czy brak uziemienia jednej z żył może powodować takie efekty?

Pozdrawiam Jurek
Jurek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

0
Post autor: elmontjs »

roll99 pisze: pt lip 08, 2022 9:38 Czy brak uziemienia jednej z żył może powodować takie efekty?
Z pewnością nie. Zwróciłbym, na twoim miejscu, uwagę na położenie przewodów pomiarowych, ich stan, wilgotność powietrza. Spróbuj wykonać pomiar w taki sposób, żeby przewody probiercze z niczym się nie stykały, same ze sobą też rozdzielone. W drugiej kolejności można podejrzewać sam przyrząd.
Człowiek uczy się całe życie i ...
roll99
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: ndz lip 19, 2015 7:46

Re: Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

0
Post autor: roll99 »

elmontjs pisze: pt lip 08, 2022 10:00 [ Zwróciłbym, na twoim miejscu, uwagę na położenie przewodów pomiarowych, ich stan, wilgotność powietrza.
Stan przewodów jest OK, jeśli chodzi o wilgotność to mogła być dość duża bo wszystko działo się w piwnicy :), przewody na pewno się ze sobą stykały i krzyżowały. Zrobiłem test mierząc rezystancję wewnętrzna multimetru na zakresie U=, i tam wszystko jest stabilne bez względu na pozycje miernika - 10M, ale to dość mała rezystancja w stosunku do 30-40G.
Jurek
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

0
Post autor: elmontjs »

roll99 pisze: pt lip 08, 2022 11:11 przewody na pewno się ze sobą stykały i krzyżowały
Proponuje wyeliminować ten stan i sprawdź jeszcze raz na kablu. Po naładowaniu pojemności kabla, ustaleniu pomiaru (wspólczynnik absorpcji), rezystancja izolacji jest wartością statyczną -nie powinna ulegać zmianie.
Oczywiście przyczyn opisanego zjawiska może być wiele, ale zacząłbym od tej najbardziej prawdopodobnej, czyli przewodów pomiarowych.
Człowiek uczy się całe życie i ...
roll99
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: ndz lip 19, 2015 7:46

Re: Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

0
Post autor: roll99 »

Ułożyłem przewody, wymieniłem na prawie nowe sonela, ustabilizowałem odczyt jak przyłożę dłonie do boków to jest wzrost wskazań aż do przekroczenia zakresu, to pewnie wina miernika niestetey :-( . Pomiary przeniosłem do mieszkania. Co prawda dziś pada i wilgotność pewnie duża ale to chyba nie powód takiego zachowania.
Jurek
abmeiz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 52
Rejestracja: śr sie 20, 2003 19:40
Lokalizacja: Opole

Re: Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

0
Post autor: abmeiz »

ten miernik chyba nie ma zakresu 250 V , Zrób pomiar jeszcze na dłuższym kablu na różnych zakresach , ale tak jak się mierzy kable : żyła do pozostałe wszystkie zwarte i uziemione . Zachowaj ostrożność przy takich pomiarach
szantis
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 20
Rejestracja: czw gru 15, 2005 9:47
Lokalizacja: grudziądz

Re: Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

0
Post autor: szantis »

Czytam i nie wierzę...Zastanówcie się co mierzycie....
roll99
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 9
Rejestracja: ndz lip 19, 2015 7:46

Re: Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

0
Post autor: roll99 »

Witam
Czytam i nie wierzę...Zastanówcie się co mierzycie....
Można prosić o rozwinięcie uwagi.

Pomiar nowszym miernikiem MIC-2501 tego samego kabla bez względu czy miernik trzymam w rękach czy nie, są stabilne. Zakres napięć pomiarowych MIC-2500 to 50-2500V.
Jurek
szantis
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 20
Rejestracja: czw gru 15, 2005 9:47
Lokalizacja: grudziądz

Re: Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

0
Post autor: szantis »

Mój ma zakresy 100,250,500,1000,2500.....czas t1 15s, t2 30 s, T3 nie ustawiony i daje stabilne wyniki przy pomiarze...
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiar MIC-2500 - wzrost rezystancji po dotknięciu miernika

0
Post autor: elmontjs »

szantis pisze: czw sie 11, 2022 18:01 czas t1 15s, t2 30 s, T3 nie ustawiony i daje stabilne wyniki przy pomiarze...
... i co chcesz tym powiedzieć, bo nie rozumiem. Jak masz sprawny miernik, to i wyniki będą stabilne.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ