Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 379
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: Fazowiec »

Ktoś na innym forum, przy okazji tematu z tej kategorii, napisał krótkie podsumowanie "...RCD ma chronić ludzi, a nie urządzenia...".
A to oczywiście w odniesieniu do najczęściej podawanego argumentu, że to dodatkowe pieniądze, na zawodne urządzenie, które dodatkowo może uszkodzić płytę gdy rozłączy/załączy N w nieodpowiednim momencie.
Ja osobiście nie mam wyrobionego zdania, poza tym, że rzeczywiście żaden akt prawny nie nakazuje stosowania rcd w przypadku płyty indukcyjnej, przyłączanej na stałe.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: ndz lis 27, 2022 10:53 rzeczywiście żaden akt prawny nie nakazuje stosowania rcd w przypadku płyty indukcyjnej,
Nie nakazuje norma a akt prawny niestety tak, co wykazałem już w tym wątku (nie będziemy tego wałkować od początku). W niektórych wypadkach (gdzie zastosowanie RCD staje się niemożliwe, czy niewskazane) aktem prawnym staje się projekt.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 379
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: Fazowiec »

Wszyscy znają Twoje zdanie i jest to tylko "Twoje zdanie".
Akty prawne trzeba czytać całościowo i wraz z odniesieniami, a nie trzymać się kurczowo jednego przeczytanego zdania, inaczej mamy też
§ 183. Warunki techniczne dotyczące instalacji elektrycznych
1.
W instalacjach elektrycznych należy stosować:
...
6)
przeciwpożarowe wyłączniki prądu;

I co, widziałeś w Polsce we wszystkich domkach i mieszkaniach takie wyłączniki ? Ciekawe czemu nie, a no dlatego, że dopiero dalej jest to wyjaśnione i jeszcze dodatkowo w innym akcie.
Nie wspomnę o tym, że w polskiej konstytucji jest zapis, że każdy ma prawo do pracy, a jest bezrobocie, niesamowite 😉.
Bardzo dobrze, że masz swoje zdanie i potrafisz je uzasadnić, zwłaszcza na poziomie praktycznym i ja to szanuję ale póki stan prawny się nie zmieni, to ja swojego zdania nie zmienię.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: ndz lis 27, 2022 16:22 Akty prawne trzeba czytać całościowo i wraz z odniesieniami, a nie trzymać się kurczowo jednego przeczytanego zdania, inaczej mamy też
§ 183. Warunki techniczne dotyczące instalacji elektrycznych
1.
W instalacjach elektrycznych należy stosować:
...
6)
przeciwpożarowe wyłączniki prądu;

I co, widziałeś w Polsce we wszystkich domkach i mieszkaniach takie wyłączniki ? Ciekawe czemu nie, a no dlatego, że dopiero dalej jest to wyjaśnione i jeszcze dodatkowo w innym akcie.
No widzisz, wyłącznik przeciwpożarowy jest jasno opisany w aktach prawnych (rozporządzeniach) a ochrona uzupełniająca (RCD) nakazana. Ja ten stan popieram oprócz kilku uzasadnionych wyjątków, ale jak napisałeś, to moje zdanie i nie każdy się musi z tym zgadzać.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: Vmkriss34 »

Uzupełnić ochronę zawsze można, zagrożenie jakie może powodować brak RCD? Porażenie użytkownika który sam postanowił wymienić płytę, odłączyć w celu oddania na gwarancję itd. Nie oszukujmy się specjalistów od prondu mamy pod dostatkiem. To że się nie wymaga nie oznacza że nie wolno, a stwierdzenie że jest bezużyteczne, skwituję tylko "klapkami na oczach"
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: macbrz »

Podstawowym założeniem w tych rozważaniach
jest zaufanie do pełnej niezawodności innych środków ochrony ppoż.
"Wyłączniki RCD na przeglądach się testuje bo trzeba.
Bo są zawodne i niepewne.
I dlatego nie należy ich wszędzie stosować"

Zabezpieczeń nadprądowych nikt nie testuje, nie licząc kompaktów w przemyśle. I to niezbyt często, bo to kłopotliwe.
Jedni wierzą, że wyłączniki instalacyjne są niezawodne, inni nie wierzą, ale co można z takim brakiem wiary począć.
Nikt nie chodzi z wymuszalnikiem, bo przepis nie nakazuje.
Podstawowy warunek samoczynnego wyłączenia gwarantują aparaty których się nie sprawdza.
Nigdy.
Ani starych, ani po demontażu, ani firmy, dla której w wyłącznikach RCD nie naciskam testu bo często nie dawały się już załączyć.
Taki typowy es po kilku zadziałaniach, szczególnie przy małej impedancji obwodu to śmietnik.
Te które się wymienia to są tak przegrzane, że nie dają się załączyć.
Co można było z tym począć?
Ano Uzupełnić SWZ, o te zawodne rcd.
Ale to nie jest tematem tego wątku.
Vmkriss34
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 127
Rejestracja: wt paź 10, 2017 10:45

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: Vmkriss34 »

macbrz pisze: pn gru 26, 2022 0:46
Bo są zawodne i niepewne.
I dlatego nie należy ich wszędzie stosować"

...
Te które się wymienia to są tak przegrzane, że nie dają się załączyć.
Co można było z tym począć?
Ano Uzupełnić SWZ, o te zawodne rcd.
Ale to nie jest tematem tego wątku.
1.Nie, ich zawodność nie jest kryterium gdzie stosować a gdzie nie
2. Uzupełnienie nie ma nic wspólnego z SWZ.
Ps. Racja, zawodność RCD nie jest tematem wątku.
fliziarz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 88
Rejestracja: śr kwie 07, 2010 7:36

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: fliziarz »

W rozporządzeniu
Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
...

3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe uzupełniające podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed powstaniem pożaru, powodujące w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania;

To jest punkt który jest przedmiotem spory bo różnie go można interpretować. W załączniku nr 1 jest odwołanie z tego paragrafu do norm co może być wskazówką interpretacyjną. Generalnie w sądzie trzeba się bronić że nie dało się wyłącznika RCD według tego punktu dlatego dla spokojnego snu ten RCD się daje.

Niestety nie znam badań potwierdzających teorię iż wyłączniki RCD są dużo bardziej zawodne niż wyłączniki nadprądowe. O ile wyłączniki RCD są badane przed eksploatacją i w trakcie o tyle wyłączniki nadprądowe nie są. Mierzona jest tylko pętla zwarcia i na podstawie tego określane czy wyłącznik MOŻE wyłączyć czy tez nie. Nikt nie mierzy rzeczywistych prądów wyłączenia ani ich czasów. Nikt nie sprawdza nawet czy człon zwarciowy w ogóle działa. To pozostałość po wkładkach topikowych bo w ich przypadku nie dało się tego zrobić.
Ja tam wcale nie jestem taki pewien iż przysłowiowy chińczyk jest taki w 100% niezawodny a człowiek życie ma tylko jedno.
W dużych budynkach to już jest prawdziwy horror. Różne układy zasilania (np układ SZR przełączający miedzy transformatorami różnej mocy + agregat, w teorii trzy komplety pomiarów + UPS-y, falowniki) przy tym domek to bajka
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: elmontjs »

fliziarz pisze: śr gru 28, 2022 11:26 O ile wyłączniki RCD są badane przed eksploatacją i w trakcie o tyle wyłączniki nadprądowe nie są
Powiem Ci tak, kiedyś (dawno) jak na pólkach pojawiły się pierwsze wyzwalacze - to były Fael S191, mój kierownik zażyczył sobie badać ich charakterystyki I(t) przed montażem włącznie z protokołami ! Mieliśmy sprzęt, więc nie było problemu. Po zadziałaniu 2-3 krotnym (sprawdzało się stan "zimny" i "nagrzany" a czasem trzeba było coś powtórzyć) na prądach 5xIn (dla B) i 10xIn (dla C), mimo, że to już elektromagnetyczna część działania, charakterystyka członu przeciążeniowego już się rozjeżdżała; każda następna próba była coraz gorsza. Ostatecznie jeden egzemplarz postanowiliśmy męczyć kilkanaście razy i okazało się że potem przy prądzie znamionowym grzał się powodując zadziałanie członu przeciążeniowego; można było domniemać, że nadpaliły się styki robocze i zwiększyła się ich rezystancja - tyle o niezawodności wyzwalaczy :) . Dziś wyzwalacze są może lepsze, ale jak słusznie zauważyliście - nikt tego nie sprawdza i wymienia się je dopiero jak uszkodzą się mechanicznie, ale mogę sobie wyobrazić, że po kilku wyłączeniach zwarcia taki wyłącznik nadprądowy nie jest już do końca sprawny.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
paul0
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 452
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 0:02
Lokalizacja: TYCHY

Re: Urządzenia nie wymagające zastosowania RCD

0
Post autor: paul0 »

Część ładowarek do samochodów elektrycznych nie wymaga RCD, co jest podane w ich dokumantacji. W dokumantacji jest zapis, że jest wymagane tylko zabezpieczenie nadprądowe.
Taka ładowarka posiada wbudowane w sobie zabezpieczenie przed doziemieniem obwodu ładowania pojazdu. Ponadto zainstalowanie dodatkowego RCD może skutkować jego wyzwoleniem w normalnym stanie pracy - ładowarka przepuszcza niewielki prąd w pętli: zacisk PE ładowarki ---> instalacja ---> zacisk N ładowarki, w ten sposób realizuje ona kontrolę ciągłości obwodu ochronnego. Kontrolę tę można w oprogramowaniu wyłączyć np. jeśli ładowarka jest przyłączona do sieci typu IT, do sieci typu TT w której jest większe napięcie pomiędzy przewodem N a przewodem PE (w sieci TT przewód N jest uziemiony przy transformatorze, i na nim odkłada się spadek napięcia. W dużej odległości od transformatora to napięcie N-PE jest na tyle duże, że ładowarka z włączoną kontrolą uziemienia będzie to traktowała jako nadmierną impedancję obwodu PE i się wyłączy)
ODPOWIEDZ