Stycznik jako rozłącznik.

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
ODPOWIEDZ
LordRaiden
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: sob paź 01, 2022 6:00

Stycznik jako rozłącznik.

Post autor: LordRaiden »

Witam wszystkich;
Zastanawiam się czy któraś z norm zabrania lub zezwala stosować stycznik który spełniałby funkcję rozłącznika głównego. (wyłączanie/załączanie zasilania całej hali, jakieś 320A)
Z góry dziękuję za odpowiedzi. :)

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Jeżeli chcesz być Elektrykiem powinieneś wiedzieć, że Twoim najważniejszym zadaniem będzie nauka. Poszerzanie swojej wiedzy oraz umiejętności to niezbędne elementy sukcesu w naszej branży. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zobacz nasze szkolenia...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Stycznik jako rozłącznik.

Post autor: kkas12 »

Nie jest to dobre rozwiązanie. Cewka cały czas pod napięciem. Jej uszkodzenie skutecznie uniemożliwi zasilenie hali.
W takim celu można zastosować wyłącznik DPX z cewką wybijakową wzrostową gdie krotkotrwałe podanie napięcia na cewkę spowoduje rozłączenie styków wyłącznika. Jednak załączenia należy dokonać ręcznie.
pozdrawiam
Krzysiek
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 25
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Stycznik jako rozłącznik.

Post autor: Fazowiec »

Nie jest to wprost nigdzie zapisane, jak i wiele innych rzeczy w naszym prawie, odnośnie instalacji elektrycznych, jest jedynie wzmianka, że musi istnieć możliwość trwałego odizolowania od zasilania. I teraz pytanie czy stycznik to zapewnia, wiedząc o częstym sklejaniu się styków. Zamontować/zastosować możesz, tak jak wielu, często zgodnie z projektem, stosuje RCD, jako pierwszy element w rozdzielnicy, a jak w nagłej sytuacji nie będzie można wyłączyć zasilania i będą jakieś tego następstwa, to i tak każdy biegły i sąd oceni inaczej tą sytuację. Wiedza techniczna mówi, że po to ktoś wymyślił podział na odłączniki, rozłączniki, wyłączniki aby je odpowiednio stosować.
Awatar użytkownika
dresio
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 82
Rejestracja: pt sie 05, 2005 8:39
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Stycznik jako rozłącznik.

Post autor: dresio »

Uważam, że pomieszane są tutaj różne funkcje wyłączanie/odłączanie.
Jeśli chodzi o odłączanie/rozłączanie to wymagania dla rozłączników/odłączników są opisane w normie PN EN 60947-3 i PN EN 60947-1.
Odłącznik to urządzenie mechaniczne, które w położeniu otwartym spełnia wymagania określone dla funkcji odłączania. Otwarcie odłącznika gwarantuje, że obwód po stronie zasilanej jest elektrycznie izolowany od obwodu po stronie zasilającej. Warunek ten musi być spełniony, zanim będzie możliwe uzyskanie przez pracowników dostępu do urządzeń w sieci, np. w celach konserwacji.
Norma 60364 zabrania wykonywania prac konserwacyjnych w instalacji, jeśli obwody nie zostały odłączone.
Natomiast rozłącznik bezpiecznikowy zgodnie z ww. normą oznacza odłącznik bezpiecznikowy, który umożliwia łączenie pod obciążeniem. Odłącznik bezpiecznikowy aby mógł być uznany za rozłącznik bezpiecznikowy to musi mieć kategorię użytkowania AC-21B lub wyższą.
Wyłączniki to łącznik mechanizmowy zdolny do załączania, przewodzenia i wyłączania prądów w normalnych i nienormalnych warunkach pracy. Wyłączniki instalacyjne posiadają również funkcję odłączania.
Do or do not. There is no try.
ODPOWIEDZ