Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

Oprogramowanie CAD oraz obliczeniowe dla elektryki. Programowanie sterowników oraz systemy SCADA.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"

Jak tworzysz instalację i rozdzielnice elektryczne

Ciekawa propozycja, na pewno przydałoby się takie narzędzie
5
83%
Mam program do rysowania oraz arkusz kalkulacyjny do obliczeń
1
17%
Rysuję na kartce, liczę kalkulatorem i to się sprawdza
0
Brak głosów
Wiem co robię, nie potrzebuję projektu
0
Brak głosów
Jest już taki program (w dyskusji podam nazwę programu jakiego używam)
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 6

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Zacząłem się zastanawiać nad kupnem programu do projektowania instalacji elektrycznych w domach jedno- i wielo- rodzinnych. Ale głównie jednorodzinnych.

Przejrzałem trochę różnego oprogramowania ale działanie tych programów wydaje mi się nieco odwrócone, bo najpierw rysuje się schematy dopiero później z tego rozdzielnice a większość nie rysuje rozłożenia samych przewodów.
Nie wszystkie programy zdołałem właściwie zapoznać, bo do części jedyne co znalazłem to filmy z YT w innym przypadku trzeba by zapłacić. :(

To czego szukam to program, w którym projektowanie zaczynałoby się od planu domu na którym oznaczałoby się łączniki, gniazda, itd. potem oznaczałoby się co wchodzi w jeden obwód a reszta by wynikała wprost z tego.

Czy ktoś wie o takim programie? który przy okazji nie kosztuje tysiące cebólionów. :)

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 36
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 14:08
Lokalizacja: Bydgoszcz

Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

0
Post autor: Michał.Dziedzic »

Nigdy nie potrzebowałem takiego oprogramowania, ale z opisanych potrzeb można to zrobić w AutoCAD. Projekt powinien być dostępny w AutoCAD, a jak nie to łatwo można go narysować. Dla każdego z obwodów można dać inną warstwę, warstwy można kolorować.

Generalnie ścisłego projektowania tras kablowych dla domków jednorodzinnych jeszcze nie widziałem, jak już to są proste projekty z założeniem gdzie mają być włączniki, gniazda, punkty logiczne, rozdzielnica, punkty świetlne. Bez tras kablowych, bez uwzględnienia długości przewodów itd..

Jakby mocniej przestudiować AutoCAD'a z dostępnymi wtyczkami to myślę, że bardzo fajnie można takie projekty robić :)
Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 36
Rejestracja: czw wrz 17, 2020 14:08
Lokalizacja: Bydgoszcz

Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

0
Post autor: Michał.Dziedzic »

Swoją drogą to właśnie najpierw ów projekt musisz sobie zrobić, żeby policzyć spadki napięć, przekroje przewodów itd.

Chyba, że mówiłeś o schemacie rozdzielnicy. Zrobić najpierw schemat rozdzielnicy (albo chociaż jej zamysł) to też nie jest zły pomysł. Tak czy siak masz jakieś dedykowane miejsce pod tą rozdzielnice i w tym miejscu masz jakiś wymiar w jakim musisz się zmieścić. Więc zaprojektujesz sobie ile masz miejsca na poszczególne obwody, a dzięki tej wiedzy możesz rozplanować zapotrzebowanie zasilania w budynku. Wszystko zależy od wszystkiego. Możesz rozplanować sobie najpierw gniazda, ale za chwile okaże się, że potrzebujesz 122 pola na same zabezpieczenia z podzieleniem na zasilanie 3F z uwzględnieniem podziału na RCD.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

No właśnie, przynajmniej ostatnio jest odwrotnie.
Ktoś projektuje budynek, potem wnętrza, a z projektu wnętrzarskiego wynika rozkład gniazd i oświetlenia.

Zatem chciałem znaleźć jakiś program, który pociągnie to dalej, czyli z rozkładu gniazd i oświetlenia (podając do nich jakieś dodatkowe parametry np. czy tam jest lodówka czy piekarnik czy gniazdo ogólnego przeznaczenia), poda mi liczbę niezbędnych obwodów oraz proponowaną rozdzielnicę.

Znalazłem coś w tą stronę. Jest aplikacja na telefon/tablet od firmy Hugger, która w pierwszym etapie właśnie wypytuje o takie rzeczy a potem generuje rozdzielnicę.

Niestety robienie tego na telefonie to jakaś pomyłka (na tablecie już bardziej). Poza tym nie podlicza przewodów i przekrojów. :)
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 993
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,
Mam pytanie: program ma generować dokładne trasy przewodów na planie, czy chodzi o bardzie o obliczenia i zestawienia?
Jeżeli Kolega może pokazać lub opisać jaki dokładnie powinien być wynik działania programu, to chętnie zobaczę.
Chciałbym otworzyć dyskusję o wymaganiach dla takiego programu a może uda się się rozpocząć tworzenie takiego rozwiązania.
Pozdrawiam,
Jacek
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

EnergoTools pisze: pt mar 11, 2022 9:57 Mam pytanie: program ma generować dokładne trasy przewodów na planie, czy chodzi o bardzie o obliczenia i zestawienia?
Trasy raczej przybliżone. Bardziej zestawienia i obliczenia.

Opiszę pokrótce przypadki użycia:
1. Wczytanie planu z pdf/png
2. Wyznaczenie/Wskazanie miejsc gniazd, łączników, innych urządzeń np. piec gazowy,
3. Oznaczenie ww. sprzętu parametrami jak zapotrzebowanie na moc, typ urządzenia, liczba faz, ew. wymagalność osobnego obwodu itp.
4. Wygenerowanie schematu sieci i rozdzielnicy.

Z dodatkowych funkcji to możliwość podania odległości do gniazd ręcznie i wyliczenie stąd przekrojów przewodów.
A bonusowo to możliwość ręcznego ich narysowania na wczytanym planie. Można by było taki plan zwymiarować (widziałem coś takiego w SweetHome 3d) i wtedy można by z rysunku obliczyć przybliżoną długość przewodu.
Kkowalik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 21:07

Re: Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

0
Post autor: Kkowalik »

SEE Electrical Building+ - prosty w obsłudze, przystępna cena, mam i sobie chwalę :)

PS. AutoCAD z odpowiednimi dodatkami ma znacznie większe możliwości ale też znacznie trudniejszy do opanowania i cena też robi wrażenie :) (korzystałem na studiach)
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 993
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,
Luna.Vulpo pisze: pn sty 03, 2022 21:44To czego szukam to program, w którym projektowanie zaczynałoby się od planu domu na którym oznaczałoby się łączniki, gniazda, itd. potem oznaczałoby się co wchodzi w jeden obwód a reszta by wynikała wprost z tego. Czy ktoś wie o takim programie? który przy okazji nie kosztuje tysiące cebólionów. :)
Pewnie rozwiązanie tej kwestii przy pomocy AutoCAD-a z dodatkami faktycznie może kosztować tysiące cebulionów :)

Moim zdaniem pomysł jest wart przemyślenia. Zapraszam do dyskusji oraz ankiety.

Pozdrawiam,
Jacek
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Próbuję właśnie takie rozwiązanie:
aplikacja SweetHome z dodatkiem dodatek wiring
Niestety automat do wyznaczania trasy robi to... fatalnie.
Trzeba ręcznie rysować trasy.
Drugą wadą jest to, że można tylko rysować na widoku 3D.
szantis
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 20
Rejestracja: czw gru 15, 2005 9:47
Lokalizacja: grudziądz

Re: Program do projektowania w odwrotnej kolejności dla d. jednorodzinnych i szeregówek?

0
Post autor: szantis »

Arcadia ( prod Intersoft) + dodatki branżowe.
ODPOWIEDZ