Pomiary elektryczne - stan deweloperski

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
daniel3210
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 30, 2022 22:01

Pomiary elektryczne - stan deweloperski

0
Post autor: daniel3210 »

Szanowni Państwo,
mam pewien dylemat odnośnie pomiarów. Mam zamiar wykonać instalację elektryczną u dewelopera, jakie pomiary są wymagane do odbioru takiego budynku (stan deweloperski). Standardowo są to oczywiście rezystancja izolacji, parametry RCD, połączeń wyrównawczych, impedancji pętli zwarcia itd. Jednak w sytuacji gdy mamy do czynienia ze stanem deweloperskim (bez łączników oraz gniazdek) to pomiar impedancji pętli zwarcia jest nie do zrobienia (w domyśle mówię o prawidłowym pomiarze na gniazdach). Jakie więc pomiary są obowiązkowe przy budynkach tego typu albo jak ugryźć ten temat?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pomiary elektryczne - stan deweloperski

0
Post autor: elmontjs »

Pomiary odbiorcze reguluje dokładnie norma PN-HD 60364-6, tam jest trochę szerszy zakres badań. Jeżeli mówisz o stanie deweloperskim, gdzie nie ma osprzętu, pomiary IPZ możesz wykonać na wypustach i ten fakt ująć w protokole z adnotacją, że pomiary należy wykonać powtórnie na kompletnej instalacji.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Pomiary elektryczne - stan deweloperski

0
Post autor: macbrz »

Zależy od zakresu roboty.
Trzeba się spytać Inspektora który będzie ją odbierał.

Jak zostanie wykonane rozłożenie instalacji w mieszkaniach to RISO (plus domyślnie ciągłość).
Resztę może robić ktoś inny.

Jak wszystko to wszystko: odgromówka, uziemienia, CC, RISo, SWZ, natężenie ogólnego, awaryjnego, metryka, sprawdzenie awaryjnego, PWP, mogą być swiatłowody, przyzywówka, domofony. Zasilania np. central wentylacyjnych(oddymianie, napowietrzanie).
Pamietajmy o słupach oświetleniowych, lampeczkach na trawnikach.
Pomiarach natężenia oświetlenia parkingów i chodniczków.

Proponuję uzgodnić formularze, a właściwie sposób dokumentowania, czyli formę protokołów.
Sposób zgłaszania faktu wykonywania pomiarów, żeby nie było "nie widziałem"

Kiedyś jesienią, Pan Ryszard zarządał uzgodnienia formularzy protokołów, a na wiosnę stwierdzł, cytat: "Inspektor nie krowa, może zmienić poglądy". koniec cytatu.
800 protokołów na mieszkaniówkę (Wawa) trzeba było przepisać.
I co z tego, że mieliśmy Jego potwierdzenie pisemne.

Jak uchwyty od opraw na balkonach nie pasują do elewacji, to nie wiercić w nich dziur bez uzgodnienia (na papierze), Nie wycinać połowy pleców w rozdzielnicach, aby przełożyć przewody, uzgodnić czy wymiar gniazd, łączników, wypustów opraw odmierzamy od lewej czy prawej strony.
Przesunięcie wypustu od kinkietu o 3 cm wymaga następnie wygłaskania ściany, za co zapłaci elektryk.
To takie podstawy na początek.
No i pilnować terminów. Jak nie możemy wejść na robotę, bo nie przygotowano frontu robót, pisać notatkę i autograf od kierbuda.
Budowa to wojna. Z terminami, dostawami i cudzymi błędami.))
Ale sporo ludzi to lubi i sobie radzi.
ODPOWIEDZ