Podłączenie PV do rozdzielnicy głównej

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Podłączenie PV do rozdzielnicy głównej

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Witam!
Pytanie do specjalistów od PV.
W którym miejscu w RG podłączamy linię (u mnie 5x4mm2) biegnącą do rozdzielnicy PV?
Ja mam podłączone przed FR aby w razie odłączenia instalacji w budynku nie dopuścić do zaprzestania produkcji PV. Nie będzie też w tym przypadku kłopotów przypadku zastosowania w instalacji agregatu - nie będzie pracował na falownik.
Pytanie jak zabezpieczyć taka linię w samej RG. Nigdzie w opracowaniach producentów falowników nie mogłem znaleźć jak to powinno się prawidłowo wykonać. Podrozdzielnica PV posiada swoje zabezpieczenie AC w postaci B16 3f.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Podłączenie PV do rozdzielnicy głównej

0
Post autor: KonradOW »

PGR Mąkowarsko pisze: czw wrz 15, 2022 23:27 Ja mam podłączone przed FR aby w razie odłączenia instalacji w budynku nie dopuścić do zaprzestania produkcji PV.
Według mnie po wiejsku. Od tego jest eEfeR, aby odłączyć napięcie na budynku jednorodzinnym.
PGR Mąkowarsko pisze: czw wrz 15, 2022 23:27 Nie będzie też w tym przypadku kłopotów przypadku zastosowania w instalacji agregatu - nie będzie pracował na falownik.
Od tego przecież jest załączenie rezerwy i logika w nim zaszyta przewodami.
PGR Mąkowarsko pisze: czw wrz 15, 2022 23:27 Pytanie jak zabezpieczyć taka linię w samej RG.
jak każdy inny przewód.
PGR Mąkowarsko pisze: czw wrz 15, 2022 23:27 Nigdzie w opracowaniach producentów falowników nie mogłem znaleźć jak to powinno się prawidłowo wykonać.
Od nauki prawidłowego wykonania instalacji są szkoły, a nie instrukcje obsługi urządzeń.

Ja bym zrobił taniej. PV przez gniazdo i agregat z taką samą wtyczką do tego samego gniazda. A wyłączenie to "wykręci się korki". Jak wioska, to na cały hektar.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Podłączenie PV do rozdzielnicy głównej

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Idź się lecz chłopie albo wyżyj się w inny sposób niż durne wypociny na forum.
Tymczasem czekam na wypowiedzi elektryków i poważnych ludzi a nie pajaców.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Podłączenie PV do rozdzielnicy głównej

0
Post autor: luka2nd »

Wpięcie przed rozłącznik główny jest złym pomysłem - on ma wyłączać całą instalację, wraz z wszystkimi odpływami. W opracowaniach producenta falownika nie znajdziesz szczegółów dot. wykonania instalacji zasilajacej, bo to nie jest zakres dla producenta urządzenia - oni co najwyżej sugerują typ zabezpieczenia dla samego falownika, i to zawsze z adnotacją że może się on różnić od zalecanego w zależności od lokalnych przepisów.

Włącz ten obwód za FR, jak Pan Bóg przykazał i zabezpiecz go rozłącznikiem bezpiecznikowym z wkładkami gL/gG. Musisz mieć możliwość serwisowego rozłączenia wszystkich obwodów, bez konieczności wyłączania ZPL. Zamontuj czteropolowy przełącznik sieć/agregat i zza niego zasil wybrane obwody, linię dla falownika daj sprzed tego przełącznika.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Podłączenie PV do rozdzielnicy głównej

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

I wyłącza cała instalację - odbiorczą. Falownik działa na sieć i nie mam zamiaru go "heblować" FR-em z byle powodu. Linię falownika zabezpieczyłem C16 3F i nie zamierzam tego już zmieniać.
Pozdrawiam
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 574
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Podłączenie PV do rozdzielnicy głównej

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi

Również ten problem przerabiam i znalazłem ciekawy artykuł

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Pozdrawiam Bogdan :)
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Podłączenie PV do rozdzielnicy głównej

0
Post autor: luka2nd »

PGR Mąkowarsko pisze: pn wrz 19, 2022 22:27 I wyłącza cała instalację - odbiorczą. Falownik działa na sieć i nie mam zamiaru go "heblować" FR-em z byle powodu. Linię falownika zabezpieczyłem C16 3F i nie zamierzam tego już zmieniać.
Pozdrawiam
Jak często heblujesz rozłącznik główny budynku? Bo ja swój przestawiałem ostatnio podczas montażu rozdzielnicy.

W tym miejscu należy zadać pytanie: skoro wiesz lepiej i nie masz zamiaru niczego zmieniać, to po co w ogóle pytasz? :)
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Podłączenie PV do rozdzielnicy głównej

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

luka2nd pisze: wt wrz 27, 2022 19:07
Jak często heblujesz rozłącznik główny budynku? Bo ja swój przestawiałem ostatnio podczas montażu rozdzielnicy.
Obecnie kilka razy dziennie bo jeszcze trwa budowa
ODPOWIEDZ