Rysowanie schematów "siatki oświetlenia"

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
ODPOWIEDZ
Pom9742
Czytelnik
Czytelnik

Rysowanie schematów "siatki oświetlenia"

Post autor: Pom9742 »

Dzień dobry.
Chciałbym zapytać się szanowanych kolegów , czy obecnie pisząc protokół z pomiarów oświetlenia lub ośw. ewakuacyjno-awaryjnego dołączacie do protokołu rysunki siatki bądź schemat rozmieszczenia opraw awaryjnych ?

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Jeżeli chcesz być Elektrykiem powinieneś wiedzieć, że Twoim najważniejszym zadaniem będzie nauka. Poszerzanie swojej wiedzy oraz umiejętności to niezbędne elementy sukcesu w naszej branży. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zobacz nasze szkolenia...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca

Re: Rysowanie schematów ,,siatki oświetlenia"

Post autor: Vmkriss34 »

A pytasz jako kto? Jako elektryk czy inny dział?
Z tego co wiem to plan rozmieszczenia zostaje dodany do protokołu odbiorczego. Możesz skorzystać z istniejącej dokumentacji. Jeśli oswietlenie awaryjne współpracuje z centralą wówczas każdy element ma odrębny adres który wystarczy fo sporządzenia protokołu. Ale nie bardzo rozumiem jakie pomiary masz wykonać? Rozmiarów "znaków" w zależności od odległości/kubatury i ich luminescencji? Czy pomiarów stricte elektrycznych? Nie słyszałem by te pierwsze po odbiorze byłby wymagane przy pomiarach okresowych, ale może się mylę.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Kontakt:

Re: Rysowanie schematów "siatki oświetlenia"

Post autor: macbrz »

Wyjścia ewakuacyjne na zewnątrz
Urzadzenia ppoż typu Hydranty, ROPY, Panele, Tryskaczownie
Osie dróg ewakuacyjnych lub strefy otwarte
Łatwiej jest na podkładzie zaznaczyć to co ujmujemy w protokole, usunąć to co przeszkadza.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Kontakt:

Re: Rysowanie schematów "siatki oświetlenia"

Post autor: EnergoTools »

Witam,

Nie ma formalnego wzoru jak powinna wyglądać dokumentacja z takich pomiarów. Jednak na pewno dokumentację należy przygotować tak, aby pozwalała na prawidłową identyfikację punktów pomiarowych oraz prawidłową ocenę uzyskanych wyników.

Doświadczenie naszych klientów pokazuje, że taki rysunek jest często wymagany przez zleceniodawcę, oraz zdecydowanie podnosi jakość dokumentu.

Pozdrawiam,
Jacek
PS: Narzędzia
1. Szkice Elektryczne pozwalają generować siatki pomiaru oświetlenia automatycznie
https://ise.pl/lekcje/szkice-elektryczn ... programem/
2. CADise pozwala na rysowanie siatek na plikach dwg
https://ise.pl/szkolenia/cadise-wprowad ... wisku-cad/
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
ODPOWIEDZ