Kiedy może wystąpić napięcie między dwoma uziomami?

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 199
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Kiedy może wystąpić napięcie między dwoma uziomami?

Post autor: Luna.Vulpo »

W osobnym temacie padło, że dwa poprawnie wykonane uziomy mogą mieć różny potencjaiał. Czyli że między nimi może powstać napięcie.
Kiedy może wystąpić taka sytuacja?

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Jeżeli chcesz być Elektrykiem powinieneś wiedzieć, że Twoim najważniejszym zadaniem będzie nauka. Poszerzanie swojej wiedzy oraz umiejętności to niezbędne elementy sukcesu w naszej branży. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zobacz nasze szkolenia...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
DesignMaintenance
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 68
Rejestracja: czw lis 29, 2018 11:32

Re: Kiedy może wystąpić napięcie między dwoma uziomami?

Post autor: DesignMaintenance »

Praktycznie zawsze, zwłaszcza w obszarach silnie uzbrojonych. Mają na to wpływ różnice potencjału ziemi w różnych punktach wywołanie przepływem przez ziemię prądów upływowych, wyrównawczych itp.
Dobrym przykładem jest zestaw uziomów przyłączonych do wyprowadzonej ze stacji transformatorowej linii w układzie TN. Linii pomiędzy stacją transformatorową a kolejnymi obiektami budowlanymi z której są zasilane nie prowadzi się w układzie 5-przewodowym a 4-przewodowym, z przewodem PEN (układ TN-S zaczyna się dopiero w obiekcie budowlanym). Przewód ten (PEN) jest po drodze uziemiany w każdym obiekcie budowlanym (lub złączu kablowym) przez które przechodzi. Płyną w nim do transformatora zarówno prądy zwarciowe od wszystkich zakłóceń w zasilanych obiektach budowlanych jak i nie bilansująca się w obwodzie trójfazowym obiektów budowlanych wartość prądu powrotnego obwodów jednofazowych. Prąd ten - przepływając przez odcinek przewodu PEN między dwoma kolejnymi uziomami do których jest przyłączony - wywołuje na tym odcinku spadek napięcia, który z kolei - zgodnie z oczkowym prawem Kirchoffa - wymusi przepływ prądu przez oba uziomy.
I tak to działa - przy czym w obszarze silnie uzbrojonym takich linii o różnych napięciach i układach pracy są setki, a każdy przepływ prądu przez uziom powoduje zmianę potencjału ziemi w pewnym otoczeniu tego uziomu.
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 551
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Kiedy może wystąpić napięcie między dwoma uziomami?

Post autor: Bogdankiz »

Hi

Dodam jeszcze wyładowania atmosferyczne.
Pozdrawiam Bogdan :)
szantis
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 19
Rejestracja: czw gru 15, 2005 9:47
Lokalizacja: grudziądz

Re: Kiedy może wystąpić napięcie między dwoma uziomami?

Post autor: szantis »

Witam. Coś mi nie pasuje w tych rozważaniach . Po to się stosuje uziom by się odnieść do potencjału ziemii. Oczywiście chwilowo przy jakichś działaniach zewnętrznych mogą w tym stepować różnice , lecz wg mnie tylko chwilowo. Podnieść potencjał ziemi od tzw."0" to tylko Tesla wymyślił ok to wielka dawka energii. Tak, że dywagowanie na temat różnicy potencjału uziomów?
ODPOWIEDZ