Prawo Budowlane 2023 - powstaje c-KOB

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Prawo Budowlane 2023 - powstaje c-KOB

0
Post autor: elmontjs »

Kolejna nowelizacja i kolejne obowiązki, nowy twór c-KOB (niektórzy z nas będą musieli założyć konto). Zachęcam do lektury i pewnie będzie gorąca dyskusja ;) (polecam rozdz. 5d) :
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Prawo Budowlane 2023

0
Post autor: luka2nd »

Oprócz KOB nowelizacja wprowadza także elektroniczną formę dziennika budowy. Na razie ma być dobrowolna, ale od 2030 roku papierowa forma ma zniknąć niemal całkowicie (wyjątkiem mają być obiekty wskazane w decyzji MON). Myślę, że spowoduje to małą rewolucję w uzupełnianiu dziennika na budowie - bo wszyscy wiemy jak wygląda obecnie regularność wpisów :)
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Prawo Budowlane 2023

0
Post autor: elmontjs »

luka2nd pisze: czw gru 29, 2022 18:05 Oprócz KOB nowelizacja wprowadza także elektroniczną formę dziennika budowy. Na razie ma być dobrowolna, ale od 2030 roku papierowa forma ma zniknąć niemal całkowicie
Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale c-KOB, czyli elektroniczna wersja ma już być obowiązkowa od 2023. W terminie 7 dni od przeglądu muszą w niej dokonać wpisu osoby wykonujące przegląd (czyli my-elektrycy też). Jak dobrze zrozumiałem, musimy założyć konto, żeby móc w przyszłości dostać możliwość dostępu do c-KOB.
Kolejną ciekawostką, którą zauważyłem, to zniknął zapis o wyłączeniu budynków 1-rodzinnych z obowiązku przeglądów 5-letnich.
Człowiek uczy się całe życie i ...
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Prawo Budowlane 2023

0
Post autor: KonradOW »

elmontjs pisze: czw gru 29, 2022 19:20o zniknął zapis o wyłączeniu budynków 1-rodzinnych z obowiązku przeglądów 5-letnich.
Masz rację. Trzeba ludziom mówić, że "pomiary" to tylko niepotrzebnie wydane piniendze. Elektryk to oszust i naciągacz. Przecież widać, że światło się świeci, a radio gra. Co to więcej trzeba?
Tymczasem prawo budowlane:
2. Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie obejmuje
właścicieli i zarządców:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
2) obiektów budowlanych:
a) budownictwa zagrodowego i letniskowego,
b) wymienionych w art. 29 ust. 1 i 2, z wyłączeniem sieci gazowych.
A ust. 1 pkt 1 lit. a
1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu
technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy
atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas
użytkowania obiektu,
Cicho, cicho, niech wiedzą tylko ubezpieczyciele.
luka2nd pisze: czw gru 29, 2022 18:05Myślę, że spowoduje to małą rewolucję w uzupełnianiu dziennika na budowie - bo wszyscy wiemy jak wygląda obecnie regularność wpisów
Przecież wpisy są dokonywane regularnie na koniec budowy. Osoby z UprBud są przecież łucicwe i nie poświadczą nieprawdy w celu odniesienia korzyści majątkowej.
Wszystko w papierach dobrze napisane, a budynek może się spalić zgodnie z normą.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Re: Prawo Budowlane 2023

0
Post autor: luka2nd »

KonradOW pisze: pt gru 30, 2022 8:28 Przecież wpisy są dokonywane regularnie na koniec budowy. Osoby z UprBud są przecież łucicwe i nie poświadczą nieprawdy w celu odniesienia korzyści majątkowej.
Wszystko w papierach dobrze napisane, a budynek może się spalić zgodnie z normą.
Na domkach tak jest, ale na dużych tematach dzienniki uzupełnia się systematycznie. Elektroniczna forma wymusi inną organizację dokonywania tych wpisów, bo tu się nie da nic zakombinować.
dominik.dk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: pn sty 20, 2020 21:52

Re: Prawo Budowlane 2023

0
Post autor: dominik.dk »

elmontjs pisze: czw gru 29, 2022 19:20
luka2nd pisze: czw gru 29, 2022 18:05 Oprócz KOB nowelizacja wprowadza także elektroniczną formę dziennika budowy. Na razie ma być dobrowolna, ale od 2030 roku papierowa forma ma zniknąć niemal całkowicie
Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale c-KOB, czyli elektroniczna wersja ma już być obowiązkowa od 2023. W terminie 7 dni od przeglądu muszą w niej dokonać wpisu osoby wykonujące przegląd (czyli my-elektrycy też). Jak dobrze zrozumiałem, musimy założyć konto, żeby móc w przyszłości dostać możliwość dostępu do c-KOB.
Kolejną ciekawostką, którą zauważyłem, to zniknął zapis o wyłączeniu budynków 1-rodzinnych z obowiązku przeglądów 5-letnich.
Z tymi przeglądami to już taki stan w PB jest chyba od roku.
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 993
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Prawo Budowlane 2023 - powstaje c-KOB

0
Post autor: EnergoTools »

Zgodnie z prawem budowlanym od stycznia działa Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB). System został przygotowany przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Zgodnie z założeniami systemu, każdy właściciel lub zarządca obiektu budowlanego dokumentuje wpisy związane z przeprowadzaniem wszelkich remontów, przebudów, przeglądów, badań oraz kontroli stanu technicznego obiektu. Cyfrowa wersja ma za zadanie usprawnić procesy związane z budową oraz eksploatacją.

Takie były założenia. Mija prawie rok i stąd pytanie co w praktyce oznacza nowa forma. Co to zmieniło dla Elektryków i czy widać korzyści?
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Prawo Budowlane 2023 - powstaje c-KOB

0
Post autor: elmontjs »

EnergoTools pisze: czw lis 16, 2023 10:33 Co to zmieniło dla Elektryków i czy widać korzyści?
...to wciążciąż wielkie zaskoczenie w kolejnych obiektach w których wykonuje przeglądy. Tylko jeden z okolicznych Zarządów Placówek Oświatowych (od których notabene dowiedziałem się na początku roku o powstaniu c-KOB) realizuje wpisy na razie do papierowej książki i przygotowują się do wersji elektronicznej - dla pozostałych, moich klientów to wielkie zaskoczenie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ