Częste przepalanie świetlówki

Na tym forum poruszamy tematy związane z projektowaniem, eksploatacją oraz sprawdzaniem oświetlenia
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Częste przepalanie świetlówki

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Są sobie dwie lampy sufitowe od Knlux'a, okrągłe, ze świetlówką philips PL-Q 28W w środku statecznik: kanlux MB28 eei=B2 (1X2D 28W) tw130 i zapłonnik: Kanlux FS-U 4-65,80W.
Klient zgłasza, że "zbyt często" przepalają się świetlówki. Na tyle często, że pan konserwator nie przestał zakładać pokrywę, przez co lampy tracą swoje ip54. Pomieszczenie to kuchnia i zaplecze tejże kuchni. Przypilnowałem tylko by pan konserwator jednak założył osłony. Ale to jedyny mój sukces. :)

A ja nie mam pojęcia od czego zacząć szukanie. Ktoś coś podpowie? :(

Jedyne co mi przychodzi do głowy do wymienić na LEDy, no ale nie znając przyczyny nie wiem czy to rozwiąże cokolwiek. :(

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 574
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Częste przepalanie świetlówki

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi
Czy te lampy się nie przegrzewają, bo są w kuchni ?
Pozdrawiam Bogdan :)
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Re: Częste przepalanie świetlówki

0
Post autor: witek17 »

Poeksperymentuj ze zmianą zapłonnika, 4-40 W, innej firmy. Weź kilka różnych firm. A jeżeli istnieje pasujący mechanicznie i parametrami odpowiednik świetlówki innej firmy (sam poszukaj), to można podmienić.
Przy okazji, zmniejszając wartość kondensatora do kompensacji cos fi, albo w ogóle go eliminując, można trochę skompensować moc pojemnościową z innych źródeł. O zaletach tego rozwiązania nie będę się rozpisywał, macie własne mózgi i wyobraźnię.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Częste przepalanie świetlówki

0
Post autor: elmontjs »

Sprawdziłbym najpierw napięcie zasilania lamp. Podwyższone - wiadomo, skraca życie źródeł światła a w dobie fotowoltaiki o o 250-260V nie trudno.
Człowiek uczy się całe życie i ...
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Re: Częste przepalanie świetlówki

0
Post autor: witek17 »

Nie było fotowoltaiki, problemy były te same. Niech się ogarną, pstrykacze muszą zrozumieć, że świetlówki źle znoszą częste włączanie. Jeżeli to jest powód, zasugeruj ledy, albo klasyczne żarówki.
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Re: Częste przepalanie świetlówki

0
Post autor: Sylwester »

Lipa materiały. Trochę męczę pracowników hurtowni i mi wymieniają. No ale kto mi zapłaci za wymianę.
Awatar użytkownika
BartoszK
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 10
Rejestracja: pt mar 15, 2013 8:50

Re: Częste przepalanie świetlówki

0
Post autor: BartoszK »

Jeżeli jest to kuchnia restauracyjna to problemu bym szukał w niskiej jakości sprzęcie.
Natomiast jeżeli jest to kuchnia, typu jadalnia w jakimś zakładzie pracy to przyczyną może być częste zapalanie i gaszenie.

Więc jaka to kuchnia?
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Re: Częste przepalanie świetlówki

0
Post autor: witek17 »

Sylwester pisze: sob lip 23, 2022 20:23 Lipa materiały. Trochę męczę pracowników hurtowni i mi wymieniają. No ale kto mi zapłaci za wymianę.
Lipa w sensie? Jakikolwiek czynności sprawdzające oprócz wymiany świetlówek miały miejsce?
Wstaw w szereg z zapłonnikiem rezystor 33 om / 5W. Jak to wyraźnie nie pomoże, to wstaw go w szereg z całym układem, zaraz za kostką. Usuń kondensator do poprawy cos fi. Twoim zadaniem jest tak umieścić rezystor, by całość spełniała Święte Normy :D Lepszy byłby mały dławik, ale dużo trudniejszy do zdobycia.
Sprawdź, czy ten statecznik nie grzeje się jak wściekły, bo może zaczyna szwankować powoli i za słabo ogranicza prąd.
ODPOWIEDZ