Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
DesignMaintenance
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 68
Rejestracja: czw lis 29, 2018 11:32

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: DesignMaintenance »

Zanim się rozpędzimy, proponuję zwrócić uwagę firmie która dostarczyła certyfikat na fakt, że dotyczy on adapterów 230V. Być może istnieje inna, właściwa deklaracja. Może warto zwrócić się bezpośrednio do producenta. Nierzadko hurtownie na takie pytania przesyłają (przez nieuwagę lub dlatego że w danym momencie tylko to mają) dokumenty pokrewnych produktów tego samego producenta.
Deklaracja ma także niedostatek formalny: tytuł powinien brzmieć "Deklaracja zgodności UE".
To jednak wystawca może poprawić.

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Jeżeli chcesz być Elektrykiem powinieneś wiedzieć, że Twoim najważniejszym zadaniem będzie nauka. Poszerzanie swojej wiedzy oraz umiejętności to niezbędne elementy sukcesu w naszej branży. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zobacz nasze szkolenia...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2618
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: elmontjs »

DesignMaintenance pisze: sob lut 04, 2023 10:57 Zanim się rozpędzimy, proponuję zwrócić uwagę firmie która dostarczyła certyfikat na fakt, że dotyczy on adapterów 230V
Kolego, nie mam zamiaru sie rozpędzać, dobrze wiemy, że to walka z wiatrakami. internet jest pełny takich bubli a ja zapytałem pierwszego z brzegu sprzedawcę ...po prostu świata nie uleczymy. Jak napisał kol. Bednar121, portal aukcyjny jest pełen tych podobnych produktów.
Deklaracja dotyczy nie tylko adapterów 230V, pisze również : "gniazd siłowych".

DesignMaintenance pisze: sob lut 04, 2023 10:57 Może warto zwrócić się bezpośrednio do producenta. Nierzadko hurtownie na takie pytania przesyłają (przez nieuwagę lub dlatego że w danym momencie tylko to mają) dokumenty pokrewnych produktów tego samego producenta.
Jak kolega widzi, producent w swoim katalogu produktów nawet nie proponuje wałkowanego tu adaptera (możesz sprawdzić - jest dostępny na jego stronie), jedynie takie, które rzeczywiście mogą funkcjonować bez sprzeczności z zasadami długotrwałej obciążalności, więc sam nie wiem co o tym sądzić ... może to jakaś "lewa" produkcja a może ktoś inny podszywa się pod deklarację tego producenta
Człowiek uczy się całe życie i ...
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 143
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: KonradOW »

Tak się czepiacie biednego producenta, że źle wystawił. Chyba jesteśmy ludźmi z wykształceniem technicznym, a nie z tvp lub innego tvn. Nie wstyd Wam? Potem elektryków mają za tanie dz...ki.
Producent wystawił na konkretne normy:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Gniazda wtyczkowe i wtyczki do instalacji przemysłowych -- Część 1: Wymagania ogólne
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Gniazda wtyczkowe i wtyczki do instalacji przemysłowych -- Część 2: Wymagania dotyczące zamienności wyrobów z zestykami tulejkowo-kołkowymi
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Przewody elektryczne -- Niskonapięciowe przewody elektroenergetyczne na napięcie znamionowe nieprzekraczające 450/750 V (Uo/U) -- Część 1: Wymagania ogólne
Czyli mamy normę na wodę i piach, a sprzedajemy beton.
Czy zadeklarował wyrób np. przedłużacz?
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Sprzęt elektroinstalacyjny -- Przedłużacze zwijane do zastosowań domowych i podobnych
Otóż nie.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 128
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: Fazowiec »

A czym się różni rozpatrywany przypadek od np. lamp biurkowych/kinkietów itp. zakończonych wtyczką, nie zawsze na 16A, których przewód składa się z żył 0.75mm2 i podłączane są do gniazdka okablowanego 2.5mm2 i zabezpieczonego B16, nie mówiąc o lampach choinkowych i innych świecących ozdobach, których kable zakończone wtyczką, składają się z żył nie przekraczających 0.5mm2 ? Pomijam fakt, że większość gniazd 3f 32A, jest tak naprawdę montowana tylko dla wygody/standaryzacji w całym zakładzie i najczęściej jest okablowane 2.5/4mm2 i zabezpieczone 16/20/25A, a nie 32A i tak jak zostało już wspomniane, w większości przypadków, takie przejściówki, służą właśnie po to. I tak, jak zostało to też wspomniane, powinna być na tego typu przejściówkach, umieszczona informacja, że max. prąd obciążenia np. 16A i nie było by problemu, a wyszukiwanie wyjątków i na nich się skupianie do niczego nie prowadzi, bo zawsze i w każdej dziedzinie, znajdzie się ktoś, używający czegoś niezgodnie z przeznaczeniem. Równie dobrze, można by postulować zakaz produkcji i używania noży itp. przedmiotów, bo ponad połowa zabójstw jest dokonywania za ich pomocą.
Oczywiście, tematy tego typu, jak najbardziej warto omawiać i uświadamiać sobie i innym istnienie pewnych problemów ale z rozsądkiem, bo inaczej, jak ktoś napisał, będziemy, jako grupa zawodowa narażać się na śmieszność.
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2618
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: ndz lut 05, 2023 14:02 Pomijam fakt, że większość gniazd 3f 32A, jest tak naprawdę montowana tylko dla wygody/standaryzacji w całym zakładzie i najczęściej jest okablowane 2.5/4mm2 i zabezpieczone 16/20/25A, a nie 32A i tak jak zostało już wspomniane
To nic nadzwyczajnego montować gniazdo o większym (równym) prądzie długotrwałego obciążenia niż ograniczają to zabezpieczenia dla celów np, standaryzacji (pod warunkiem zachowania odpowiednich przekrojów przewodów do zastosowanych zabezpieczeń), ale czy ktoś montuje gniazdo 16A za bezpiecznikiem 20A, lub większym? ...wiem że są tacy., bo nie jeden raz wyłapuje takie wybryki, traktując je jako nieprawidłowość dyskwalifikująca obwód z eksploatacji. Nie ma co usprawiedliwiać takiego błędu wymówką, że z gniazda się nie korzysta, albo służy ono tylko do przysłowiowej betoniarki 1,5kW!
W przypadku adaptera nikt (a zwłaszcza producent i sprzedawca) nie wie w jakich warunkach zostanie użyty ...może za bezpiecznikiem 16 a może za 32A, może bedzie używane 10 min a może kilka dni bez przerw ...chyba za dużo tych "może" na to żeby uznać ten produkt jako uzasadniony i dopuszczony do obrotu. Z resztą na podstawie poprzednich moich wpisów szybko zweryfikowała się "legalność" tego adaptera.
Człowiek uczy się całe życie i ...
DesignMaintenance
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 68
Rejestracja: czw lis 29, 2018 11:32

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: DesignMaintenance »

Sugestie że producent urządzenia ma poczuwać się do odpowiedzialności za skutki nieprawidłowego wykorzystania tego urządzenia są nieuprawnione. Trzeba by zakazać produkcji noży kuchennych bo ludzie są nimi kaleczą a nawet nawzajem zabijają.
Producent ma wykonać urządzenie w sposób staranny, zgodnie z wymaganymi dla urządzenia normatywami technicznymi i przepisami (dyrektywami) dotyczącymi jego budowy - jeśli takie są.
Warunki i wymagania dotyczące wzajemnego doboru urządzeń oraz ograniczeń wynikających z warunków ich stosowania opisane są innymi normami i przepisami niż te które dotyczą samych urządzeń. Np. zespół norm 60364 określa wymagania dla urządzeń które mają zostać wykorzystane do budowy instalacji z uwzględnieniem np. warunków środowiskowych, wartości napięcia znamionowego czy układu sieciowego, nie określają jednak wymagań dla budowy samych urządzeń.
Jeśli produkt może stwarzać w pewnych warunkach jakieś zagrożenia, producent określa je często w instrukcji obsługi.
A co do nieszczęsnej omawianej przejściówki, na razie wiemy tyle że nie dysponujemy spójnym zestawem dokumentów (deklaracja + karta katalogowa + Warunki stosowania) a nie że dokumenty takie nie istnieją.
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2618
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: elmontjs »

DesignMaintenance pisze: ndz lut 05, 2023 19:53 Producent ma wykonać urządzenie w sposób staranny, zgodnie z wymaganymi dla urządzenia normatywami technicznymi i przepisami (dyrektywami) dotyczącymi jego budowy - jeśli takie są.
...tylko tyle i aż tyle :)

DesignMaintenance pisze: ndz lut 05, 2023 19:53 Sugestie że producent urządzenia ma poczuwać się do odpowiedzialności za skutki nieprawidłowego wykorzystania tego urządzenia są nieuprawnione
Pewnie kolego odnosisz się do tego wpisu:
elmontjs pisze: ndz lut 05, 2023 17:19 W przypadku adaptera nikt (a zwłaszcza producent i sprzedawca) ...
I masz rację, za nieprawidłowe wykorzystanie, niezgodne z przeznaczeniem ani producent, ani sprzedawca odpowiedzialności nie ponoszą, tyle że w ich obowiązku jest przedłożenie klientowi deklaracji ce(jeżeli jej zażąda) no i instrukcji użytkowania (jeżeli urządzenie tego wymaga) a tym wypadku za adapterem "nie idzie" nic ze wspomnianych dokumentów.

DesignMaintenance pisze: ndz lut 05, 2023 19:53 A co do nieszczęsnej omawianej przejściówki, na razie wiemy tyle że nie dysponujemy spójnym zestawem dokumentów (deklaracja + karta katalogowa + Warunki stosowania) a nie że dokumenty takie nie istnieją.
Co do nieszczęsnej przejściówki trudno mówić o spójnym zestawie dokumentów, skoro oficjalnie u producenta nie istnieje taki produkt, więc dlaczego miałyby takie dokumenty istnieć?
Człowiek uczy się całe życie i ...
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 128
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: Fazowiec »

Proszę przejrzeć sobie ofertę polskiej firmy Tarel, mają m.in. w ofercie przejściówkę wt32A>gn16A, mają własne laboratorium i udostępniają dokumentację na stronie

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Jeżeli ktoś uważa, że łamią prawo, proszę zawiadomić odpowiednie organa i poinformować na forum o wynikach.
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2618
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: ndz lut 05, 2023 20:45 Proszę przejrzeć sobie ofertę polskiej firmy Tarel, mają m.in. w ofercie przejściówkę wt32A>gn16A, mają własne laboratorium i udostępniają dokumentację na stronie
To w wolnej chwili zapytamy Panów z Tarela ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...
DesignMaintenance
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 68
Rejestracja: czw lis 29, 2018 11:32

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: DesignMaintenance »

I dla tych adapterów firmy Tarel informacja jest już w pełni wyczerpująca. Są deklaracje, a w informacji technicznej dla każdej kombinacji gniazdo - wtyk jest informacja o prądzie znamionowym zestawu, równym prądowi znamionowemu słabszego elementu.
Nic więcej nie trzeba. Bardzo przydatne produkty.
ODPOWIEDZ