Rysowanie schematów "siatki oświetlenia"

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 964
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rysowanie schematów "siatki oświetlenia"

Post autor: EnergoTools »

Witam,

Jak widać w dyskusji z rysowaniem siatki rozmieszczenia pomiarów jest różnie. Robiąc pomiary dokumentujemy je w taki sposób aby nie było wątpliwości w identyfikacji co, jak i czym mierzyliśmy. Informacja z protokołu powinna pozwolić na właściwą ocenę wyników.
A nawet praktycznej weryfikacji konkretnego wyniku poprzez ponowny pomiar (jak interpretueje [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] zgodnie z normą PN-HD 60364-6:2016-07 protokół z badań odbiorczych lub okresowych powinien zawierać informacje, które pozwolą powtórzyć badania)

Wykonując pomiar oraz ocenę natężenia oświetlenia zgodnie np. z normą PE-EN 12464-1 należy kierować się siatką pomiarową. (Punkt 4.4 normy z 2012 mówi, że: W celu wskazania punktów... powinny być tworzone siatki. Wersja angielska z 2021 roku, również zawiera ten zapis). Czyli nawet jeżeli w "normie oświetleniowej" nie ma mowy o dołączaniu siatki, to aby powtórzyć badania (np. przez inną osobę) siatka jest potrzebna.

Pewnie nie byłoby tej dyskusji, jeżeli opracowania siatki nie było takie pracochłonne.

Rozwiązaniem jest automatyzacja tego procesu przez generowanie rozkładu punktów pomiarowych podczas opracowania wyników.

Na wybranych obiektach może mieć do dyspozycji np. podkład budowlany projektu w formie cyfrowej. Jeżeli jest to projekt np. w formie dwg to możemy dostosować elementy wyświetlane i dodać własne siatki pomiarowe, poprzez edycję programem cad.

Podobnie możemy zrobić jeżeli mamy do dyspozycji projekt w formie pdf lub nawet papierowej z możliwością zeskanowania. Taki skan może posłużyć jako tło do rozmieszczenia punktów pomiarowych.

Spotyka się, że osoba wykonująca pomiary ma do dyspozycji projekt oświetlenia np. w programie Dialux. Taki plik może również zaimportować do własnego programu cad lub wydrukować siatki projektu.

"Sprytnym" rozwiązaniem jest wykorzystanie schematów ewakuacji budynku, które wiszą na ścianach badanego obiektu - wystarczy zrobić zdjęcie i podkład gotowy.

Zachęcam do podzielenie się swoimi problemami z siatkami oświetlenia. Może pozwoli na dopracowanie lepszych metod ich opracowania.

Pozdrawiam,
Jacek
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Jeżeli chcesz być Elektrykiem powinieneś wiedzieć, że Twoim najważniejszym zadaniem będzie nauka. Poszerzanie swojej wiedzy oraz umiejętności to niezbędne elementy sukcesu w naszej branży. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zobacz nasze szkolenia...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
alltell
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: sob sty 14, 2023 10:33

Re: Rysowanie schematów "siatki oświetlenia"

Post autor: alltell »

Witam.
Pytanie czy rysować siatki oświetlenia i po co .
Moim zdaniem każdy obiekt posiada osobę odpowiedzialną za niego i dla tej osoby wykonujemy pomiary i je opisujemy lub rysujemy, tak żeby ta osoba widziała i wiedziała w jakim stanie jest obiekt za który odpowiada.
Czy jest to dla pomiarowca kłopotliwe? Nie, nie jest to kłopotliwe. Wykonałem pomiary oświetlenia Stadionu. Pomiar oświetlenia z siatką 1mx1m, z zaznaczonymi wszystkimi potrzebnymi detalami tj oś ewakuacji, urządzenia, oprawy itd.
Ilość punktów pomiarowych - liczona w tysiącach.
Żaden problem ;)
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 549
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Re: Rysowanie schematów "siatki oświetlenia"

Post autor: Bogdankiz »

Hi

Moim zdaniem takie informacje potrzebne tylko w tych miejscach gdzie jest jakiś problem tak żeby kolejny wykonawca jak i inwestor wiedzieli co jest do poprawienia.
Pozdrawiam Bogdan :)
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 127
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Rysowanie schematów "siatki oświetlenia"

Post autor: KonradOW »

alltell pisze: sob sty 14, 2023 10:57 Ilość punktów pomiarowych - liczona w tysiącach.
Żaden problem ;)
Problem finansowy. Tak to przechodzisz trasą losową, piszesz pięć punktów, "spełnia", podpisik i fakturka. Szybko, tanio dla fYrmi i szef się po cichu cieszy, że mu dużo zostało. Chociaż nie daje tego po sobie poznać.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
ODPOWIEDZ