Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Braco
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: śr sie 03, 2016 19:52

Re: Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

0
Post autor: Braco »

Zbudowanie instalacji opartej na peszlach, tak by były drożne to najbardziej pracochłonna metoda, do tego szanse przewiercenia takiego peszla są spore, trzeba robić łagodne zakręty i podejścia ze ściany w posadzke np. Ja peszle stosuję tylko w podłodze, przy materiałach palnych oraz do kabli teletechnicznych chowanych pod tynk.

Prowadzenie przewodów na wysokości gniazdek(przyjęte 30cm) jest moim zdaniem poprawne i praktyczne, każdy kto wierci na wysokości widocznego gniazdka powinien się dwa razy zastanowić.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
kyfe
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: pt sie 18, 2017 10:02

Re: Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

0
Post autor: kyfe »

W firmie w której pracowałem najpierw się kuło potem układało peszle i puszki następnie tynki,czyszczenie puszek o dopiero wtedy wciąganie drutów i łączenie.Tak wykonana instalacja dawała pewność wymiany przewodów.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

w ścianach też? czy tylko w podłodze?
genuinejanbar
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 35
Rejestracja: śr kwie 04, 2012 19:26

Re: Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

0
Post autor: genuinejanbar »

disaster pisze: wt sie 10, 2021 23:25 Jeśli myślisz że kiedykolwiek cokolwiek wymienisz w rurze karbowanej to jesteś niepoprawnym optymistą :D
Tylko dla porządku napiszę, że wymieniałem 3x2,5 oraz 3x1,5 okrągłe w dwóch niedbale rzuconych peszlach bodajże 22mm, na odcinku 7-8 m w podłodze i ścianie, ale we dwóch ( jeden wpychał, drugi ciągnął) no i ze środkiem smarnym... ;)) Pomiary przeszły! ;))
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

A jaką wytrzymałość na ściskanie stosować w rurach karbowanych pod podłogą w warstwie styropianu (tuż nad wylewką/płytą fundamentową)?
320N wystarczy czy 750N?
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 379
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

0
Post autor: Fazowiec »

Do układania instalacji w posadzce zaleca się stosowanie 750N ale nakazu nie ma i nie chodzi o sam nacisk posadzki ale też o to, że zanim posadzkę się wyleje i przy samym jej wylewaniu, to najczęściej budowlańcy i nie tylko, chodzą po instalacji prowadzonej w podłodze i nie robią sobie nic z tego, a peszle 750N dość mocno opierają się temu, aczkolwiek dla budowlańców nie ma rzeczy nie do zniszczenia 😉.
Zawsze można też sobie przeliczyć ile nacisku na peszel będzie wywierać to co na niego zostanie położone, żadna filozofia.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

0
Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: pt kwie 28, 2023 20:04 aczkolwiek dla budowlańców nie ma rzeczy nie do zniszczenia
... rzeczywistość . Miałem wątpliwą przyjemność widzieć "rozjechane" przewody, mimo , że były w peszlu 750N i dodatkowo rura w całości ocementowana (elektryk się naprawdę napracował) - budowlańcy rozjechali to betoniarką. Do środków technicznych dodałbym porządny nadzór nad pracami budowlanymi do póki przewody nie będą mechanicznie "bezpieczne".
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

0
Post autor: STANCA »

Wykonując instalacje po podłodze w peszlu we Włoszech nie martwiłem się, że ktoś rozjedzie rozdepcze. Budowłaniec szedł za mną i zabezpieczał betonem, to jego była działka by nikt nie zniszczył. Instalacje pojedynczymi linkami LgY tam robiono. Wciągając przewody w gotowe peszle natrafiłem zator. Wołam budowlańca natychmiast rozkuwa miejsce zniszczenia, jego problem, na drugi raz dopilnuje pracowników. Puszki i peszel na sufit też była to robota budowlańców. Przy robieniu sufitu położyć peszel to drobiazg. Nie było dyskusji puszka za płytko, czy za głęboko.
Uziomy też tam wykonywał (kopał, wbijał pręty, układał bednarkę) budowlaniec, elektryk nadzorował, łączył, wykonywał pomiar.

W Polsce sam dbałem i dopilnowywałem. Budowlańców za wschodniej granicy prosiłem, uważaj na peszle w podłodze, ale jakby przypadkiem coś się stało masz przyjść i powiedzieć, ja nic nie powiem, poprawię. Tylko raz się zdarzyło przez nieuwagę - przyszedł. W przejściach wstawiałem rury twarde, lub deską osłaniałem.
W posadzkę na mokro wstawiałem kable grzejne w całym domu, tam był problem z budowlańcymi, którzy lali posadzkę i pierwszy rraz widzieli takie cuda. Dwóch nas nadzorowało cały czas robiąc pomiar izolacji. Wyszło dobrze.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 574
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi

Sądzę że problem leży w tym kiedy są robione tynki czyli przed posadzką czy po ?

Tynkarze walczą aby tynki robić przed wylewkami a elektrycy i hydraulicy po.
Pozdrawiam Bogdan :)
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Po podłodze w peszlach czy po ścianach?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Dziękuję za uwagi w temacie jak zrobić to w warstwie jastrychu.

Ja mam za to taki przypadek, że na płycie fundamentowej ma być styropian a na tym jastrych z ogrzewaniem podłogowym, więc w warstwie posadzki nie ma szans.
Za to pod posadzką i styropianem a na płycie jest miejsce, bo styro ma być ok 20 cm.
ODPOWIEDZ