Przełącznik agregat sieć

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
ODPOWIEDZ
animator
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pn kwie 19, 2021 7:17

Przełącznik agregat sieć

Post autor: animator »

Witam.
Mam pytanie na które nigdzie nie znalazłem odpowiedzi a mianowicie o przełącznik agregat sieć, fajnie gdyby wypowiedzieli się tylko elektrycy którzy mają o tym pojęcie. Potrzebuje zamontować taki przełącznik natomiast sprawa wygląda tak że ze względu na brak miejsca w rozdzielnicy będzie to przełącznik źródeł zasilania Hagera który ktoś błędnie nazywa "przełącznikiem agregat sieć".
Hagera dlatego że ma solidne styki a jeżeli chodzi o tr...a i tym podobne to można wrzucić do śmietnika. Instalacja w układzie TNCS punkt rozdziału w rozdzielnicy (choć to i tak nie istotne), agregat jest jednofazowy a napięcie na wyjściach jest między fazowe (Wiadomo :) ) . można z niego zrobić prowizorowany układ sieci TNC uziemiając agregat i styk tego uziemienia połączyć z jednym z wyjść fazowych i wiem że powinno być tak że agregat trzeba uziemić i w miejscu występowania i dobrze jest uziemić przewód PE do bednarki budynku niezależnej tak naprawdę od PEN i to by było super ale niestety sam agregat nie za bardzo jest gdzie uziemić wobec tego mam pytanie.
Czy mogę użyć uziemienia z rozdzielnicy od PEN jeżeli to będzie agregat na wtyczkę i odpalany tylko w skrajnych przypadkach kryzysowych? jak mają się do tego przepisy. Wydaje mi się że nie zależnie od tego czy agregat jest wpięty na stałe czy pracuje doraźnie na wtyczkę to w przypadku odpięcia PEN przez elektryków na linii nie ma bata napiecię musi się na nim pojawić.
Jednymi słowy czy PEN w przypadku agregatu jednofazowego nieprzystosowanego do pracy w TNC musi być odłączany zawsze obligatoryjnie czy są odstępstwa?
Acha dodam że budynek nie ma swojego uziemienia, jest tylko PEN i to wszystko.

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Jeżeli chcesz być Elektrykiem powinieneś wiedzieć, że Twoim najważniejszym zadaniem będzie nauka. Poszerzanie swojej wiedzy oraz umiejętności to niezbędne elementy sukcesu w naszej branży. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zobacz nasze szkolenia...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 77
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: przełącznik agregat sieć

Post autor: Fazowiec »

Aby wpiąć agregat w sieć domową, to trzeba o tym poinformować ZE, a on wtedy da Ci zgodę i da wytyczne, jak masz to zrobić, tyle i aż tyle.
Wtedy, jeśli czegoś nie zrozumiesz albo nie będziesz wiedział, jak wykonać, to doświadczeni elektrycy Ci pomogą tu na forum.
A tak, to na tą chwilę, Twoja "rzeźba" zagraża zdrowiu/życiu domowników i pracownikom ZE, którzy będą wykonywali prace na linii w czasie pracy tego agregatu.
Twój sposób myślenia/rozumowania o PEN, nie mówiąc o istotnych szczegółach, których nie podałeś, na tą chwilę, nie daje podstaw do tego aby Ci fachowo pomóc.
I nie jest to złośliwość i bardzo dobrze, że pytasz, choć i tak zrobisz po swojemu ale to Ty wtedy poniesiesz tego konsekwencje, a piszę to, jako osoba "doświadczona przez palan...", który podłączył sobie agregat do sieci domowej, a ja byłem na lini.
animator
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: pn kwie 19, 2021 7:17

Re: przełącznik agregat sieć

Post autor: animator »

A No widzisz tak się składa ze jestem elektrykiem .Chodzi mi o konkretne przepisy których się doszukać nie umiem i które są powielane przez elektryków w dziale dla fachowców a Ci elektrycy są zatwierdzani przez moderatora i Ci elektrycy kłapią fachowo tak „ jeżeli chodzi o agregat wpięty na stałe to musi być zgoda i projekt tauronu a jeżeli na wtyczkę to nie musi „ tylko żadnego podania przepisu ,odwołania się do czego kol wiek ,nie wyjaśnia skąd tak jest ale jest według niego .A czego nie wiem o PEN. Przewód ochronno neutralny , uziemiony co jakiś czas na słupie ,energetyk daje gwarancje jego uziemienia ale zaleca się zrobić punkt rozdziału na odcinku końcowym ,według mnie najlepiej w rozdzielnicy i uziemić go najlepiej do uziemienia fundamentowego im mniej om tym lepiej .poniżej 10 ochrona odgromowa do 30 przeciwporażeniowej .Zdarza się ze pomimo iż sieć jest zbudowana jako TNC warunki przyłączenia są wydawane na TT bo tauron nie jest pewny przestarzałej infrastruktury.Gdzie tu filozofia ? Bez względy na to czy jest wpięty na stałe czy na wtyczkę napiecie na odpietym i nie uziemionym odcinku PEN może sie pojawić tak? A jeżeli tak to skąd przepis na stale zgoda na czasowe nie trzeba ? Spokojnie ,ja robię wszystko z głowa i nie zrobiłbym nikomu tak żeby kogoś porazić na słupie .będzie FR przed przełącznikiem zasilania czterotomowym ,właściciel zostanie poinstruowany ze zanim przejdzie na agregat musi odłączyć zasilane bo inaczej w chwile przełączenia styków nie ma gwarancji ze PEN odłączy sie później a załączy wcześniej (napiecie między fazowe ) ,poinstruowany zostanie także ze nie ma gwarancji zadziałania samoczynnego wyłączenia zasilania i tyle .A propo fachowców i PEN słyszałem ze chłopaki robili coś przed wioska na słupie podłączyli wszystko ale zapomnieli wpiąć PEN , niewiem jak się sprawa skończyła ale odszkodowania musiały być grube.Błędy zdążają się najlepszym a ja pytam bo tych błędów chce uniknąć .A elektrykiem jestem od niedawna bo jakieś 3 lata ale w tym czasie zdarzylem ogarnąć wiele rzeczy w tym wszelkiego rodzaju instalacje nisko pradowe,bardzo nisko napięciowe (żeby było fachowo :))Dziekuje ze Pan odpisał i zwrócił uwagę na kwestie bezpieczeństwa .
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 195
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: przełącznik agregat sieć

Post autor: Luna.Vulpo »

skoro masz rozdzielenie PEN w budynku to co za problem przed tym rozdzieleniem wstawić przełącznik zasilania 4p.
Wtedy będziesz miał 100% rozdzielenie galwaniczne. Zero połaczeń do zasilania i żadnego elektryka na słupie przypadkiem nie porazi jak agregat zostanie zapuszczony.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 77
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: przełącznik agregat sieć

Post autor: Fazowiec »

Czy podłączenie tzw. "uziemienia" do agregatu ma tylko uziemić jego obudowę czy ma jeszcze inne zadanie w przypadku zasilania instalacji odbiorczej? Czy takie pojęcia, jak pętla zwarcia, SWZ czy szerzej ochrona przeciwporażeniowa coś mówią 😉. A co jeśli agregat będzie stał na gumowych nóżkach albo izolowanej podstawie od ziemi, a co jeśli nie?
Pierwsza zasada elektryka "... najpierw chronimy, potem zasilamy...".
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 195
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: przełącznik agregat sieć

Post autor: Luna.Vulpo »

Fazowiec pisze: sob lis 26, 2022 17:44 Czy podłączenie tzw. "uziemienia" do agregatu ma tylko uziemić jego obudowę czy ma jeszcze inne zadanie w przypadku zasilania instalacji odbiorczej? Czy takie pojęcia, jak pętla zwarcia, SWZ czy szerzej ochrona przeciwporażeniowa coś mówią 😉. A co jeśli agregat będzie stał na gumowych nóżkach albo izolowanej podstawie od ziemi, a co jeśli nie?
Pierwsza zasada elektryka "... najpierw chronimy, potem zasilamy...".
No ale to powinno być w instrukcji/dokumetacji do agregatu, nieprawdaż?

A tak z ciekawości @animator to jaki to agregat? typ model itp.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 77
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: przełącznik agregat sieć

Post autor: Fazowiec »

Nie spotkałem jeszcze instrukcji od agregatu aby były tam zapisy o swz czy ipz, chyba że chodzi Ci o zapis o "miejscowym uziemieniu" agregatu, a nie z PE domu, to tak znajduje się on w instrukcji ale ważniejszy zapis brzmi "... podłączenie powinno zostać wykonane przez osobę wykwalifikowaną...", tyle że u nas sprowadza się to najczęściej do osoby posiadającej uprawnienia "kupione" na kursie on-line.
Problem polega na tym, że źle zrobiona/podłączona instalacja nie zabija od razu, czasem nawet w ogóle i na tym bazują wszyscy, którym się wydaje, że znają się na elektryce.
A wracając do tematu, ogólnie, bo autor nie podaje żadnych istotnych danych, proszę rozpatrzyć dwie sytuacje,

- pierwszą gdy agregat stoi na zewnątrz jest odizolowany od ziemi i swój PE ma podłączony do PE instalacji domowej
- drugą gdy dodatkowo swoje PE ma uziemione bezpośrednio do ziemi np. przy pomocy szpilki i rezystancja tego uziemienia jest bardzo niska,

zarówno pod względem pomiarów, a zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji autora, gdzie w pierwszym poście napisał, że nie ma uziemienia własnego, korzysta tylko z PEN, a następnie pada propozycja, żeby zastosować rozłącznik 4P i przerwać PEN.
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3413
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Re: przełącznik agregat sieć

Post autor: opornik »

No to podrzucę Wam temat dużego kalibru. Agregat 630 kVA zasilał obiekt infrastruktury krytycznej. Stanowił zasilanie rezerwowe budynków zasilanych z sieci OSD w układzie TN-C czyli kablami 4x. I co Wy na to?
Załączniki
10052016968.jpg
10052016968.jpg (200.91 KiB) Przejrzano 994 razy
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza
fliziarz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 71
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 7:36

Re: przełącznik agregat sieć

Post autor: fliziarz »

Nie najgorsze wykonanie, choć ja akurat nie użyłbym czerwonego termokurczu. Jest tu zacisk PE - to uziemienie samego agregatu nie ma połączenia między punktem gwiazdowym prądnicy a tym zaciskiem (najczęstszy przypadek) . Przewód z niebieskim termokurczem podłączamy do szyny PEN (gdy rozdzielnica TNC) lub N (gdy TNS). Sama rama agregatu i obudowa prądnicy powinna być uziemione i generalnie do tego służy ten zacisk PE ale można też to uziemienie podłączyć inaczej (np bednarka do ramy).
Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3413
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów

Re: Przełącznik agregat sieć

Post autor: opornik »

fliziarz pisze: pn lis 28, 2022 8:27 Przewód z niebieskim termokurczem podłączamy do szyny PEN (gdy rozdzielnica TNC) lub N (gdy TNS).
Jak to leciało? Kto przerywa PEN-a ten rozumu nie ma. Tak?
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza
ODPOWIEDZ