Generator 3F i 1F sposób podłączenia do sieci

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
pixel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: ndz gru 25, 2022 15:29

Generator 3F i 1F sposób podłączenia do sieci

0
Post autor: pixel »

Witam.

Mam kilka pytań odnośnie generatorów. W sieci jest zamieszanie na ten temat. Nie odnoszę się tu do żadnego modelu generatora chodzi mi o zrozumienie i poprawne podłączenie odpowiednio zaprojektowanego generatora który może służyć jako zasilanie awaryjne domu.

Pytanie ogólne:
Czy trzeba mieć uziom pionowy w postaci np szpilek lub bednarki przy generatorze jeżeli dom nie został wcześniej w to wyposażony.
Moim zdaniem tak, ze względów samego bezpieczeństwa i stworzenia sieci TN a nie IT. Lecz prosiłbym tu o potwierdzenie tak aby robić to bezpiecznie.
W poniższych rozważaniach i schemacie nie zawarłem tego uziomu, gdyż skupiałem się na sposobie odcięcia od sieci zasilającej, ale zakładam, że uziom musi być a jeżeli dom jest wyposażony w bednarkę lub uziom pionowy to należy taki generator do tego podłączyć


Generator 3 fazowy
Przyłącze zasilania blok rozdzielczy PEN na PE i N. 3 Fazy + N, przewód PE w sieci jest zawsze nigdy nie jest rozłączany wynika to z bloku rozdzielczego PEN zgodnie z schematem. 3 fazy generatora podłączone na przełącznik sieć generator + środkowy odczep z gwiazdy N podłączony do przełącznika.

1. I teraz zastanawiam się czy PE obudowy generatora i N z uzwojeń są z sobą połączone, jeżeli tak to mamy układ sieci TN gdyż PEN jest podłączony do ziemi w transformatorze SN/nn a jeżeli PE generatora nie jest podłączone to IT, gdyż N z generatora powinno być podłączone do ziemi np poprzez uziom pionowy?
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]


2. Jeżeli są PE i N w generatorze są z sobą połączone to i tak nic nie daje rozłączenie N poprzez rozłącznik sieć agregat gdyż PEN z transformatora jest podłączony w rozdzielni do bloku rozdzielczego.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

3. Jeżeli PE z N nie jest połączone to rozumiem, że należy uziemiać agregat z powodów elektrostatyki i paliwa w zbiorniku?


Generator 1 fazowy

4. Ma wyjścia L1 i L2 przesunięte w czasie co daje miedzy fazowo 230V i wynika to z sposobu nawijania generatora (podobnie jak silnik jednofazowy z kondensatorem czyli tak naprawdę dwufazowy). Skutkuje to tym, że nie ma punktu 0V i są opcje uziemienia np: L2 jeżeli producent to zakłada w instrukcji. Mimo to, że jest rozłącznik agregat sieć to poprzez PEN i tak jest nadal połączenie z słupem. By trzeba zrobić chyba ,,wyspę" zasilania swojego albo odłączać przewód PEN i posiadać swój uziom. Bo nie mogę pojąć jak odciąć się od sieci energetycznej bez rozłączania przewodu PEN gdyż jest to zabronione wiadomo z jakich przyczyn.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Generator 3F i 1F sposób podłączenia do sieci

0
Post autor: KonradOW »

pixel pisze: ndz gru 25, 2022 15:36W sieci jest zamieszanie na ten temat.
Tak, jutuberzy są fachowcami. Ja wiem, bo na jutubie widziałem.
pixel pisze: ndz gru 25, 2022 15:36Czy trzeba mieć uziom pionowy w postaci np szpilek lub bednarki przy generatorze jeżeli dom nie został wcześniej w to wyposażony.
Skoro wcześniej było szkoda pieniędzy, to i teraz jest szkoda jeszcze bardziej.
pixel pisze: ndz gru 25, 2022 15:36ze względów samego bezpieczeństwa i stworzenia sieci TN a nie IT.
uważasz, że TN jest bardziej bezpieczne od IT?
pixel pisze: ndz gru 25, 2022 15:36jeżeli tak to mamy układ sieci TN
Określ warunki posiadania "sieci" TN z generatora. Że sobie po wiejsku "uzerowałeś kołek w gniazdku", jeszcze o niczym nie świadczy.
pixel pisze: ndz gru 25, 2022 15:36albo odłączać przewód PEN i posiadać swój uziom.
Ale taki bardzo drogi do wykonania.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
pixel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: ndz gru 25, 2022 15:29

Re: Generator 3F i 1F sposób podłączenia do sieci

0
Post autor: pixel »

Kod: Zaznacz cały

Skoro wcześniej było szkoda pieniędzy, to i teraz jest szkoda jeszcze bardziej.
Czyli rozumiem, że trzeba zmusić osobę do tego aby zrobiła uziom w celu bezpieczeństwa?

Kod: Zaznacz cały

uważasz, że TN jest bardziej bezpieczne od IT?
W przypadku sieci IT w budynku (przykład szpital) jest bardziej bezpieczne gdyż nie mamy zamkniętego obwodu jedynie przez pojemności pasożytnicze. Pytanie jakie te pojemności będą i co w przypadku wyładowań atmosferycznych? Chociaż w sumie takie wyładowanie to bardziej niebezpieczne dla linii przesyłowych. Chociaż nie wiem jak to by wyglądało dla domu jednorodzinnego?

Kod: Zaznacz cały

Określ warunki posiadania "sieci" TN z generatora. Że sobie po wiejsku "uzerowałeś kołek w gniazdku", jeszcze o niczym nie świadczy.
Uziemienie punktu neutralnego generatora 3F (chyba ze jest PE generatora połączone już z N)
Uziemienie L2 w przypadku generatora 1F
Uziemienie w postaci szpilek np: na głębokość 9m albo 12m + wykonanie pomiarów rezystancji uziemienia.

Najlepiej to byłoby mieć sieć TNS i nie wykorzystywać przewodu PEN z energetyki jako podział PE i N. Mieć swój uziom i sprawdzić np metodą impedancji pętli zwarcia ile ohm mamy.
Wtedy uziemienie byśmy mieli przez ZIEMIE z naszego uziomu do środkowego odczepu transformatora.



Nadal nie wiem jak to zrobić dobrze i bezpiecznie. Czy mógłby ktoś podesłać schematy. Zależy mi na bezpieczeństwie tutaj i wskazaniu jak zamykają się obwody prądowe.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 379
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Generator 3F i 1F sposób podłączenia do sieci

0
Post autor: Fazowiec »

@pixel
Dwa tematy poniżej Twojego, na tą chwilę, masz wszystko wyjaśnione. To po pierwsze.
A po drugie, jeśli dla Ciebie, agregat przenośny 1F, ma dwie fazy, bo "w obydwu dziurkach ma fazę", to znaczy, że nic nie rozumiesz i niczym nie różnisz się od tych, którzy jedną z nich uziemiają.
Nie da się wytłumaczyć pewnych rzeczy w kilku zdaniach na forum.
Czy zęby też sobie sam plombujesz, za pomocą forum, albo prościej, instalację gazową sam sobie rozprowadzasz?
Czyli upraszczając, chcesz zrobić coś, żeby tylko działało, czy żeby było zgodne z wiedzą techniczną i zachowaniem bezpieczeństwa?
pixel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: ndz gru 25, 2022 15:29

Re: Generator 3F i 1F sposób podłączenia do sieci

0
Post autor: pixel »

Kod: Zaznacz cały

A po drugie, jeśli dla Ciebie, agregat przenośny 1F, ma dwie fazy, bo "w obydwu dziurkach ma fazę"
No widać chyba Ty nie rozumiesz. Czyli układ 3 fazowy też nie ma przesunięcia fazowego twoim zdaniem? W generatorze 1F miedzy dwoma jego wyprowadzeniami dwa przebiegi przesunięte w czasie co między fazowo daje 230V. Silnik zasilany jednofazowo też pewnie Twoim zdaniem działa magicznie bez przesunięcia fazowego. Tak jak w układzie 3 Fazowym jest 400V gdzie fazy masz przesunięte o 2/3 PI. Mam ci to rozrysować na wektorach?
A takie gadanie Twoje nic nie wnosi do tematu.

Kod: Zaznacz cały

i niczym nie różnisz się od tych, którzy jedną z nich uziemiają.
Więc wytłumacz po co jest to forum, żeby utrudniać życie? Czy, żeby sobie pomagać? Jeżeli jesteś tak wszechwiedzący to odpowiedz na pytania i problemy które postawiłem.
Rozważałem opcje różne i uważam, że w przypadku generatora trzeba zastosować układ sieci IT w przypadku domu jednorodzinnego.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Generator 3F i 1F sposób podłączenia do sieci

0
Post autor: elmontjs »

Agregat "1f" na wyjściu podaje napięcie 230V miedzyprzewodowe a uziemienie jednego z biegunów zmieni je na napięcie fazowe. Ten układ można podłączyć do instalacji typu TN (z zachowaniem kilku innych reguł).
Z zasady nowe agregaty powinny być podłączone tylko do instalacji TN-S, podpięcie go do TN-C kłóci się już z literą norm (choć wiem, że wiele agregatów tak pracuje - nie jest to prawidłowy układ).
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ