Uziemianie materaca zdrowotnego do bolca w gniazdku.

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Uziemianie materaca zdrowotnego do bolca w gniazdku.

0
Post autor: Sylwester »

Powstały teraz materace zdrowotne aby się uziemiać do bolca w gniazdku aby uzyskać potencjał ziemi. No dobra układ TT to umożliwia. Tylko jak ktoś kupił sobie taki materac i ma w instrukcji napisane uziemić sie do bolca a ma układ TN-S a w tym układzie łączymy się nie tylko z uziemieniem ale i z połączeniem z punktem neutralnym trafo to czy na pewno będzie to korzystne dla zdrowia. Temat nowy może kontrowercyjny ale jestem ciekaw wypowiedzi Kolegów.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uziemianie materaca zdrowotnego do bolca w gniazdku.

0
Post autor: luka2nd »

W układzie TT również łączysz się z punktem neutralnym trafo - tyle że obwód zamyka się przez ziemię. W układzie TN po drodze do trafostacji masz co najmniej kilka lokalnych uziemień toru PEN.

No i wreszcie, jakie miałyby być zdrowotne skutki takiego połączenia, skoro do materaca nie popłynie żaden prąd? I co w ogóle ma wnieść do tematu uziemienie materaca?
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Uziemianie materaca zdrowotnego do bolca w gniazdku.

0
Post autor: KonradOW »

Sylwester pisze: czw lis 24, 2022 20:52Tylko jak ktoś kupił sobie taki materac i ma w instrukcji napisane uziemić sie do bolca
Bo źle napisali. Uziemia się ziemią, na cmentarzu. A w domu się ubalca materac.
Sylwester pisze: czw lis 24, 2022 20:52czy na pewno będzie to korzystne dla zdrowia.
Bardziej korzystne dla zdrowia będzie popracowanie jeszcze parę nadgodzin, tak po 12h, żeby sobie taki materac kupić. Z garnkami za 5000 naprawdę te nadgodziny będą korzystne dla zdrowia.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 926
Rejestracja: czw lip 24, 2003 22:18
Lokalizacja: Milanówek

Re: Uziemianie materaca zdrowotnego do bolca w gniazdku.

0
Post autor: Sylwester »

Napisali jak napisali. Handlowiec ma taką wiedzę jeśli chodzi o elektrykę. Materac ma działać zdrowotnie bo jak jesteśmy naładowani elektrycznością statyczną to nie jest to zdrowe ( to nie moje stwierdzenie) Faktem jednak jest , że jak następuje przeskok iskry przy wyładowaniu elektrycznością statyczną przy dotknięciu samochodu to nie jest to miłe. Będąc w szpitalu widziałem ludzi porażonych elektrycznością statyczną. Podejrzewałem ich o chęć wyłudzenia zwolnienia. Lekarze jednak potwierdzili wypadek bo to widać w badaniach krwi. Co jest dla kogo korzystne decyduje każdy sam. Mnie chodzi tylko o to , że uważam podłączenie materaca do przewodu PE w układzie TN-S ( tu jest metaliczne połączenie z N transformatora) może być niebezpiecznie. Wywody zdrowotne czy to działa czy nie nie są dla nas elektryków. Materace są dopuszczone do sprzedaży i tyle w temacie.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uziemianie materaca zdrowotnego do bolca w gniazdku.

0
Post autor: luka2nd »

Ale co jest niebezpiecznego w metalicznym połączeniu z punktem neutralnym? Potencjał ziemi to potencjał ziemi. Przecież w tym materacu nie będą płynęły prądy robocze.

Coś mi to śmierdzi magnetyzerami do wody i innymi gusłami sprzedawanymi przez naciągaczy.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Uziemianie materaca zdrowotnego do bolca w gniazdku.

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Sylwester pisze: sob lis 26, 2022 18:19 Będąc w szpitalu widziałem ludzi porażonych elektrycznością statyczną.
Zapomniałeś dodać że był to szpital dla obłąkanych :lol:
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Uziemianie materaca zdrowotnego do bolca w gniazdku.

0
Post autor: elmontjs »

Kol. luka2nd słusznie tu pisze, zauważcie, że budynku z instalacją TN-S wszystko sprowadza się celowo do potencjału przewodu PE poprzez uziemione SPW, w tym urządzenia w I klasie ochronności (lodówka, pralka itp.) poprzez styk PE w gniazdku. To bezpieczeństwo a nie zagrożenie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Uziemianie materaca zdrowotnego do bolca w gniazdku.

0
Post autor: Luna.Vulpo »

KonradOW pisze: pt lis 25, 2022 22:33 Bo źle napisali. Uziemia się ziemią, na cmentarzu. A w domu się ubalca materac.
:lol: :lol: perełka słowotwórcza: ubolcać/ubalcać, ubocić. :lol:
"Heniu, ubolciłeś już ten materac?"
"Nieubolcony materc nie ma zdrowotnych właściwości"
"Ubolcowienie materaca to czyność na tyle prosta, że można wykonać ją samodzielnie"

Przepraszam nie mogłem się powstrzymać. :lol:

A i chyba można jeszcze:
użwiżać, użwiżyć ~= gdy uziom jest wtyknięty w żwir
upowietrzniać, upowietrznić ~= gdy przewód PE sobie tak dydna niepodłączony do niczego.
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Uziemianie materaca zdrowotnego do bolca w gniazdku.

0
Post autor: KonradOW »

Luna.Vulpo pisze: ndz lis 27, 2022 23:50perełka słowotwórcza: ubolcać/ubalcać, ubocić.
Przecież "bolcowanie" jest starym wyrazem.
Tutaj powinno być, że materac bez bolca dostaje ...
Lokalizacja uszkodzeń kabli
ODPOWIEDZ