Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2618
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: elmontjs »

Przeglądnąłem ofertę tego producenta i ...zastanawiam się jak jak to jest w środku połączone :-( , bo jakby nie było i tak źle. A na wyjaśnienie tego i poprzedniego tematu - zaczekamy.
Załączniki
adapter.JPG
adapter.JPG (54.91 KiB) Przejrzano 326 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Jeżeli chcesz być Elektrykiem powinieneś wiedzieć, że Twoim najważniejszym zadaniem będzie nauka. Poszerzanie swojej wiedzy oraz umiejętności to niezbędne elementy sukcesu w naszej branży. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zobacz nasze szkolenia...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 128
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: Fazowiec »

To jest raczej błąd w katalogu, który jest do pobrania, gdyż na oficjalnej stronie, wyrób o numerze 603, czyli ten którego zdjęcie wkleiłeś z katalogu, to wt16A/400V 3P+Z > gn32A/400V 3P+Z, a nawet gdyby tak było, to też żaden problem, wystarczy ująć odpowiednio w instrukcji, do czego jest przeznaczone i w jakiej sieci ale to naciągana teoria i oni chyba się w to nie bawią.
Załączniki
Art.603.jpg
Art.603.jpg (131.46 KiB) Przejrzano 310 razy
Adaptery IP44.jpg
Adaptery IP44.jpg (173.57 KiB) Przejrzano 311 razy
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 39
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: Bednar121 »

Fazowiec pisze: ndz lut 05, 2023 14:02 A czym się różni rozpatrywany przypadek od np. lamp biurkowych/kinkietów itp. zakończonych wtyczką, nie zawsze na 16A, których przewód składa się z żył 0.75mm2 i podłączane są do gniazdka okablowanego 2.5mm2 i zabezpieczonego B16, nie mówiąc o lampach choinkowych i innych świecących ozdobach, których kable zakończone wtyczką, składają się z żył nie przekraczających 0.5mm2 ?
Tym, że tam odbiornik jest "na stałe", dopóki jakiś majsterkowicz nie zacznie kombinować - ale w tym momencie robi to już na własną odpowiedzialność, więc nie istnieje w teorii ryzyko przeciążenia przewodu przy normalnym użytkowaniu, z powodu nieświadomości użytkującego.
Fazowiec pisze: ndz lut 05, 2023 14:02Pomijam fakt, że większość gniazd 3f 32A, jest tak naprawdę montowana tylko dla wygody/standaryzacji w całym zakładzie i najczęściej jest okablowane 2.5/4mm2 i zabezpieczone 16/20/25A, a nie 32A i tak jak zostało już wspomniane, w większości przypadków, takie przejściówki, służą właśnie po to.
Otóż owszem, jest tak robione, ale moim skromnym zdaniem jest to spory błąd, szczególnie, że bardzo często spotykam się z gniazdami 32A poprowadzonymi np. 5x2,5mm², lecz mimo to nadal zabezpieczone np. B32 czy (o zgrozo) C32, prawdopodobnie dlatego, że ktoś na gniazdu przeczytał "32A", więc i łesicka na czyjści dwa rzucił i cyk, gotowe szefie.

Dlatego osobiście uznaję wszelakie odstępstwa od przepisu w tej kwestii za błąd. Masz odbiór który ma pobór <16A? Załóż wtyczkę 16A. Zasil gniazdem 16A. Tyle w temacie. Tak samo idiotyzmy pokroju wtyczki 5-pin założonej na spawarkę zasilaną przewodem 3L+PE, i myk, mostek między N-PE, a co tam. Nie i ch..., nie robi się takich rzeczy. Chyba, że potem chce się płacić elektrykowi za przyjazd i stwierdzenie dlaczego wyrzuca różnicowo-prądowy :v

Fazowiec pisze: ndz lut 05, 2023 14:02I tak, jak zostało to też wspomniane, powinna być na tego typu przejściówkach, umieszczona informacja, że max. prąd obciążenia np. 16A i nie było by problemu, a wyszukiwanie wyjątków i na nich się skupianie do niczego nie prowadzi, bo zawsze i w każdej dziedzinie, znajdzie się ktoś, używający czegoś niezgodnie z przeznaczeniem. Równie dobrze, można by postulować zakaz produkcji i używania noży itp. przedmiotów, bo ponad połowa zabójstw jest dokonywania za ich pomocą.
Zgadzam się, powinna być informacja, skoro już coś takiego do obrotu jest doprowadzone. Ale niestety owej informacji nie ma, czy to w aukcji, czy też na samym jej przedmiocie. Nawiązując do analogii z nożami, to nie należy zakazać produkcji i używania wszystkich noży, lecz jeżeli ktoś produkuje nóż, który ma w rękojeści ostrze, które wysuwa się gdy się za mocno go przyciśnie do deski i rozcina użytkownikowi wnętrze dłoni, to chyba raczej powinno się zabronić jego sprzedaży, a przynajmniej dopóki nie jest to dokładnie opisane i/lub zaznaczone.

Fazowiec pisze: ndz lut 05, 2023 14:02Oczywiście, tematy tego typu, jak najbardziej warto omawiać i uświadamiać sobie i innym istnienie pewnych problemów ale z rozsądkiem, bo inaczej, jak ktoś napisał, będziemy, jako grupa zawodowa narażać się na śmieszność.
Z pierwszą częścią się zgadzam, lecz co do śmieszności, to niestety w tym kraju każdy kto próbuje się trzymać przepisów jest wyśmiewany, bo "łeeee, po co to tak się męczyć, ja ze śwagrem to tak pyk pyk i działało, po co łoni się tak spinajo z tym"

To, że idiota śmieje się z mędrca było, jest, i będzie
Ostatnio zmieniony pn lut 13, 2023 12:36 przez Bednar121, łącznie zmieniany 1 raz.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 128
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: Fazowiec »

I dlatego, jako taki formalista, nigdy nie przekroczyłeś prędkości, nie przejechałeś po podwójnej ciągłej i na każdą pracę, którą wykonałeś, wystawiłeś fakturę/paragon i odprowadziłeś należny podatek do US.
To, że elektrycy, świadomie bądź nie, nie potrafią prawidłowo wykonać i zabezpieczyć instalacji, a użytkownicy nie czytają instrukcji obsługi, nie oznacza, że mają nie być produkowane rzeczy ułatwiające życie.
Na jednych z ostatnich pomiarów, w zakładzie pracy, było 98 gniazd siłowych, wszystkie 32A, okablowane 2.5mm2 lub 4mm2 w zależności od długości lini i zabezpieczone RCD 30mA + nadprądowy C16, indywidualnie, wszystkie spełniały warunek dla Ipz/Riso.
Podaj mi proszę akt prawny i normę zabraniającą takiego rozwiązania oraz stosowania, posiadających certyfikat, przejściówek firmy Tarel.
Awatar użytkownika
Bednar121
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 39
Rejestracja: pt kwie 30, 2021 5:53

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: Bednar121 »

Impedancja pętli zwarcia i rezystancja izolacji to nie obciążalność długotrwała, a o tym tu mowa. Poza tym, mówiłem o sytuacji, gdzie zabezpieczenie wynosi nie mniej niż maksymalne obciążenie długotrwałe gniazda zasilającego, czyli w przedmiocie dyskusji, 32A.

Plus, formalizm formalizmem, ale tu sytuacja wygląda tak, jakby ktoś raczej dopuścił do ruchu samochód ze źle skalibrowanym licznikiem - użytkownik "trzyma się" 90-tki, a tak na prawdę jedzie 120. A co, jeśli warunki na drodze są tak kiepskie, że te 90 to absolutne maksimum by nie wylądować w rowie?

O to też się rozchodzi. Nie o umyślne ignorowanie oznaczeń czy przepisów, gdyż to po prostu kwestia indywidualna, i w tej kwestii też niewiele da się zrobić poza celowo uidiotoodpornionym projektowaniu wszystkiego co się da, tylko o to, że powinno się tak budować instalacje i urządzenia, by postępowanie według wyznaczonych limitów i przepisów nie powodowało zagrożenia zdrowia i życia.
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2618
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: elmontjs »

Bednar121 pisze: pn lut 13, 2023 8:55 Dlatego osobiście uznaję wszelakie odstępstwa od przepisu w tej kwestii za błąd. Masz odbiór który ma pobór <16A? Załóż wtyczkę 16A. Zasil gniazdem 16A. Tyle w temacie.
Tylko, albo dla niektórych aż tyle!

Fazowiec pisze: pn lut 13, 2023 11:08 To, że elektrycy, świadomie bądź nie, nie potrafią prawidłowo wykonać i zabezpieczyć instalacji, a użytkownicy nie czytają instrukcji obsługi, nie oznacza, że mają nie być produkowane rzeczy ułatwiające życie.
Tylko kol. Fazowiec instalacja ma być tak wykonana, aby chroniła przed porażeniem, przepięciem, przeciążeniem i ... głupotą obsługujących (choć tego ostatniego w normie nie znajdziesz - wynika z pierwszych trzech). A fakt jest taki, że przejściówka wpięta w gn. 32A nie chroni przed przeciążeniem i ową głupotą.
Teraz nawiążę do późniejszego tekstu wynikającego z korespondencji mailowej z firmą Tarel, no więc fakt, że wystawili oni certyfikat CE na adapter 32A->16A opiera się jedynie na zamieszczeniu informacji na adapterze mówiącej, że In=16A. Tylko trzeba jasno powiedzieć, że adapter nie jest rozprowadzany jedynie w środowisku wykwalifikowanych elektryków, tylko jest ogólnodostępny i skąd gniazdo 16A, czy "Janusz" na budowie mają wiedzieć że nie może płynąć większy prąd ? A no znikąd, bo nic tego przeciążenia ne wyłączy.
Wygląda to na zwykłe naginanie przepisów dla chęci osiągnięcia zysku (ze strony producentów) lub zwykłe lenistwo elektryków, którym nie chce się postąpić zgodnie z tym co napisał Bednar121, czy wymienić zabezpieczeń na 16A; pozostaje jeszcze niewiedza osób którzy nawet nie mają pojęcia co znaczy "16A" - nic z tych rzeczy nie powinno mieć miejsca!

A teraz do rzeczy:
1. Adapter z pierwszego postu autora to, jak wykazałem, jakaś samoróbka do której sprzedawca próbuje dopasować certyfikat producenta, który nie ma tego badziewia w swojej ofercie
2. Próba wyjaśnienia tematu z firmą Tarel, certyfikującą adapter, też skończyła się moim zdaniem lakonicznym tłumaczeniem, po czym po kolejnych pytaniach ... nastała cisza. Oto przedmiotowa korespondencja:
Ja do Tarel:
"Dzień dobry
W nawiązaniu do dzisiejszej rozmowy telefonicznej bardzo proszę o wyjaśnienie zgodność Waszych wyrobów z postanowieniami norm w zakresie:

1. długotrwałej obciążalności prądowej Adaptera wt. 32A/5st + gn. 16A/5st (nr wyrobu :600). Moje wątpliwości w tym względzie dotyczą możliwości przeciążenia (ze wszystkimi konsekwencjami zwłaszcza cieplnymi) gniazda 400V/16A i przewodów wewnętrznych w Waszym adapterze, gdyż przeznaczony on (adapter) jest do wpięcia w gniazdo 400V/32A, które z wielkim prawdopodobieństwem może być zabezpieczone bezpiecznikami 32A.

2. połączenia torów N i PE (w domniemaniu z instalacji w układzie TN-S lub TT) w jeden tor PEN w adapterach: wtyk 400V/5st na gniazdo 400V/4st np: Adapter wt.32A/5st + gn.16A/4st (nr wyrobu 602) . Zgodnie z PN HD 60364-4-41 jest to czynność niedozwolona. Ponieważ nie znam układu połączeń w/w adaptera, więc może się mylę co do połączeń i w gnieździe 400V/4st zrezygnowano ze styku N co wydaje mi się też błędem .

Z góry dziękuję za odpowiedź."


Tarel odpowiada:
"W nawiązaniu do Państwa zastrzeżeń dotyczących adapterów serii 6XX
pragnę wyjaśnić, iż wyroby te są przeznaczone do stosowania w przypadku
konieczności uzyskania zgodności wymiarowej połączenia wtyczka - gniazdo
wtyczkowe z zestykami tulejkowo - kołkowymi w układzie kołowym.

Ad. pkt 1.

W przypadku wyrobu nr 600 chodzi tylko o możliwość podłączenia do sieci
urządzenia wyposażonego we wtyczkę 16A/400V~ 3P+N+Z w sytuacji, gdy nie
posiadamy odpowiadającego wtyczce gniazda wtyczkowego, a dostępne jest
jedynie gniazdo wtyczkowe 32A/400V~ 3P+N+Z. Nie zmienia to faktu, iż
obciążenie prądowe takiego adaptera nie może przekroczyć 16A (zgodnie z
mocą podłączanego urządzenia) i taka informacja jest zawarta na metce,
umieszczonej na każdym wyrobie. Jeżeli istnieje obawa przeciążenia
prądowego adaptera (co przy wyposażeniu urządzenia we wtyczkę 16A i tak
nie powinno mieć miejsca), można pomiędzy adapterem a urządzeniem
odbiorczym zastosować dodatkowe zabezpieczenie 16A, chyba że samo
urządzenie jest w nie już wyposażone.

Ad. pkt 2.

Jeżeli chodzi o wyrób 602 - wyjaśniam, iż jest to adapter wyposażony we
wtyczkę 32A/400V~ 3P+Z i gniazdo wtyczkowe 16A/400V~ 3P+Z. Nie ma zatem
możliwości (i niebezpieczeństwa) połączenia torów PE i N w jeden tor
PEN. Być może sugerowaliście się Państwo informacją w katalogu
drukowanym, gdzie dla wyrobów nr 602 i 603 widnieje wyposażenie adaptera
we wtyczkę 5-stykową i gniazdo 4-stykowe. Jest to ewidentny błąd w
druku. Informacje na stronie internetowej, czyli karta katalogowa oraz
deklaracje zgodności i sprawozdania z badań obu wyrobów (602 i 603),
również przez nas udostępnione na stronie mówią o wyposażeniu ich w
zespoły 4-stykowe.

Mam nadzieję, iż wyjaśnienia te rozwiały wszelkie Państwa wątpliwości.
Za uwagi oczywiście dziękuję, błędne informacje zostaną zgłoszone do
Działu Handlu i Marketingu, aby je skorygować w katalogu. W razie
dodatkowych pytań proszę o kontakt."


Ja do Tarel:
"Witam.
Bardzo dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi.
Odnośnie punktu 2, jeżeli to pomyłka w katalogu, to "nie było tematu".
Jednak, jeżeli Pan pozwoli, chciałbym się jeszcze odnieść do adaptera (np. wyrób nr 600). Rozumiem, że prawnie spełniliście wszystkie formalne wymagania aby wyrób certyfikować, jednak trochę ubolewam nad faktem, iż Wasza firma wypuszcza na rynek produkt (nazwę go) niebezpieczny. Adapter jest ogólnodostępnym artykułem i w jego posiadanie może wejść każdy a w tym kompletny laik, który nie rozumie opisów na obudowie. Taka przejściówka jest idealnym, tanim rozwiązaniem dla kogoś, kto chce dostosować gniazdo 32A do wtyczki swojego urządzenia 16A, ale w/w osoby nie zastanowią się nawet przez chwilę nad wartością zastosowanych zabezpieczeń w instalacji.
Napisał Pan, że adapter nie może być obciążony prądem większym niż 16A - zgodnie z mocą podpinanego urządzenia - owszem, ale co w przypadku długotrwałego przeciążenia urządzenia (np silnika 7,5kW). Czy zatem gniazdo takiej przejściówki nie powinno mieć zabezpieczenia od strony zasilania aby nie dopuścić do takiej sytuacji (sugestia)?
Mam nadzieję, że dotąd nic złego się nie stało i nie stanie z powodu używania tego wyrobu, ale w razie czego, moim zdaniem, jakaś część odpowiedzialności czy prawnej, czy moralnej spoczywa również na Was jako producencie. Przyznaje, że na rynku jest więcej podobnych wyrobów a część producentów nawet ich nie certyfikuje, dlatego tę dyskusję podjąłem poważnie podchodzącym do zasad handlu i obowiązujących przepisów podmiotem."


I na tą chwile nastąpiła cisza, jeżeli coś jeszcze z tego wyniknie zobowiązuję się Was poinformować.
Dla mnie ten temat (legalności adaptera) jest jednoznaczny i wyczerpany, jeżeli koledzy chcą szukać odpowiedzi u innych producentów to zachęcam Was do tego i podzielcie się tym co uzyskacie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2618
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: elmontjs »

Dla wszystkich "wygodnych kolegów" ...jednak da się zrobić taką przejściówkę prawidłowo :D (i tu pełna aprobata!); w ten sposób mogą robić nawet 125A/16A:
Załączniki
adapter.JPG
adapter.JPG (70.74 KiB) Przejrzano 197 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 128
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: Fazowiec »

Dziwisz się, że człowiek przestał Ci odpisywać, bo ja nie. Podał Ci wszystkie aspekty prawno-normatywne, które spełnia ich produkt, których ani Ty, ani nikt inny nie jest wstanie podważyć, dodatkowo w instrukcji jest napisane do czego służy i na jaką wartość prądu jest przeznaczony, a Ty zadajesz mu pytanie na zasadzie ...a co będzie, jak ktoś użyje tego niezgodnie z instrukcją..., a co go to interesuje, że ktoś nie stosuje się do instrukcji, mnie też nie interesuje, jak ktoś używa czegoś niezgodnie z przeznaczeniem.
Ich produkty są prawnie dopuszczone do obrotu na terytorium naszego kraju więc Twoje opinie na temat ich legalności nic nie wnoszą do tematu.
Czy Ty, jeśli wykonujesz komuś instalację i montujesz rozdzielnicę z prawidłowo dobraną aparaturą modułową, a następnie ten ktoś np. zmieni sobie sam wyłącznik instalacyjny B16 zabezpieczający gniazdo 16A, okablowane przewodem 2.5mm2, na C25, bo ten zamontowany przez Ciebie "wybija mu" przy uruchamianiu spawarki, to w przypadku uszkodzenia instalacji i pożaru też weźmiesz na siebie winę i pokryjesz koszty naprawy, no bo przecież nie przewidziałeś, że ktoś może sam "pogrzebać sobie" i np. nie zaspawałeś dostępu do rozdzielnicy, uniemożliwiając dostęp do niej i wykorzystanie jej niezgodnie z przeznaczeniem.

Co do przejściówki z zabezpieczeniem nadprądowym, jak np. typu zamieszczonego przez Ciebie, często spotykaną w użyciu z granicą, nie wiem czy wiesz/widziałeś/używałeś, osłonka na zabezpieczeniu szybko ulega degradacji, zwłaszcza na budowach, w związku z czym często dostają się tam zanieczyszczenia, typu piach, drobne kamyczki, a nawet beton, co uniemożliwia/utrudnia zadziałanie zabezpieczenia. Myślisz, że w Polsce, budowlańcy to wyczyszczą? I co, to Ci nie przeszkadza, że producent nie przewidział takiej ewentualności i budowlaniec nie będący elektrykiem, mający instrukcję obsługi za "papier toaletowy", podłączy taką przejściówkę do gniazda 32A, zabezpieczonego B/C32A, pewien, że jest chroniony, a nie jest.

Nie ma rozwiązań idealnych i ludzi wszechwiedzących i dlatego m.in. wymagane jest dołączanie instrukcji obsługi do produktów, a jeśli ludzie ich nie przestrzegają, to jest ich problem i ich ewentualna odpowiedzialność, a nie producentów/instalatorów, co innego jeśli te instrukcje/certyfikaty są niezgodne z prawdą.
Ostatnio zmieniony pn lut 13, 2023 21:50 przez Fazowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 128
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: Fazowiec »

Bednar121 pisze: pn lut 13, 2023 12:43 Impedancja pętli zwarcia i rezystancja izolacji to nie obciążalność długotrwała, a o tym tu mowa.

Ipz i Riso, to wymagane parametry przy odbiorach/badaniach okresowych i to one decydują o dopuszczeniu, a nie obciążalność długotrwała, bo ta druga to deklaracja producenta, a obowiązkiem elektryka wykonującego pomiary i decydującego o dopuszczeniu, jest sprawdzenie czy to pełne obciążenie danego produktu/instalacji, deklarowane przez producenta, może zostać wykorzystane, Co z tego, że gniazdo ma obciążalność 16A, a przewód 2.5mm2, ułożony w korycie zew. w granicach 25A, skoro Ipz wyjdzie 3 omy. Zabezpieczysz taki obwód B16 i będziesz wykorzystywał obciążanie go prądem 16A , bo gniazdo i przewód na to pozwala, np. ładowarką do samochodów elektrycznych 11kW, która ma wtyczkę podłączeniową 16A i taki prąd ładowania można też na niej ustawić ?
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2618
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Adapter CEE 32A -> 16A - głupi pomysł?

Post autor: elmontjs »

Fazowiec pisze: pn lut 13, 2023 20:48 Podał Ci wszystkie aspekty prawno-normatywne, które spełnia ich produkt, których ani Ty, ani nikt inny nie jest wstanie podważyć,
Przepraszam , co podał ??? ...jedynie garść danych znamionowych, których utrzymanie jest pobożnym życzeniem, niezależnym od nieświadomego użytkownika.
Fazowiec pisze: pn lut 13, 2023 21:28 a Ty zadajesz mu pytanie na zasadzie ...a co będzie, jak ktoś użyje tego niezgodnie z instrukcją..., a co go to interesuje
...jaką instrukcją, gdzie Ty kolego taką widziałeś ? In=16A to jeszcze nie instrukcja. Kup sobie wąż ogrodowy na którym pisze "maksymalne ciśnienie =5 barów" i co Ci to mówi jako elektrykowi - możesz go używać w swoim ogrodzie ?
Fazowiec pisze: pn lut 13, 2023 20:48 Czy Ty, jeśli wykonujesz komuś instalację i montujesz rozdzielnicę z prawidłowo dobraną aparaturą modułową, a następnie ten ktoś np. zmieni sobie sam wyłącznik instalacyjny B16 zabezpieczający gniazdo 16A, okablowane przewodem 2.5mm2, na C25, bo ten zamontowany przez Ciebie "wybija mu" przy uruchamianiu spawarki,
No całkowicie kolego się gubisz. Czym innym jest wprowadzenie na rynek certyfikowanego produktu a czym innym nieuprawnione zmiany w instalacji do tego sprzeczne z projektem. Jeżeli ktoś wykonuje świadomie taką zmianę, musi liczyć się z konsekwencjami tak samo jak kierowca przekraczający świadomie prędkość.
Fazowiec pisze: pn lut 13, 2023 20:48 Co do przejściówki z zabezpieczeniem nadprądowym, jak np. typu zamieszczonego przez Ciebie, często spotykaną w użyciu z granicą,
... no właśnie przy okazji tego wątku zauważyłem, że na zachodnich stronach adaptery 32A->16A maja wbudowane zabezpieczenie 16A ... dlaczego ?, przypadek?
Fazowiec pisze: pn lut 13, 2023 20:48 często spotykaną w użyciu z granicą, nie wiem czy wiesz/widziałeś/używałeś, osłonka na zabezpieczeniu szybko ulega degradacji, zwłaszcza na budowach, w związku z czym często dostają się tam zanieczyszczenia, typu piach, drobne kamyczki, a nawet beton, co uniemożliwia/utrudnia zadziałanie zabezpieczenia. Myślisz, że w Polsce, budowlańcy to wyczyszczą?
Kolego, co Ty piszesz? Używasz świadomie przedłużacza z przetartą izolacją, jeździsz świadomie samochodem z przebitą oponą ??? To są uszkodzenia wynikające z eksploatacji które dyskwalifikują każde urządzenie.
Fazowiec pisze: pn lut 13, 2023 20:48 I co, to Ci nie przeszkadza, że producent nie przewidział takiej ewentualności i budowlaniec nie będący elektrykiem, mający instrukcję obsługi za "papier toaletowy", podłączy taką przejściówkę do gniazda 32A, zabezpieczonego B/C32A, pewien, że jest chroniony, a nie jest.
właśnie to mi przeszkadza , to nie powinno mieć miejsca, o tym piszemy od początku.
Fazowiec pisze: pn lut 13, 2023 20:48 Nie ma rozwiązań idealnych i ludzi wszechwiedzących i dlatego m.in. wymagane jest dołączanie instrukcji obsługi do produktów
...to proszę Cię , pokaż mi instrukcję tego adaptera zrozumiałą dla laika, bo taki może go użyć. Zobacz, na zdjęciu (poniżej) pokazuje kolejny (teoretycznie) bubel, jednak taki zestaw gniazd z założenia instaluje wykwalifikowany elektryk (nie laik jak przypadku przejściówki) i on ma wiedzieć, że na zabezpieczeniu obwodu z takim tworem może być jedynie 16A mimo "zaproszenia" przez gniazdo 32A do zastosowania większego bezpiecznika a nasz adapter ...no cóż In=16 w gnieździe 32A z bezpiecznikiem 20, 25 lub 32A nic budowlańcowi nie mówi a zagraża. Pytanie do kolegów Fazowiec i DesignMaintenance: przydatność, czy bezpieczeństwo, co jest priorytetem ?
Fazowiec pisze: pn lut 13, 2023 21:28 Ipz i Riso, to wymagane parametry przy odbiorach/badaniach okresowych i to one decydują o dopuszczeniu, a nie obciążalność długotrwała,
...jesteś tego pewny ? Zapewniam Cię, że gdybym zauważył taki zestaw gniazd jak na foto, który na zabezpieczeniu ma 20A lub więcej , to leci w odstawkę natychmiast i żaden inspektor, czy projektant (który tak narysował) nie miał, jak dotąd, argumentów do dyskusji. A to nie są pomiary , tylko ...oględziny ;)
Załączniki
32.JPG
32.JPG (59.59 KiB) Przejrzano 142 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ